Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Добра алтернатива за задржување на кондицијата е пливањето.
Јес, јас пливам преку зима, не можам ич да дишам на кеј од ноември до фебруар некаде.

За капацитетот на белите дробови во пливање, важно е да пливате интервално и со земање воздух наместо на школските 3 завеслаи, на 5, 7 па дури и на 9 ако е некој поамбициозен :), ако сакате ќе напишам покасно 3-4 тренинзи за зголемување на аеробната способност, ќе се држите до времето кое го мери тој саатот со стрелка на базен, на Олимписки се 4 стрелки во различна боја, на Карпош е една ама не е нешто комплексно.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Јес, јас пливам преку зима, не можам ич да дишам на кеј од ноември до фебруар некаде.

За капацитетот на белите дробови во пливање, важно е да пливате интервално и со земање воздух наместо на школските 3 завеслаи, на 5, 7 па дури и на 9 ако е некој поамбициозен :), ако сакате ќе напишам покасно 3-4 тренинзи за зголемување на аеробната способност, ќе се држите до времето кое го мери тој саатот со стрелка на базен, на Олимписки се 4 стрелки во различна боја, на Карпош е една ама не е нешто комплексно.
Сакаме, а за стрелките ќе се снаоѓаме :)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Вчера и денес беше убаво за вежбање, јас прв пат после долго време истрчав 5км под 30мин што е супер за мене.

Иначе, и неделава што пројде бев на Водно и ептен се усвињив, кал имаше до колена.

20190203_130100.jpg
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас праам стратегија скоро исто секоја година. Викендите ги користам за Водно, релации до Кота, трчање по асфалтот, ако е суво - трчање, ако има снег - пешачење, што се некои 15-20км (по саатов). Другото време за вежбање стомак и грб, вежби со сопствена тежина и повеќе повторувања и чучњеви. Дури и си водам еден excell што го апдејтирам редовно. Да се зголеми денот и намали загадувањето, крај на февруари, почеток на март - по три трчанки неделно со најмалку ден меѓу, за recovery. Ладно време без ветер мене лично ми е многу попријатно од летна варијанта, ама не се опраа градов уште 100 години со "воздухов", џабе и нато и северна...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Овие неколку дена да чукнам на дрво воздухов е океј, трчање - нетрчање, да се радуваме треба... на тоа дереџе сме. Ама некако се мислам дека не сме го виделе последното од канцерогениот воздух, многу сакам да сум грешка. Ако е се океј како деновиве од понеделник ќе почнам со трчање. Сега малце и кај мене е зезнато, ипак теретана ми е примарна активност, трчањето ми е втора љубов, али сега штом начекам добар воздух трчањето ќе биде примарно, мора тој маратон под 4 саати да го истрчам некогаш :D Здравје ако нема време за спремање ќе се трча 21.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Отворив сезона викендов со една 10-ка. Мучно, ама очекувано да биде така....идеме даље.
Од декември до сега успеав 3 кила да спуштам со не којзнае колку голема, ама редовна активност, што за зимски период, празници, славења, го гледам како некој успех.

Џабе апликации, сопствена интуиција од искуство...мислев воздухов е ок. На моменти фаќаат некои толку гадни струења на кеј, си мислам повеќе беља си праам, отколку некаков бенефит што имам.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јас саботата пак се качив до крст, сакав и неделата исто ама толку многу се откорнав од алкохол у саботата вечер, што во неделата не постоев до Сити-Челзи :D
Денес пак излегов на трчање, 6ка една, утре имам обврски а задутре планирам да одам на Матка, да трчам од почеток кај што се паркираат колите по патчето до Врело и назад, ми кажаа дека има околу 10 километри. Ако има некој искуство со таа патека, нека сподели.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Денес дува/ше ама барем чисто, со мерак да трчаш.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Скопски оваа година ќе се помести еден ден порано, и ќе се одржи во сабота на 4ти мај, наместо во недела на 5ти. Причината се претседателски избори. Лошо за луѓето што и во сабота се на работа, уште полошо за тие од странство кои пристигнуваат со лет во сабота :вонзем:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Го сфаќам ова решение.
Маратоните си ги резервираат викендите. Веројатно следниот викенд има некој друг ваков настан на европско или регионално ниво и побитни им се натпреварувачите што бркаат атлетски норми или се дел од светската лига. Жал ми е за тие што работат во сабота или летаат накај Скопје, ама имаат доволно време за ре-аранжмани.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
кога сме веќе кај тема преместување, за некоја идна година добро би било да се премести некаде околу 15. април, на почеток на мај е едноставно претопло за овој настан, пред се на трката на 21к и маратон. Па последните неколку години е околу 25 степени на денот на трката, а добро се знае дека идеална темп за маратон е некаде 6-10 степени. Слободна процена е дека луѓето на Скопски се далеку од своето најдобро време и до +10,15% поспоро време. Април и мај колкушто знам нема трки во регионот, освен белграски маратон кој е обично средина на април и поради тоа и на сегашниот датум Србите и не доаѓаат баш на Скопски. 2-3 недели е недоволно време за 2 маратоски или полумаратонски трки. Нејсе еднаш дури им пишав на организаторите ама џабе.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
кога сме веќе кај тема преместување, за некоја идна година добро би било да се премести некаде околу 15. април, на почеток на мај е едноставно претопло за овој настан, пред се на трката на 21к и маратон. Па последните неколку години е околу 25 степени на денот на трката, а добро се знае дека идеална темп за маратон е некаде 6-10 степени. Слободна процена е дека луѓето на Скопски се далеку од своето најдобро време и до +10,15% поспоро време. Април и мај колкушто знам нема трки во регионот, освен белграски маратон кој е обично средина на април и поради тоа и на сегашниот датум Србите и не доаѓаат баш на Скопски. 2-3 недели е недоволно време за 2 маратоски или полумаратонски трки. Нејсе еднаш дури им пишав на организаторите ама џабе.
Сите се согласуваме дека би било подобро да се премести неколку недели порано, но проблемот е што на светскиот календар на маратони, секој маратон си има зафатено одреден викенд. Скопскиот меѓу последните влетал во комбинација и си го зафатил овој викенд, бидејќи сите други поидеални биле веќе зафатени. Секако нас не ни менува ова ништо, ама им менува на кенијците и на сите други странски учесници, а во интерес на целата манифестација е да има добра конкуренција и да има странски натпреварувачи, со цел да привлече што поголемо внимание, а секако и учесници на светско ниво. Не се гледа само на балканско ниво кога има закажано трки.

И верувај има луди глави на балканот, што трчаат маратон и полу трки еден после друг ден, а не па за две три недели одмор, дури и премногу одмор им е дваесет дена без полумаратон или маратон. За рекреативци може да е малку, ама обично тие што доаѓаат од странство на Скопски, се колку толку со тркачко искуство и имаат солидна бројка на тренинзи, не се како нашиве што прво трчање во живот им е полумаратон на скопски, така да две три недели одмор меѓу две трки не им е никаков проблем.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Најбоље е да го преместат на есен. Во октомври би го истрчал 20 минути побрзо.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Момци и девојки ова е брутално.
Дарио Ивановски втор на Балканското сениорско првенство во сала на 3000м во Истанбул, со резултат од 8 03 65.
Првиот е на само две секунди разлика, а третиот е дебели 11 секунди назад...
Дечкото гази и доминира во секоја дисциплина, и гордо ја претставува Македонија пред светот каде и да оди, наклон до под!

 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
10 секунди поправка на рекорд на ваква дистанца стварно е нешто. Секоја чест!
Не знам зошто клубот ја тргна објавата.
Голем талент е дечково, браво!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom