PayPal (официјална тема)

Член од
8 октомври 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Одлично ако имаш хрватско државјанство, во таков случај отвори си трансакциска сметка во хрватска банка, на пример во ОТП Банка, односно поранешна Сплитска Банка, која беше во сопственост на француската Сосиете Женерал, а од декември 2018 па наваму е` во сопственост на унгарската ОТП Банка, за која се очекува да ја купи и македонската Охридска Банка, која исто така е` - засега - во сопственост на Сосиете Женерал.

Извади си Visa Electron дебитна картичка или MasterCard дебитна картичка, регистрирај се на хрватскиот PayPal, внеси ја и верификувај ја Visa Electron или MasterCard дебитната картичка која ќе ти ја издадат од банката, а парите ќе можеш да ги подигнуваш во Македонија на било кој банкомат, но најверојатно на банкоматите од Охридска Банка каматите за подигнување ќе бидат најниски.
Фала ти за убавото појаснување. Им пишав на ОТП па ќе видам што ќе ми одговорат, дали ќе мора да одам во Хрватска или ќе може онлајн да се среди. Инаку данок ќе треба да плаќам во Хрватска така?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Фала ти за убавото појаснување. Им пишав на ОТП па ќе видам што ќе ми одговорат, дали ќе мора да одам во Хрватска или ќе може онлајн да се среди. Инаку данок ќе треба да плаќам во Хрватска така?
Не знам, ќе треба да се распрашаш дополнително за тоа.

Најверојатно ќе треба да платиш данок во Хрватска бидејќи како хрватски државјанин ќе ти пристигнуваат пари на трансакциска сметка во хрватска банка и ќе треба да платиш данок за тие пари.

Од друга страна, во Македонија воопшто нема да плаќаш данок бидејќи ќе ги повлекуваш парите од банкомат, единствено банката ќе ти одзема камата, односно провизија за користење на банкоматот.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Се среди работата некако сама од себе :). Сега парите се на payoneer во евра, а јас имам payoneer картичка во долари. Мора ли да ги конвертирам и префрлам од EU balance to US balance за да можам да ги вадам со $ картичка или може да се извади уште една картичка во евра. Изгубив околу $50 со конверзиите на paypal и сега и на payoneer конверзии премногу ќе е.
Мора да ги конвертираш.
 
Член од
17 ноември 2013
Мислења
29
Поени од реакции
106
Започнувам Etsy Shop во скоро време, би продавала vector фајлови за маички, налепници CNC машини и слично. Значи shipping-ot не ми претставува проблем бидејќи се работи за нешто што ќе може да се downloadira, не се работи за физички продукт. Ги имам исцртано векторите, средено SEO-то и промотивниот материјал и уште ми остана да ја средам најголемата препречка што ја имаат сите со било какви амбиции за продавање онлајн што доаѓаме од севернава убавица наша, префрлањето на парите. Единствена алтернатива(бар за која сум сигурна), која работи со Еци за продавачи од Македонија би било Paypal.
Ги исчитав последниве 100 страници на темава, како и 50-те страници од It.mk форумот за пејпал темата и решив со Словенската финта да пробам(иако во последно време гледам пишувате на кога му упалила на кого не) и извадив од NLB, Visa Elektron(ја активирав на банкомат и ставив 200ден). Регистрирав словенски акаунт со вистинскиот мој телефонски број(секако со префиксот 386 од Словенија), вистинската адреса и град Скопје и при поврзување на картицата ова ми го појавува
This card is not accepted. Please use a different card.
Исто пробав веднаш потоа со нов словенски акаунт, но овој пат со лажна словенска адреса, со град Љубљана и со словенски тел број, и при поврзување на картицата во тој случај ова ми го пишува
Your card was declined by the issuing bank. Please try a different card or contact your card issuer with questions.
И сега прашањето мое. Дали некој во последно време успеал да регистрира Словенски Paypal и да го поврза со НЛБ картицата, или неприфаќањето на картичката е нешто карактеристично само во мојот случај? Исто и, дали има начин да се заобиколи овој проблем, или пејпал веќе се погрижил целосно да ни го забрани пристапот до Словенската финта?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Започнувам Etsy Shop во скоро време, би продавала vector фајлови за маички, налепници CNC машини и слично. Значи shipping-ot не ми претставува проблем бидејќи се работи за нешто што ќе може да се downloadira, не се работи за физички продукт. Ги имам исцртано векторите, средено SEO-то и промотивниот материјал и уште ми остана да ја средам најголемата препречка што ја имаат сите со било какви амбиции за продавање онлајн што доаѓаме од севернава убавица наша, префрлањето на парите. Единствена алтернатива(бар за која сум сигурна), која работи со Еци за продавачи од Македонија би било Paypal.
Ги исчитав последниве 100 страници на темава, како и 50-те страници од It.mk форумот за пејпал темата и решив со Словенската финта да пробам(иако во последно време гледам пишувате на кога му упалила на кого не) и извадив од NLB, Visa Elektron(ја активирав на банкомат и ставив 200ден). Регистрирав словенски акаунт со вистинскиот мој телефонски број(секако со префиксот 386 од Словенија), вистинската адреса и град Скопје и при поврзување на картицата ова ми го појавува
This card is not accepted. Please use a different card.
Исто пробав веднаш потоа со нов словенски акаунт, но овој пат со лажна словенска адреса, со град Љубљана и со словенски тел број, и при поврзување на картицата во тој случај ова ми го пишува
Your card was declined by the issuing bank. Please try a different card or contact your card issuer with questions.
И сега прашањето мое. Дали некој во последно време успеал да регистрира Словенски Paypal и да го поврза со НЛБ картицата, или неприфаќањето на картичката е нешто карактеристично само во мојот случај? Исто и, дали има начин да се заобиколи овој проблем, или пејпал веќе се погрижил целосно да ни го забрани пристапот до Словенската финта?
Не би знаел да ти одговорам на прашањето, но нај-благонамерен совет ќе ти дадам:
Не си прави бајрам на мозокот со оваа опцијата за Словенски Пејпал, не поминува.
Све убаво си почнала, си средиле, цел бизнис план, цел процес... на крај ако (кога) ќе ти го затворат лажниот Пејпал и ќе ти ги заробатат тешко заработените пари - ќе ти се скрши цел филм.

Поздрав
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Започнувам Etsy Shop во скоро време, би продавала vector фајлови за маички, налепници CNC машини и слично. Значи shipping-ot не ми претставува проблем бидејќи се работи за нешто што ќе може да се downloadira, не се работи за физички продукт. Ги имам исцртано векторите, средено SEO-то и промотивниот материјал и уште ми остана да ја средам најголемата препречка што ја имаат сите со било какви амбиции за продавање онлајн што доаѓаме од севернава убавица наша, префрлањето на парите. Единствена алтернатива(бар за која сум сигурна), која работи со Еци за продавачи од Македонија би било Paypal.
Ги исчитав последниве 100 страници на темава, како и 50-те страници од It.mk форумот за пејпал темата и решив со Словенската финта да пробам(иако во последно време гледам пишувате на кога му упалила на кого не) и извадив од NLB, Visa Elektron(ја активирав на банкомат и ставив 200ден). Регистрирав словенски акаунт со вистинскиот мој телефонски број(секако со префиксот 386 од Словенија), вистинската адреса и град Скопје и при поврзување на картицата ова ми го појавува
This card is not accepted. Please use a different card.
Исто пробав веднаш потоа со нов словенски акаунт, но овој пат со лажна словенска адреса, со град Љубљана и со словенски тел број, и при поврзување на картицата во тој случај ова ми го пишува
Your card was declined by the issuing bank. Please try a different card or contact your card issuer with questions.
И сега прашањето мое. Дали некој во последно време успеал да регистрира Словенски Paypal и да го поврза со НЛБ картицата, или неприфаќањето на картичката е нешто карактеристично само во мојот случај? Исто и, дали има начин да се заобиколи овој проблем, или пејпал веќе се погрижил целосно да ни го забрани пристапот до Словенската финта?
Јас ја користев оваа опција 2015-2016, тогаш успешно беше. Но после 2 години пробав да внесам пак картичка го добив истото што и ти. Така да не може.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Јас ја користам оваа опција и повлекувам пари (по многу малку одвреме на време) . Искрено немам пробано 2, 3 месеци да вадам. Иначе Пејпалот ми е верифициран од 2016 некаде.
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
Започнувам Etsy Shop во скоро време, би продавала vector фајлови за маички, налепници CNC машини и слично. Значи shipping-ot не ми претставува проблем бидејќи се работи за нешто што ќе може да се downloadira, не се работи за физички продукт. Ги имам исцртано векторите, средено SEO-то и промотивниот материјал и уште ми остана да ја средам најголемата препречка што ја имаат сите со било какви амбиции за продавање онлајн што доаѓаме од севернава убавица наша, префрлањето на парите. Единствена алтернатива(бар за која сум сигурна), која работи со Еци за продавачи од Македонија би било Paypal.
Ги исчитав последниве 100 страници на темава, како и 50-те страници од It.mk форумот за пејпал темата и решив со Словенската финта да пробам(иако во последно време гледам пишувате на кога му упалила на кого не) и извадив од NLB, Visa Elektron(ја активирав на банкомат и ставив 200ден). Регистрирав словенски акаунт со вистинскиот мој телефонски број(секако со префиксот 386 од Словенија), вистинската адреса и град Скопје и при поврзување на картицата ова ми го појавува
This card is not accepted. Please use a different card.
Исто пробав веднаш потоа со нов словенски акаунт, но овој пат со лажна словенска адреса, со град Љубљана и со словенски тел број, и при поврзување на картицата во тој случај ова ми го пишува
Your card was declined by the issuing bank. Please try a different card or contact your card issuer with questions.
И сега прашањето мое. Дали некој во последно време успеал да регистрира Словенски Paypal и да го поврза со НЛБ картицата, или неприфаќањето на картичката е нешто карактеристично само во мојот случај? Исто и, дали има начин да се заобиколи овој проблем, или пејпал веќе се погрижил целосно да ни го забрани пристапот до Словенската финта?
Опцијата на Paypal преку Словенска Банка со картичка од НЉБ мислам дека веќе не функсионира, бидејќи јас пробав така ти дозволуваа може до некој мал износ да има приливи после тоа ти бара верификација скениран пасош/лична карта каде што мора да докажеш дека си државјанин на Словенија така да не би ти препорачал на тој начин. Единствено ако имаш некој пријател или роднина шту му веруваш билзок некој во земја кај што можеш да отвориш Paypal да си средиш така. На пример јас имам сестра во норвешка и преку нејзин Paypal примам приходи и имам тука нејзина картичка дебитна и нема никаков проблем ама знам дека после некој износ и побараа нејзе верификација да скенира лична карта - и сметка за струка и нешто за да потврди адреса.
Се надевам ако има други алтернативи баш би сакал да знам.[DOUBLEPOST=1551879270][/DOUBLEPOST]
Јас ја користам оваа опција и повлекувам пари (по многу малку одвреме на време) . Искрено немам пробано 2, 3 месеци да вадам. Иначе Пејпалот ми е верифициран од 2016 некаде.
Искрено би ти предложил да пазиш со начинот кој го користиш со Квази-Словенска Банка зашто тоа е веќе стара финта која ја користаа поради пропоустот Na paypal кој препознавање наша НЉБ Дебитна картичка како картичка од словенска банка али после одреден износ да не се лажам беше накај 500 долари мислам треба да им пратиш документи скенирани за да ти покачат лимит односно да продолжиш да примиш приходи.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Опцијата на Paypal преку Словенска Банка со картичка од НЉБ мислам дека веќе не функсионира, бидејќи јас пробав така ти дозволуваа може до некој мал износ да има приливи после тоа ти бара верификација скениран пасош/лична карта каде што мора да докажеш дека си државјанин на Словенија така да не би ти препорачал на тој начин. Единствено ако имаш некој пријател или роднина шту му веруваш билзок некој во земја кај што можеш да отвориш Paypal да си средиш така. На пример јас имам сестра во норвешка и преку нејзин Paypal примам приходи и имам тука нејзина картичка дебитна и нема никаков проблем ама знам дека после некој износ и побараа нејзе верификација да скенира лична карта - и сметка за струка и нешто за да потврди адреса.
Се надевам ако има други алтернативи баш би сакал да знам.[DOUBLEPOST=1551879270][/DOUBLEPOST]
Искрено би ти предложил да пазиш со начинот кој го користиш со Квази-Словенска Банка зашто тоа е веќе стара финта која ја користаа поради пропоустот Na paypal кој препознавање наша НЉБ Дебитна картичка како картичка од словенска банка али после одреден износ да не се лажам беше накај 500 долари мислам треба да им пратиш документи скенирани за да ти покачат лимит односно да продолжиш да примиш приходи.
Претпоставувам данок плаќаш во Норвешка, а тука парите ги вадиш на банкомат? Ако можеш да споделиш од која банка ти е картичката од Норвешка, и на кој банкомат тука ти земаат најмалку провизија? Бидејќи јас планирам истото да го правам, само со Хрватска картичка. Фала
 
Член од
10 ноември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
Претпоставувам данок плаќаш во Норвешка, а тука парите ги вадиш на банкомат? Ако можеш да споделиш од која банка ти е картичката од Норвешка, и на кој банкомат тука ти земаат најмалку провизија? Бидејќи јас планирам истото да го правам, само со Хрватска картичка. Фала
Па со Skandia Banken тоа е интернет банка и не наплаќа провизија за подигнување на готовина од банкомат пошто немс ниедна филијала. Најдобро ти е да отвараш сметка и да земеш картичка од интернет банка ако има таква во Хрватска.
А иначе за која банка тука за круни норвешки најдобра стапка нуди стопанска банка за провизија веќе кажав. Треба да видиш курсна листа по страните на банкиве мислам дела Стопанска и Комерцијална имаат најдобри и најажурни па после можеби и НЉБ.
 
Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
Здраво на сите..
Имам верифициран USA пејпал со скен и SSN..

Има некој начин да се извлекуваат пари тука? :)


И дали сеуште работи фината со Словенечкиот пејпал, и дали би имало проблеми со УЈП?

Поздрав

Sent from my ZUK Z1 using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Здраво на сите..
Имам верифициран USA пејпал со скен и SSN..

Има некој начин да се извлекуваат пари тука? :)


И дали сеуште работи фината со Словенечкиот пејпал, и дали би имало проблеми со УЈП?

Поздрав

Sent from my ZUK Z1 using Tapatalk
Можеш да повлекуваш пари од македонски банкомати со истата американска дебитна картичка која веќе ја имаш верификувано на американскиот PayPal.

Е сега колку ќе провизија ќе ти одземат банкоматите, тоа е друга приказна, се разликува од банка до банка.
 
Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
Можеш да повлекуваш пари од македонски банкомати со истата американска дебитна картичка која веќе ја имаш верификувано на американскиот PayPal.

Е сега колку ќе провизија ќе ти одземат банкоматите, тоа е друга приказна, се разликува од банка до банка.
Немам картичка прикачено...

Прашањето ми беше.. Дали има некој начин како на пример со Payoneer картичката..

Ако земам на пример Payoneer картичка, дали би се повлекувале пари на неа од Paypal Balance?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Немам картичка прикачено...

Прашањето ми беше.. Дали има некој начин како на пример со Payoneer картичката..

Ако земам на пример Payoneer картичка, дали би се повлекувале пари на неа од Paypal Balance?
Порано можеше, но сега некои велат дека повеќе не може, освен ако картичката е издадена преку Fiverr или слични веб сајтови.

Но ако имаш американско државјанство, тогаш можеш да отвориш резидентна трансакциска сметка во американска банка и да извадиш MasterCard или Visa/Visa Electron дебитна картичка поврзана со таа трансакциска сметка и да ја верификуваш на американскиот PayPal.

Од друга страна, доколку имаш легален траен престој во САД - зелена карта - тогаш можеш да извадиш не-резидентна трансакциска сметка во американска банка и да го направиш истото што го спомнав претходно за резидентна трансакциска сметка.

Со УЈП не би требал да имаш проблеми, бидејќи ќе ги повлекуваш парите со странска дебитна картичка на македонски банкомати, а банките кои се сопственици на истите тие банкомати ќе ти наплатат соодветна провизија за користење на банкоматите, легално подигнување на готовина од банкомат не е работа на УЈП, освен ако почнеш да подигнуваш премногу големи суми во многу краток временски период - на пример над 150 евра дневно и така секој ден во месецот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom