Општи вело муабети, прашања, совети

S

stayy wolf

Гостин
За да се пренесе велосипед преку граница дали се потребни некои документи ??
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Не, ама ако е твој и сакаш да се вратиш со него, добро е да пријавиш сериски број на граница, за да не ти прават проблем на царина при враќање назад. Може да те обвинат дека пробуваш да го шверцаш иако е твој.

Ако пробуваш да внесеш точак од странство, ризикот е да ти го царинат, ама луѓе викаат дека многу често цариниците не се замараат воопшто.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Планирам да си земам за Мерида-та (29-ка) еден пар вакви, бидејќи 90% само асфалт возам со неа.



Совети, импресии, алтернативи?
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Планирам да си земам за Мерида-та (29-ка) еден пар вакви, бидејќи 90% само асфалт возам со неа.



Совети, импресии, алтернативи?
Sport Contact, 622x40. Ќе се изненадиш од трансформацијата :)

Ако више одиш на semi-slick, оди и на потенка гума. 1.5“ (40mm) не е најтенка, уште има доволно месо да апсорбира дупки и нерамнини, ама има помала тежина (помала ротациона маса, полесно забрзување и одржување брзина).
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Sport Contact, 622x40. Ќе се изненадиш од трансформацијата :)

Ако више одиш на semi-slick, оди и на потенка гума. 1.5“ (40mm) не е најтенка, уште има доволно месо да апсорбира дупки и нерамнини, ама има помала тежина (помала ротациона маса, полесно забрзување и одржување брзина).
Би одел и на најтенката, ама ем нема многу стабилност при брзи свиоци, ем ќе го чувствувам секое дупче.

Моментално возам:
29" CST C-1850P-3, 53-622 (29X2.10) на 3.0 bar за поголеми брзини.
Идеално, по изглед и функционалност мислам дека 1.95 би ми биле таман, водејќи се по 26-ката на која возам 1.75

За одржување брзина немам проблем сум оддржувал 30км/ч на рамно и 40км/ч со малку ветер на гореспоменатите CST. Мислам дека комфорот ќе биде клучен во одлуката.
 
Член од
7 мај 2010
Мислења
10
Поени од реакции
3
Ми треба градски велосипед до 150е за пократки дестинации низ Скопје, дали знаете некој што продава половни велосипеди или некоја добра инвестиција за нов :LOL:
Огласите на reklama5 и pazar3 сум ги разгледал :)
 
Член од
7 октомври 2010
Мислења
9
Поени од реакции
2
Здраво дечки,

Каде може во Скопје да се најдат вакви полни гуми?

Димензии: 23-622 (700x23C)

Фала.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
Некои добри светла за однапред? Може и преку Алиекспрес
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.035
Поени од реакции
4.526

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Каде да најдам течност за лепење гуми?
Течност што се става во гумата.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Каде да најдам течност за лепење гуми?
Течност што се става во гумата.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Во Бајкстоп, Bontrager млеко за гуми. Најефтино е во Скопје мислам. Ако ти е за во внатрешни, осигурај се прво дека ќе можеш да го отштрафиш вентилот. Ако не, терај. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Во Бајкстоп, Bontrager млеко за гуми. Најефтино е во Скопје мислам. Ако ти е за во внатрешни, осигурај се прво дека ќе можеш да го отштрафиш вентилот. Ако не, терај. :)
Фала за инфото, деновиве ќе одам да земам. Инаку за надворешни ми е :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.142
Поени од реакции
15.886
Дечки сигурно милион пати е објаснето поназад у темава али ај да се врти муабет :) па да ве прашам како ги чистите касетите и ланците по точаците, средство некое и начин. И после за подмачкуање шо употребуате?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom