Старечки домови во Македонија (искуства и препораки)

Член од
23 јуни 2013
Мислења
12
Поени од реакции
2
Prvo se izvinuvam za latinicniot fond nemam makedonski na kopjuterot.Sakam da prasam moze li da mi preporacate starecki dom vo Makedonija koj e stvarno so kvalitetni uslugi za nega i hrana?Kolku vreme e potrebno za da se najde mesto vo eden starecki dom?
Ve molam vasite iskustva da gi spodelite vasite iskustva. Pozdrav
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Оние старечки домови што постојат скоро во секоја општина „ за рајата во поодминати години“ се на ниво на
преживување на тие лица,каде секое утро е прашањето: Кој замина ноќеска.
Ама има сега во последно време отворени се старечки домови „на ниво ВИП“-односно со супер секаква услуга и супер цена.
За почеток прашај за оној во Орешани (накај Зелениково) можеби има и тука на КОМЈ. за него побарај - најди адреса.
 
Член од
23 јуни 2013
Мислења
12
Поени од реакции
2
Go pronajdov se vika Panada.Veke od prehodno pisav poraka pa se nadevam ovie denovi ke dobijam povraten odgovor.Bi sakala da najdam dom vo koj ima uslovi po evropski standardi da e cist,da pruza dobra nega, uctiv personal koj e dostapen 24casa, dobra hrana cenata ne e tolku vazna.Mozebi baram mnogu ama ne mi e celta da ja pratam majka mi za da umre pobrzo.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Go pronajdov se vika Panada.Veke od prehodno pisav poraka pa se nadevam ovie denovi ke dobijam povraten odgovor.Bi sakala da najdam dom vo koj ima uslovi po evropski standardi da e cist,da pruza dobra nega, uctiv personal koj e dostapen 24casa, dobra hrana cenata ne e tolku vazna.Mozebi baram mnogu ama ne mi e celta da ja pratam majka mi za da umre pobrzo.
Од кажувањата на мои блиски пријатели што имаат стари по домовите, услугата во приватните домови е стварно на ниво 24часа. Цените се од 300е па нагоре али сите се презадоволни. Жана од Неготино ми го пофалија како доста добар. На другар мој дедо му доста време седеше таму и воопшто не сакаше да се врака дома, се навреме му беше дадено, и храна и лекови.
 
Последно уредено:

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Да Жана е добар, само е доста скап. Мислам оти е од 500 евра нагоре. Условите се одлични, пошто е приватен дом. Во државните е многу полоша негата. Ако бараш поевтина опција, пробај да најдеш врски во старечкиот во Ѓорче, во одделот Сју Рајдер. Таму е 500 денари од ден мислам. Не е лоша негата таму и ги имаат потребните услови.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Bate ti ako sakas da si vidis kje prosetas i kje gi vidis uslovite na lice mesto. Najbitno ti e da otides nenajaven i da vidis sto i kako e. Bidejki znam deka obicno ako se javis i ti zakazat , toa e vekje se nasminkano. A za toa sto sekoja vecer nekoj rika, zatoa se vikaat starecki domovi a ne porodilno. Za Panada znam deka e dobar no pak tetka i na kumata ne bese zadovolna, ali ona bese specificen slucaj, dodeka tatkoto na drugarot e prezadovolen. No pak covekot ne e prebirliv. Zatoa ti vikam, kako sto sam kje si vidis nikoj nemoze da ti kaze.
 
Член од
23 јуни 2013
Мислења
12
Поени од реакции
2
Da treba da otides da vides nenajaven, ama pak dugo e ako nekoj ti preporaca nesto.Ako golem del od lugeto falat nekoj dom, znaci stvarno e dobar, e sega normalno e deka ke ima po nekoj sto nema da e zadovolen.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Да Жана е добар, само е доста скап. Мислам оти е од 500 евра нагоре. Условите се одлични, пошто е приватен дом. Во државните е многу полоша негата. Ако бараш поевтина опција, пробај да најдеш врски во старечкиот во Ѓорче, во одделот Сју Рајдер. Таму е 500 денари од ден мислам. Не е лоша негата таму и ги имаат потребните услови.
Колку што јас знам таму се само лица во терминална фаза, а ако станува збор за жена која горе-долу сеуште има зачувано дел од психичките способности, таа атмосфера може само негативно да влијае и уште побрзо да почине.[DOUBLEPOST=1421859158][/DOUBLEPOST]
Da treba da otides da vides nenajaven, ama pak dugo e ako nekoj ti preporaca nesto.Ako golem del od lugeto falat nekoj dom, znaci stvarno e dobar, e sega normalno e deka ke ima po nekoj sto nema da e zadovolen.
Моја препорака ти е Идила - Терзиева, претходно беше само Терзиева и се наоѓаа во Аеродром, меѓутоа имаа потреба од поголем простор и се споија со Идила (која мислам беше исто дом претходно), и мислам дека се наоѓаат после гробишта Бутел, накај Кучевиште (провери си ова).
Цената се формира посебно за секој пациент, со тоа што семејството е растеретено од секакви обврски - од лекови, до буквално се прават и набавуваат во домот.

Инфо тел. не можам да најдам сега, гуглај ги малку.
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
1
Decki, znaci vaka. Mozebi sum ogorcen od mojata zaguba (pocina majka mi) no rabotite vo starackite domovin stojta vaka:
Ja odnesovme majka mi vo karpos 4 Elisaveta staracki dom, posle teska operavcija i poveke od 1,5 mesec na karil. Majka mi nemozese ubavo da disi imase Dekubit od lezenje zasto voopsto ne se grizele za nea na KARIL sto e posebna tema za sebe. Inaku vo starackive domovi si imaat "praksa" da naplakaat eden mesec odnapred ! sto e protiv site normi.. i isto taka site dogovori im se isti.. NEMA VRAKANJE NA DEPOZITOT ! Vo nasiot sluca sumata bese 34.000 den mesecno (demek ke ja gleda doktor), ni doktor ni butur luge.. sve se priuceni lugeto. Neznbam dali imaat barem nekakva licenca sestrite. Majka mi pocina posle edna nedela vo domot, i vikaat pari nema... na prasanje za sto gi potrosija ili namenija parite ( za lekovi, za hrana...) nema odgovor. ona sto mozev da go vidam za toaa nedela dena kako se grizat ... UZAS ! Majka mi pocna tesko da dise nemozese da si dode pri svest.. odgovort e "stabilna e ".. ili " toa ne zemete si ja na klinika da si ja nosite"..

milsam deka treba da se zavzeme nekoja organizacija da gi procesla ova starackive domovi, zasto e samo perenje na pari.. onie sto prezivuvaat i se vasi roditeli, ne ste svesni vo kakvi uslovi ziveat. zalno e za gledanje. No sto se odnesuva za finansiskiot del, neznam kako drzavata tolerira da se plaka avansno za usluga i ako istata ne e izvrsena nema refundiranje na pari !
 
Член од
6 мај 2019
Мислења
1
Поени од реакции
1
Морам да го споделам непријатното искуство со дом за стари лица СОНЧЕВ ДОМ ТОДОРОВСКИ ОД СОПИШТЕ. Ке ви ги земат парите, ветуваат на збор сешто а во пракса се гола вода, услуга никаква, храна мизерија, топла вода во бојлер е луксуз, бањање на старците еднаш во месецот е премија, сапун нема, тоалет нема, ветуваат физиотерапевт а тој работи хаус мајстор, девојките што менуваат памперси спремаат по тоа вечера. Бегајте подалеку тоа е моја препорака и лошо искуство, па вие како сакате.
 
Член од
18 јуни 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Decki, znaci vaka. Mozebi sum ogorcen od mojata zaguba (pocina majka mi) no rabotite vo starackite domovin stojta vaka:
Ja odnesovme majka mi vo karpos 4 Elisaveta staracki dom, posle teska operavcija i poveke od 1,5 mesec na karil. Majka mi nemozese ubavo da disi imase Dekubit od lezenje zasto voopsto ne se grizele za nea na KARIL sto e posebna tema za sebe. Inaku vo starackive domovi si imaat "praksa" da naplakaat eden mesec odnapred ! sto e protiv site normi.. i isto taka site dogovori im se isti.. NEMA VRAKANJE NA DEPOZITOT ! Vo nasiot sluca sumata bese 34.000 den mesecno (demek ke ja gleda doktor), ni doktor ni butur luge.. sve se priuceni lugeto. Neznbam dali imaat barem nekakva licenca sestrite. Majka mi pocina posle edna nedela vo domot, i vikaat pari nema... na prasanje za sto gi potrosija ili namenija parite ( za lekovi, za hrana...) nema odgovor. ona sto mozev da go vidam za toaa nedela dena kako se grizat ... UZAS ! Majka mi pocna tesko da dise nemozese da si dode pri svest.. odgovort e "stabilna e ".. ili " toa ne zemete si ja na klinika da si ja nosite"..

milsam deka treba da se zavzeme nekoja organizacija da gi procesla ova starackive domovi, zasto e samo perenje na pari.. onie sto prezivuvaat i se vasi roditeli, ne ste svesni vo kakvi uslovi ziveat. zalno e za gledanje. No sto se odnesuva za finansiskiot del, neznam kako drzavata tolerira da se plaka avansno za usluga i ako istata ne e izvrsena nema refundiranje na pari !
Кога потпишувате Договор за сместување и го потпишувате истиот, верувам дека сте свесни за содржината на истиот. Депозит во установата која што ја спомнувате, НЕ ПОСТОИ, се плаќа престој. Приучени луѓе во споменатата установа НЕМА, сестрите се лиценцирани, а ангажиран е доктор како НАДВОРЕШЕН соработник (читај, НЕ Е ВРАБОТЕН на полно работно време).

Во однос на повратот на средствата, иако имате член во Договорот во кој стои дека парите не се враќаат, дел од уплатените средства Ви беа вратени 7 дена (на 18.02.2019) откако почина Вашата мајка, која беше во исклучително тешка здравствена состојба, со декубити, длабоки како тунел и последици од евидентна запуштеност. Дали запуштеноста доаѓа од КАРИЛ или од домашни услови, не сакам да калкулирам. Вие си знаете најдобро, а јас многу добро Ве помнам. Состојбата на мајка ви при приемот, па уште подобро.

Би Ве замолила за во иднина, пред да продолжите да пишувате постови со паушална проценка и без конкретни факти, добро да размислите за содржината на истите. Зборувајте/пишувајте со факти, а не да се расфрлате со празна слама во ветер. Толку.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Би ве замолила да ми предложите дом за стари лица од кој сте задоволни. Одднапред ви благодарам!
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Кога потпишувате Договор за сместување и го потпишувате истиот, верувам дека сте свесни за содржината на истиот. Депозит во установата која што ја спомнувате, НЕ ПОСТОИ, се плаќа престој. Приучени луѓе во споменатата установа НЕМА, сестрите се лиценцирани, а ангажиран е доктор како НАДВОРЕШЕН соработник (читај, НЕ Е ВРАБОТЕН на полно работно време).

Во однос на повратот на средствата, иако имате член во Договорот во кој стои дека парите не се враќаат, дел од уплатените средства Ви беа вратени 7 дена (на 18.02.2019) откако почина Вашата мајка, која беше во исклучително тешка здравствена состојба, со декубити, длабоки како тунел и последици од евидентна запуштеност. Дали запуштеноста доаѓа од КАРИЛ или од домашни услови, не сакам да калкулирам. Вие си знаете најдобро, а јас многу добро Ве помнам. Состојбата на мајка ви при приемот, па уште подобро.

Би Ве замолила за во иднина, пред да продолжите да пишувате постови со паушална проценка и без конкретни факти, добро да размислите за содржината на истите. Зборувајте/пишувајте со факти, а не да се расфрлате со празна слама во ветер. Толку.
Bravo be,dobro go iskara.Chovekot pretrpil zaguba, ne e zadovolen od vashiot odnos(od koi prichini vie si znaete),ne moze ni da se pozali na anonimen forum. Ali zatoa za da ne ti trpi biznisot,edna vospitna mu vlepi namesto da ste empatichni, da se popravite vo idnite situacii, da ste samokritichni. Ama go pomnite dobro, vie ste idealni,najdobri I bezschuvstvitelni koi rabotite so najosetlivata populacija bez empatija a dobro si gi naplakjate uslugite. Prizemnete se,lugjeto imaat maka I zatoa ve plakaat,a I poradi maka I taga ve kritikuvaat a ne od sopsten hir.
Tolku.
Bez razlika sto e odgovorot od 2019 god, sepak e aktuelen vo tekovnite sluchuvanja so privatnite starachki domovite vo Mk, dobro plateni a kolku davaat uslugi pod znak prashalnik I site bez kontrola od drzavata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom