Android корисници (проблеми, прашања, совети)

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Имам проблем со камерата, во темни простории ми вади темни слики иако при сликањето е уклучен блицот... предната (селфи) камера е во ред, овој проблем се јавува само кај обичната

Инаку мобилниот е Самсунг Ј5 2016
пробај со друга апликација, симни Google Camera, или некоја друга од плеј стор, или со Snapchat/Instagram и види.

Моментално користам Samsung Galaxy J7 Prime 2. Дали некој знае како да направам да се скриени нотификациите кога е заклучен екранот, односно да го дава само симболот од каде што е нотификацијата меѓутоа да пишува hidden content? И претходно користев различни модели на Самсунг ама уше при поставување на lock screen имаше опција да одбереш да се скриени? Хелп? :D
USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image--2077407407.jpeg_1547778998336.jpeg USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image-1339406187.jpeg_1547779111743.jpeg USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image-1962679774.jpeg_1547779311456.jpeg
 
Член од
29 август 2017
Мислења
134
Поени од реакции
67
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Зедов ј6ка и ми пуштија апдејт. Го одложувам еве веќе два месеци. Не знам дали да го апдејтирам. Ми е страв да не се зафркни нешто или да не почни да кочи. Исто ни апликациите не ги имам апдејтовано. Што предлагате?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.698
Зедов ј6ка и ми пуштија апдејт. Го одложувам еве веќе два месеци. Не знам дали да го апдејтирам. Ми е страв да не се зафркни нешто или да не почни да кочи. Исто ни апликациите не ги имам апдејтовано. Што предлагате?
Slobodno napravi mu apdejt....no ti predlagam na aplikaciite napravi im selektivno- na tie sto ti treba. Zošto da apdejtuvas aplikacii koi ne gi koristiš...

So posleniot apdejt kaj mene na j5....se oslobodi mnogu prostor. Nekoi aplikacii koi prddhodno bea pogolemi...se odednas stanaa " potenki" za okolu 1/3 i telefonot raboti pomazno.
Moeto detw ima j6...no seuste nemam probano dali ima apdejt( kako da proveram koga postojano igra nekoi igri....)
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Ме интересира дали секој нарeден апдејт на андроидот, зазема се повеќе и повеќе меморија?
Пример, ако дојди андроид 9 за ј6ка, ќе ми заземи повеќе меморија од 8кава?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ме интересира дали секој нарeден апдејт на андроидот, зазема се повеќе и повеќе меморија?
Пример, ако дојди андроид 9 за ј6ка, ќе ми заземи повеќе меморија од 8кава?
зависи.
Мене Android Oreo гига ми зема, ама еве на пример ако имав 3GB слободно после Орео би имал 2,5GB што значи дека 500 се одзима (ова е пример, не дека е баш така), од тој гига бидејки се чистат доста багови. Онака обични апдејти 90% се чистат багови, па така да на 2GB слободни ако добијам некој Security Patch апдејт може едно 500MB да се ослободи. Ти ако симнеш OneUI, кога ќе ти стигне апдејт, пошто OneUI носи доста промени, гарант ќе биде над гига, ама еве ако е 1,5GB ти од пример 20GB слободна меморија - 1,5GB и на тие - 500MB (пример) па така да ти ќе останеш со 19GB. Апдејтот ќе ти земе меморија, ама на него се одзима и баговите кои што се чистат со секој апдејт. Воглавно со секој голем апдејт повеќе меморија ќе ти земе одошто ќе ти ослободи.
За RAM меморија, да ама немам мерено колку, но сигурно dedicated рам меморија ќе ти се зголеми (пример ако е 300MB dedicated, со Android 9 може да биде 350,или 400).
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
906
Поени од реакции
587
Ме интересира дали секој нарeден апдејт на андроидот, зазема се повеќе и повеќе меморија?
Пример, ако дојди андроид 9 за ј6ка, ќе ми заземи повеќе меморија од 8кава?
Нормално дека да

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.851
Поени од реакции
7.541
Инсталирав Google Home некако успеав да се поврзам со Android телевизорот и сето тоа си работеше супер да попушташ звук на телевизорот преку мобилен и да поврзеш со cast да гледаш од мобилниот слика на телевизкрот но наеднаш ми се исклучи и сега не сака никако да ме поврзе со телевизорот.

Знам постојат и други слични апликации но оваа ми се допадна. Знае некој како пак да наместам на апликацијата да работи сето тоа ?
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
906
Поени од реакции
587
Инсталирав Google Home некако успеав да се поврзам со Android телевизорот и сето тоа си работеше супер да попушташ звук на телевизорот преку мобилен и да поврзеш со cast да гледаш од мобилниот слика на телевизкрот но наеднаш ми се исклучи и сега не сака никако да ме поврзе со телевизорот.

Знам постојат и други слични апликации но оваа ми се допадна. Знае некој како пак да наместам на апликацијата да работи сето тоа ?
Да не мислиш на гугл хром?

Филипс тв?. Угаси го од струја телевизорот и пушти го пак.
И лаптопот рестартирај го

Инску за гугл каст можеш и со коди...јутуб

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.851
Поени од реакции
7.541
Да не мислиш на гугл хром?

Филипс тв?. Угаси го од струја телевизорот и пушти го пак.
И лаптопот рестартирај го

Инску за гугл каст можеш и со коди...јутуб

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Не Google Chrome туку Google home си постои таква апликација на Play store најчесто што се користи за Chromecast уред . Со таа го поврзуваш телевизорот, во таа апликација има mirror cast за да ти даде на телевизорот слика од мобилниот и што и да правиш на мобилниот сето тоа го гледаш и на телевизорот. Вчера нешто ме зезаше, првиот пат го поврзав и потоа ми се изгуби телевизорот на апликацијата ама денес се среди.

Туку да Philips телевизор е во прашање.

Уште нешто да прашам. Дали постои воопшто некаква апликација со која ќе може од лаптоп фајлови (музика, фотографии) да ги отварам на телевизорот без да морам да поврзувам лаптоп на телевизор ?
Знам постои Cloud услуги ама на тие треба на фајловите да им правам upload.
 
Последно уредено:
Член од
7 јануари 2015
Мислења
906
Поени од реакции
587
Ako sakas kodi moze da ti pomogne.
I Google chrome ima desno vo menito cast.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
 
Последно уредено:

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.004
Поени од реакции
6.025
Што .!. му е на Самсунг А5 2017? Тастатурата не се појавува, не може ништо да се пишува.
Не работи никаде, ни во MSN апликација, ни MSG, ни search....
Пробав да инсталирам друга апликација, не сака да се активира. Дава да се направат 3 чекори, каде што на 2-от чекор каде што треба да се активира тастатурата од апликацијата ништо не се случува, иако ја прима, но не ја извршува зададената команда телефонот.
Барам по нетов, ама или не знам што да пишам, или тоа што го најдов не функционира.

Успеав да го средам проблемов пред 2-3 дена, ама сега се појави пак и како да не сака да се среди. Што не правам, обидувајќи се да го средам?

п.с. Во Language and Input > Default Keyboard не може да се влезе. Не ја извршува командата, иако се highlight-ира таа опција при одбирање.
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Што .!. му е на Самсунг А5 2017? Тастатурата не се појавува, не може ништо да се пишува.
Не работи никаде, ни во MSN апликација, ни MSG, ни search....
Пробав да инсталирам друга апликација, не сака да се активира. Дава да се направат 3 чекори, каде што на 2-от чекор каде што треба да се активира тастатурата од апликацијата ништо не се случува, иако ја прима, но не ја извршува зададената команда телефонот.
Барам по нетов, ама или не знам што да пишам, или тоа што го најдов не функционира.

Успеав да го средам проблемов пред 2-3 дена, ама сега се појави пак и како да не сака да се среди. Што не правам, обидувајќи се да го средам?

п.с. Во Language and Input > Default Keyboard не може да се влезе. Не ја извршува командата, иако се highlight-ира таа опција при одбирање.
каква тастатура користиш??
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ниту default keyboard не се појавува, ниту Swift, ниту Samsung keyboard.(вториве се отпосле инсталирани).
Не може да се пишува ништо и никаде.
Чим ништо не ти се појавува тогаш чудна работа.
Иначе, зачувај си ствари и Factory Reset направи му. Да ги имаше тастатурите ќе видев, да ти помогнам, ама чудно чим ни Samsung Keyboard не искача, значи нешто е до софтверот. Едино решение е Factory Reset, или пробај првин бутирај у Safe Mode, ако си на Android 8 само задржи на копчето за заклучување, па пак задржи Power Off и пушти у Safe Mode.
Ако ти ги даде, ондак некој вирус. Земи и исчисти го. Ако нејќе, неможе, или пак и у Safe Mode не ти покажува ништо, тогаш нема друго чаре освен Factory Reset.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom