Дежурна Ординација! #2

Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки ај мислење од вас што разбирате или сте имале ваков проблем. Активно вежбам во теретана неколку години, при што пред една ипол недела на денот кога вежбав нозе при крај на тренингот правев стомачни при што добив грч во стомакот кој траеше неколку минути, вечерта дома имав мали болку во долниот дел од десната страна на стомакот при што наредниот ден болката помина, но послем тоа наредниот ден имав некоја чудна болка околу десното јајце што се појави пред спиење и траше околу 15тина минути( не беше интезивна тука повеќе како неугодност ), тој ден и наредниот не вежбав. Послем тоа беше све океј и сврзав неколку дена тренинг. Кога дојде денот да вежбам пак нозе ден каде што интизитетот на тренинг е појак , тренингот помина во најдобар ред при што директно не вежбав стомак. Но проблемот се појави вечерта, пак имав болка околу десното јајце. Пред 3-4дена бев на доктор и тој ме провери и ми рече дека неам кила, ми напомена дека можно е да имам болки и да се напијам парацетамол доколу се појават. Некој искуство со ваква работа и дали е можно да имам кила или нешто друго иако докторот рече дека не е тоа и дека треба да мирувам некој период, прашувам зошто болката е сеуште присутна посебно навечер и кога сум дома кога сум искочен и се движам све е океј ?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.518
Поени од реакции
34.661
Дечки ај мислење од вас што разбирате или сте имале ваков проблем. Активно вежбам во теретана неколку години, при што пред една ипол недела на денот кога вежбав нозе при крај на тренингот правев стомачни при што добив грч во стомакот кој траеше неколку минути, вечерта дома имав мали болку во долниот дел од десната страна на стомакот при што наредниот ден болката помина, но послем тоа наредниот ден имав некоја чудна болка околу десното јајце што се појави пред спиење и траше околу 15тина минути( не беше интезивна тука повеќе како неугодност ), тој ден и наредниот не вежбав. Послем тоа беше све океј и сврзав неколку дена тренинг. Кога дојде денот да вежбам пак нозе ден каде што интизитетот на тренинг е појак , тренингот помина во најдобар ред при што директно не вежбав стомак. Но проблемот се појави вечерта, пак имав болка околу десното јајце. Пред 3-4дена бев на доктор и тој ме провери и ми рече дека неам кила, ми напомена дека можно е да имам болки и да се напијам парацетамол доколу се појават. Некој искуство со ваква работа и дали е можно да имам кила или нешто друго иако докторот рече дека не е тоа и дека треба да мирувам некој период, прашувам зошто болката е сеуште присутна посебно навечер и кога сум дома кога сум искочен и се движам све е океј ?
...дигање на тегови во теретана треба да биде под контрола на профи тренер, самоиницијативно дигање на тежина дали после пауза, дали претешка дава напнување на долниот дел каде и самиот го чувствуваш нелагодното чуство, како беше тоа изразот при нагло и претерано дигање и преуредување дома кога жената ќе нареди, а мажот ќе се жали кај другарот „ жена ми ми ги потече јај_цата.. ми ја потече му_дава) и тоа ќе го чувствува повеќе навечер пред легнување :)
п.с
во темите за боди билдинг ќе најдеш слично искуство и совет од профи тренер!:rolleyes:
...таман работа да имаш ноќна апнеа, прекин на дишење во текот на ноќта/сонот, а да не си свесен за тоа и демек сега го согледуваш тоа по Х време, а мозокот и сите органи остаануваат за краток период без кислород поради блокирање на дишните патишта, кој знае колку месеци уназад! :(
Од аптека слободно купи си Мелатонин. Од вештачки супстанци сите доктори (официјални,надри, алтернативни) се согласуваат дека не е штетен.
..мелатонин е хормон кој се лачи од епифиза, и тоа што тие „сите доктори“ се во УСА, кои го прогласија за нештетен како додаток на храна и може да се купи било каде - тоа од една страна на медаљата,
додека на другата страна од медаљата, во Англија без лекарски рецепт не може да се ординира мелатонин, а во Германија се смета за „забранета супстанца“ и од друга страна и кога ќе размислам дека како хормон делува и на други хормони на пример. инхибиторно на ФСХ и ЛХ до пубертетот, а што понатаму??



...не би се согласила дека така без проблеми, може да се користи со вештачки внес од надвор што ако последицата на неспиење не е поради намалена количина на мелатонин, излачениот хормон кој преку ден помалку се лачи, а навечер повеќе за да заспиеме,а ни се во нормални количини, а ние додаваме дополнително?..што ако при примена на melatonin се појават вртоглавици, главоболки, гадење?
...специјално консултирање со докторот за примена melatonin supplements доколку се има некои здравствени ситуации и се применуваат лекови како антиконвулзивни, антидијбетични, антикоагулантни?



..не, нее, и не, на своја рака, :neetaka: само лекар може да даде препорака за примена на мелатонин при нарушено ноќно спиење кога со сигурност се знае (испита?) дека намалено се лачи и тоа е главна причина на непрепознавање од мозокот на ноќта како време за спиење !!
 
Последно уредено:

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Ме интересира мислење за доктор Роберт Шумковкси, неврохирург на клиника. Дали имал некој искуство, позитивно, негативно?
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.833
Поени од реакции
8.677
Ај да прашам нешто.. немам прележано сипаници, ни големата ни малата..

Можно ли е цел живот да не фатам или ќе се случи некогаш??

И кои можат да бидат последиците кога си повозрасен од прележувањето сипаници?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ај да прашам нешто.. немам прележано сипаници, ни големата ни малата..

Можно ли е цел живот да не фатам или ќе се случи некогаш??

И кои можат да бидат последиците кога си повозрасен од прележувањето сипаници?
Во глобала, потешко е да се прележат сипаници постар. Кај машко - претпоставувам за тебе прашуваш нели, може да влијае на плодноста ако имаш превисока температура со денови, својствена за сипаници. Ако не си вакциниран, може да завршиш со проблеми со рамнотежата во иднина, менингитис, пневмонија и нормално, смрт.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.833
Поени од реакции
8.677
Во глобала, потешко е да се прележат сипаници постар. Кај машко - претпоставувам за тебе прашуваш нели, може да влијае на плодноста ако имаш превисока температура со денови, својствена за сипаници. Ако не си вакциниран, може да завршиш со проблеми со рамнотежата во иднина, менингитис, пневмонија и нормално, смрт.
Фала ти.. да, за мене прашав, е сега уште ме интересира, можно ли е воопшто да не фатам сипаници ? :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Фала ти.. да, за мене прашав, е сега уште ме интересира, можно ли е воопшто да не фатам сипаници ? :)
Може, ништо чудно не е тоа, не си бил никогаш изложен на вирусот во контаминиран простор и тоа е тоа :)
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.833
Поени од реакции
8.677
Може, ништо чудно не е тоа, не си бил никогаш изложен на вирусот во контаминиран простор и тоа е тоа :)
Па велат демек ако имаш јак и здрав имунолошки систем може да не ги фатиш, сестрата имаше пред година две, а јас дури и тогаш одолеав:D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.214
Поени од реакции
78.779
Ај да прашам нешто.. немам прележано сипаници, ни големата ни малата..

Можно ли е цел живот да не фатам или ќе се случи некогаш??

И кои можат да бидат последиците кога си повозрасен од прележувањето сипаници?
Ја у средно прележав мали сипаници, беше заебано, со температури, али без последици. И брат ми имаше тогаш, од него фатив. Имаше, чинам, поголема епидемија од оваа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.710
Ај да прашам нешто.. немам прележано сипаници, ни големата ни малата..

Можно ли е цел живот да не фатам или ќе се случи некогаш??

И кои можат да бидат последиците кога си повозрасен од прележувањето сипаници?
се прележува морбили, рубеола, овчи и козји... а големата е смртоносна 20 - 40% со тешки последици.. ...
всушност има и една поблага форма на Вариола Вера, подврста Variola vera minor, со 1% смртност ...
како и да е ... " Претпоставља се да је у 20. веку од богиња умрло између 300 и 500 милиона људи "

нас постарите не вакцинираа и против Вариола Вера, 1972, кога беше епидемијата во Косово
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Ве молам вие што сте доктори да го погледнете резултатов од крвната слика, на 12 годишно дете...24 саата не му се симнува температура 39,6...Денес на педијатар му дадоа антибиотик. Јас колку што можам да видам, мислам дека се работи за инфекција, но детето освен покачена температура нема никакви симптоми...
52358979_2016503965320450_5925721710631321600_n.jpg
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.518
Поени од реакции
34.661
Ве молам вие што сте доктори да го погледнете резултатов од крвната слика, на 12 годишно дете...24 саата не му се симнува температура 39,6...Денес на педијатар му дадоа антибиотик. Јас колку што можам да видам, мислам дека се работи за инфекција, но детето освен покачена температура нема никакви симптоми...
Прегледај го приврзокот 204487
... не се гледа ништо во табелата многу ситно, освен антибиотик зарем не му дадоа ништо против високата температурата (парацетамол) и препорака барем со масажа и втривање на разблажен спирт по целото тело да се испоти и малку ладни облоги на чело?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Еве уште еднаш резултатот од крвната слика. Се надевам сега се чита подобро. Инаку парацетамол не му помага, ЦРП му е преку 27...А со антибиотиков ќе видиме до сабајле..Детево е на братучед ми.
20190211_222948.png
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
[DOUBLEPOST=1549922442][/DOUBLEPOST]
Еве уште еднаш резултатот од крвната слика. Се надевам сега се чита подобро. Инаку парацетамол не му помага, ЦРП му е преку 27...А со антибиотиков ќе видиме до сабајле..Детево е на братучед ми.
Прегледај го приврзокот 204497
Кој антибиотик на 6,5 леукоцити? Дали кашла, дали има на гради наод, состојба на тонзило-фарингеален систем?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.518
Поени од реакции
34.661
... не е воопшто за паника штом нема споредни симптоми, да пробате со ибупрофен помала доза?



така да ако е вирусна инфекција затоа може нема резултат од примената на антибиотикот и треба време телото со својот имунитет да се избори со зголемен внес на течности !



...ако утре не е подобро, консултирајте се повторно со педијатарот!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom