Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
31 декември 2013
Мислења
101
Поени од реакции
192
Има некој предмет каде се учи Amazon AWS?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Некој што држи часови C++?
Ако си труп, тогаш туторијали пиши на Јутуб, ќе ти се најдат. Ако имаш веќе некои познавања, а ти треба за ООП предметот, мислам ако седнеш од code задачите да учиш, без проблем би го положил, јас вежби и предавања немав отворено тој предмет, само од код и од часови го средив во прва испитна. Ако веќе имаш некои основи, а сакаш само испитни задачи, батко Сале во групата на Финки држи часови, најчесто се бесплатни, некогаш се сто денари хуманитарни, за основни работи и решавање испити ќе ти се најде. Имаш групи за тотални почетници тековно објавува кога ќе се кол, испити, појди, имаш и други ама поскапи се, а не сум најсигурен дека би имала потреба да фрлаш пари, пак велам зависи дали си студент и за што ти треба.

Не знам дали си студент на факултетот, ако си, објектно е еден од полесните предмети за положување од тие со програмирање, не би имал проблеми само ако седнеш лабараториските решени да ги гледаш, шаблонски предмет е. Ако случајно си возрасен и сакаш да почнеш да се запознаваш со јазикот, најдобро е од јутуб туторијали, најбрзо, најефективно би научил, па понатаму види дали би имал потреба од часови.
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Некој случајно да не има најдено дополнителни задачи за hash-ови/графови online? Да пушти некое линкче ако може.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
890
Поени од реакции
576
Некој случајно да не има најдено дополнителни задачи за hash-ови/графови online? Да пушти некое линкче ако може.
Еве ти една со hаsh:
Во табелата се чуваат N ученици (ime, visina, tezina).Табелата нека има hаsh кој работи вака: Ако првата буква од името почнува на Ч,Ш,Ѓ,Ж,Ќ,Џ,Ц,Ѕ, нив смести ги во еден бакет, додека останатите имиња распореди ги во бакети според почетната буква од името.
Откако ќе се внесат учениците во табелата, да се најде ученикот кој има најголема висина. Ако има повеќе деца со таа висина, да се најде детето кое има поголема тежина, Ако и по тежина и по висина има повеќе деца , програмот да испринта „комплицирано е“, ако не нека го испинта името на ученикот
Со среќа

:cuc:
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
66
Поени од реакции
26
Дали си обврзан да го платиш вториот семестар ако не планираш да одиш?
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Дали си обврзан да го платиш вториот семестар ако не планираш да одиш?
Запиши празен семестар или отпиши се. Ако планираш да се отпишеш у третиот семестар а немаш платено втор, ќе треба прво втор семестар да платиш па да се отпишеш. Празен семестар знам дека е многу поевтино од обично.
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
56
Здраво колеги, ме интересира дали предметот Веб Дизајн за изборен предмет е добар избор за некој што нема некакво искуство со HTML? Ако некој го има запишано предметов ќе може да ми даде некои поконкретни информации?
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Здраво колеги, ме интересира дали предметот Веб Дизајн за изборен предмет е добар избор за некој што нема некакво искуство со HTML? Ако некој го има запишано предметов ќе може да ми даде некои поконкретни информации?
Од основите на хтмл се оди колку што се сеќавам, нема да имаш проблем.
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Здраво колеги, ме интересира дали предметот Веб Дизајн за изборен предмет е добар избор за некој што нема некакво искуство со HTML? Ако некој го има запишано предметов ќе може да ми даде некои поконкретни информации?
Се учи HTML и CSS од параграфи. Мислам дека е доста корисен предмет како вовед во други предмети од втора година и понатаму.
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
За 4 семестар некој да каже кои се корисни/интересни изборни предмети?
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
66
Поени од реакции
26
Дали некој знае како оди полагање на предметот Структурно програмирање на испит? (Колку задачи се, колку треба да биди решено за да се положи итн .. )
 
Член од
25 декември 2017
Мислења
5
Поени од реакции
6
Дали некој знае како оди полагање на предметот Структурно програмирање на испит? (Колку задачи се, колку треба да биди решено за да се положи итн .. )
Најверојатно ќе има три задачи, од кои 2 би носеле 30 бода и една 40 (или некаков сличен стандард). За да положиш ќе ти требаат 50 бода доколку поените кои ги имаш на лабораториски вежби и тестовите ти се од или повеќе од 50% (во случај да се помалце може процентуално да ти се намалат вкупните бодови. Значи во случај да го положиш испитот со 50 бода колку што си освоил, процентуално би ти се намалиле на да кажеме 48 што резултира во не положување на предметот). Безразлика, за земање на услов за положување мислам дека мора да се има 50% од самиот испит, а поените од тестови и лабораториски се само додатни (или одземни) бодови.
Првата задача би била комбинација од користеќе на низа и рекурзија, втората матрица, и третата стрингови и датотеки. Бодовите ѓи даваат од зависност на тежината на самата задача, не од тоа кое знаење за предавање се наменети да го проверат.
Задачите и всушност не мора да ти даваат точен излез за секој даден влез, најчесто проверуваат професорите за суштината позади твојот код и логиката на зошто ти е таков. Убаво е после испитот да отидеш на увид за да објасниш што бар си се обидел да направиш. Од мое искуство, професорите убаво ја прифаќаат твојата заинтересираност за испитите и желбата да им го објасниш тоа што го правиш со што подобро те разбираат и ти даваат некаков совет, заедно со плус неколку бодови.
Со среќа и ум на испитнава!:ojeaa:
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
2
За 4 семестар некој да каже кои се корисни/интересни изборни предмети?
Зависи колку сакаш да ти биде тешко/лесно во семестарот. Ако ти иде добро програмирањето тогаш земи си "Алгоритми и сложеност" и "Визуелно програмирање"/"Интернет технологии". Алгоритми се учи тоа шо се учеше во АПС само посложено, имаш лабораториски по 3 саата шо траат и треба доста да се посветиш. Визуелно се учат Windows forms, ќе ти помогне доста да го сфатиш концептот на кој ООП работи бидејќи тука имаш комбинација на објекти кои треба меѓусебе да комуницираат, па дури и визуелно ќе ги прикажуваш објектите за втор колоквиум (пр. имаш класа круг и од неа правиш 3 објекти, секој од нив има различна боја. Имаш друга класа квадрат и правиш задача во која се губи квадратот кога ќе се удри со некој круг итн.). Интернет технологии е поделен на два дела, првиот дел е Web forms, нешто слично ко Визуелно за прв и не е многу тешко, додека пак за втор дел се става акцент на ASP.NET MVC, технологија што е доста барана на пазарот и корисна, според мене. Ако не земаш Алгоритми и сложеност, моја препорака е да си земеш Визуелно и ИТ. Исто и Визуелно имаш лабораториски во лабораторија додека пак по ИТ лабораториските се изработуваат од дома.
 
Член од
11 октомври 2018
Мислења
14
Поени од реакции
2
Здраво јас сум иден студент на ФИНКИ и ваш колега. Па ве замолувам ако може одговор на неколку прашања
1. Дали има учебници. Од каде се набавуваат. На кој јазик се?
2.Дали постои некој калкулатор со кој ќе можам да пресметам поени за упис.
3. Во кои програмски јазици се работи односно се изучува
4. Замолувам да ми испратите материјали или книги(ако има) за смерот Софтверско инженерство и информациски системи односно овие предмети
Бизнис и менаџмент
Вовед во компјутерските науки
Калкулус
Професионални вештини
Структурно програмирање

ОДНАПРЕД ВИ СЕ ЗАБЛАГОДАРУВАМ
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.286
Поени од реакции
314
Здраво јас сум иден студент на ФИНКИ и ваш колега. Па ве замолувам ако може одговор на неколку прашања
1. Дали има учебници. Од каде се набавуваат. На кој јазик се?
2.Дали постои некој калкулатор со кој ќе можам да пресметам поени за упис.
3. Во кои програмски јазици се работи односно се изучува
4. Замолувам да ми испратите материјали или книги(ако има) за смерот Софтверско инженерство и информациски системи односно овие предмети
Бизнис и менаџмент
Вовед во компјутерските науки
Калкулус
Професионални вештини
Структурно програмирање

ОДНАПРЕД ВИ СЕ ЗАБЛАГОДАРУВАМ
Структурно - C
Објектно ориентирано - C++
Алгоритми - Java

Ова ти се од задолжителните

https://www.mediafire.com/folder/wzdaa8g18f7rw/ФИНКИ

Тука имаш за повеќето предмети

Вовед во компјутерски науки - вовед во информатика
 

Kajgana Shop

На врв Bottom