MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Овие tring action i tring fantasy кога имаат кога не опис кој филм е или кој следи на програмата,еве сега моментално си пишува кој филм е,а инаку никаква информација нема, незнам зошто не даваат стално. А баш добри филмови даваат ама џабе кога нема да го фатиш од почеток.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
А превод некогаш има некогаш нема.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Да со преводот кога како се.
Можда па некој им пишал на Телеком па затоа еве има опис што има на програмата

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Да со преводот кога како се.
Можда па некој им пишал на Телеком па затоа еве има опис што има на програмата

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
И опис исто како превод, некогаш ќе се појави, некогаш не.[DOUBLEPOST=1549052720][/DOUBLEPOST]
Najnovi filmovi dava Tring Super.
Ама го нема со македонски превод.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Tring super кај мене ја нема. Сигурно треба да се доплати за неа

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Ма Kaков Tring, нека ги пуштат Cinestar па плус со HBO и Cinemax ќе имаат супер понуда од филмски канали. Друго од филмски тв канали повеќе нема да им треба се додека не се појави сличен квалитет филмски канали.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Filmbox isto taka nema!
Filmbox мислам се непотребни канали. Телеком само нека ги избегнува.

Пишав предходно нека си ги додадат и Cinestar и тоа ќе биде доволно засега од филмски канали.

Убаво е да има избор поголем од повеќе канали за филм, за музика, за спорт но не мора се и сешто да ставаат колку само да има.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538
Каналите МТВ Хитс, МТВ Рокс и оној другиот се доста добри, можам цел ден да го пуштам ТВто на МТВ Хитс и ќе ги пушта најновите хитови.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Откако набавив нов телевизор приметувам дека е лоша сликата на некој канали и тоа е голем минус за Телеком. Знам можеби и таквиот квалитет на слика е заради тоа што немаме во државава некој кој знае колку добар и стабилен интернет за ваков тип телевизија како Макс тв ама па може малку да поработаат бар да се понуди почиста слика. Сликата на некој тв канали SD квалитет е толку размачкана.

Не го пишувам ова дека јас имам сега голем 43 инчен добар телевизор UHD со сите нишани што би се рекло и кукам дека не ми се сите тв канали со убава слика или пак во HD напротив не но сепак мора малку да се појача на квалитетот, вака сега како што си е на телевизорите со LCD и LED па макар и посиромашна класа квалитет бил телевизорот се приметува лошиот квалитет особено ако телевизорот ти е неколку метри поблиску од местото на кое го гледаш.


Како што видов во Хрватска веќе од пред половина година даваат нови рисивери кои поддржуваат H.265 (HEVC) кодек. Од тогаш Телеком ХР и започнале каналите да ги испорачуваат во овој кодек со што значително се намалува bandwidth-от а квалитетот на истите е зголемен. Има некој информации дали ова кај нас би го вовеле скоро бидејќи мислам оние кои не се на оптика би имале најголем профит од оваа промена? Кај оптиката пак ќе имаат можност за уште поголем квалитет на слика.
Е вака би било подобро доколку ова го реализираат и Македонски Телеком.
Истото и со звукот мора да се среди некаде е потивко а некаде погласно па мора од телевизорот да попушташ или намалуваш.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
190
Поени од реакции
106
Kako na primer nasa balkan tv i hajat kanalite se katastrofa drugite idat do nekade..

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.740
Поени од реакции
1.166
Откако набавив нов телевизор приметувам дека е лоша сликата на некој канали и тоа е голем минус за Телеком. Знам можеби и таквиот квалитет на слика е заради тоа што немаме во државава некој кој знае колку добар и стабилен интернет за ваков тип телевизија како Макс тв ама па може малку да поработаат бар да се понуди почиста слика. Сликата на некој тв канали SD квалитет е толку размачкана.

Не го пишувам ова дека јас имам сега голем 43 инчен добар телевизор UHD со сите нишани што би се рекло и кукам дека не ми се сите тв канали со убава слика или пак во HD напротив не но сепак мора малку да се појача на квалитетот, вака сега како што си е на телевизорите со LCD и LED па макар и посиромашна класа квалитет бил телевизорот се приметува лошиот квалитет особено ако телевизорот ти е неколку метри поблиску од местото на кое го гледаш.



Е вака би било подобро доколку ова го реализираат и Македонски Телеком.
Истото и со звукот мора да се среди некаде е потивко а некаде погласно па мора од телевизорот да попушташ или намалуваш.
Мислам дека проблемот е во слабиот квалитет на рисиверите што ги дава Телеком. И тие не се луди да ти дадат рисивер што кошта 1000€ за беспари макар и само на користење. Неможе нивниот процесор да е подобар од тој на некој телевизор кој кошта 1000$.

Пример. Кога го купив сегашниот ЛГ телевизор пред 5-6 години кошташе околу 900€ и беше еден од најдобрите што можеа да се купат тогаш. Кога ќе пуштев филм на мојот и истиот филм кај другар ми на неговиот ФИЛИПС од 300€ мислиш дека кај мене е фул ХД а кај него 480p. А единствена разлика беше процесорот на телевизорот.

Сега може да имаш и Ултра ХД телевизор, ама пак ти ќе го користиш видео процесорот на рисиверот од Телеком кој е квалитетен онолку колку што ко плаќаш.

П.С. Јас имам оптички интернет дома и сликата на СД каналите е ужасна. Во најдобар случај двапати полоша од ВИП кој го имав претходно со CA модул. ХД каналите можам да кажам дека се ОК.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Мислам дека проблемот е во слабиот квалитет на рисиверите што ги дава Телеком. И тие не се луди да ти дадат рисивер што кошта 1000€ за беспари макар и само на користење. Неможе нивниот процесор да е подобар од тој на некој телевизор кој кошта 1000$.

Пример. Кога го купив сегашниот ЛГ телевизор пред 5-6 години кошташе околу 900€ и беше еден од најдобрите што можеа да се купат тогаш. Кога ќе пуштев филм на мојот и истиот филм кај другар ми на неговиот ФИЛИПС од 300€ мислиш дека кај мене е фул ХД а кај него 480p. А единствена разлика беше процесорот на телевизорот.

Сега може да имаш и Ултра ХД телевизор, ама пак ти ќе го користиш видео процесорот на рисиверот од Телеком кој е квалитетен онолку колку што ко плаќаш.

П.С. Јас имам оптички интернет дома и сликата на СД каналите е ужасна. Во најдобар случај двапати полоша од ВИП кој го имав претходно со CA модул. ХД каналите можам да кажам дека се ОК.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Како тоа единствената разлика беше во процесорот?

Philips зедоа панел од LG и во случајот во телевизорот на другар ти го поставија истиот панел како LG во твојот?

или

LG зедоа панел од Philips и во случајот го твојот телевизор го вметнаа истиот панел како кај другар ти?
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.740
Поени од реакции
1.166
Како тоа единствената разлика беше во процесорот?

Philips зедоа панел од LG и во случајот во телевизорот на другар ти го поставија истиот панел како LG во твојот?

или

LG зедоа панел од Philips и во случајот го твојот телевизор го вметнаа истиот панел како кај другар ти?
Едниот е 300€ другиот 900€.

Кај мене ако пуштам филм од компјутер преку HDMI сликата е полоша одлолку да го пуштам истиот филм од USB директно од телевизорот.

Разликата е во процесорите. Истото е и со рисивериве.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Едниот е 300€ другиот 900€.

Кај мене ако пуштам филм од компјутер преку HDMI сликата е полоша одлолку да го пуштам истиот филм од USB директно од телевизорот.

Разликата е во процесорите. Истото е и со рисивериве.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Очигледно не разбираш дека разликата на едниот телевизор од 300Е и другиот од 900Е не е ЕДИНСТВЕНО во процесорите (како што си пишал).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom