PayPal (официјална тема)

Член од
18 ноември 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво. Кога проверувам колку ми е лимитод на повлекување на пари на ПП го нема... Дали тоа значи дека можам и повеќе од 2500еу годнишно?

Инаку овој акаунт на ПП го направив во Октмоври :)



49848529_746108025773817_1740003341666091008_n.jpg
 
Член од
11 август 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
Не е директно од Payoneer туку преку fiverr.com е извадена картичката ама ништо не бива, не може да се излажат Paypal. :( И друго пише add credit card а оваа е pripaid mastercard може и тоа има врска?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Пробав да поврзам Payoneer(преку fiverr извадена) картичка со мојот словененски Пајпал и ми дава следново:

Your card was declined by the issuing bank. Please try a different card or contact your card issuer with questions.

:toe:
Каков ти е планот, сакаш да го поврзеш пејпал со пејонир за кога плаќаш со пејпал да влече пари од пејонир кртичката?
Или партие што ги примаш преку пејпал да ги препраќаш на пејонир акаунтот и потоа да ги вадиш на банкомат со пајонир картичката?
Ако ти е за второто, не треба да ја внесуваш пејонир картичката на пејпал, треба само IBAN бројот од пејпал да го внесеш на пејоинир акаунтот, може каква било картичка да имаш на пејпал.

Јас прво го ставив IBAN бројот, картичка од наша банка имав ставено, после некое време ја ставив пејонир картичката.
Пробај така можеби ќе ти успее. Јас тоа го правев пред 5-6 месеци, а на еден другар пред 2 месеци му помогнав и успеа.

Ова може само со персонал пејпал акаунт, ако ти е бизнис не може.
 
Член од
11 август 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
Каков ти е планот, сакаш да го поврзеш пејпал со пејонир за кога плаќаш со пејпал да влече пари од пејонир кртичката?
Или партие што ги примаш преку пејпал да ги препраќаш на пејонир акаунтот и потоа да ги вадиш на банкомат со пајонир картичката?
Ако ти е за второто, не треба да ја внесуваш пејонир картичката на пејпал, треба само IBAN бројот од пејпал да го внесеш на пејоинир акаунтот, може каква било картичка да имаш на пејпал.

Јас прво го ставив IBAN бројот, картичка од наша банка имав ставено, после некое време ја ставив пејонир картичката.
Пробај така можеби ќе ти успее. Јас тоа го правев пред 5-6 месеци, а на еден другар пред 2 месеци му помогнав и успеа.

Ова може само со персонал пејпал акаунт, ако ти е бизнис не може.
Планирам второто - парите што ги примам преку пејпал да ги препраќам на пејонир акаунтот и потоа да ги вадам на банкомат со пајонир картичката.
Успеав да додадам payoneer картичка на paypal ми земаа пари 2,35 што треба да ги вратат и толку.
Проблем не можам да ги повлечам парите на payoneer иако поставена како preferred дава ми само како опција visa од NLB. Бара да поставам сметка од банка со iban број (од payoneer ке треба). Најдев видео како да се напрае тоа па ке видам што ке излезе.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Планирам второто - парите што ги примам преку пејпал да ги препраќам на пејонир акаунтот и потоа да ги вадам на банкомат со пајонир картичката.
Успеав да додадам payoneer картичка на paypal ми земаа пари 2,35 што треба да ги вратат и толку.
Проблем не можам да ги повлечам парите на payoneer иако поставена како preferred дава ми само како опција visa од NLB. Бара да поставам сметка од банка со iban број (од payoneer ке треба). Најдев видео како да се напрае тоа па ке видам што ке излезе.
Тоа ти кажувам, не можеш партите од пејпал да ги повлечеш директно на пејонир картичката.
IBAN бројот од пејонир го ставаш на пејпал, ги пушташ парите на пејонир акаунтот преку IBAN па после ги вадиш со пејонир картичката на банкомат.
На тие што не им успеало, изгледа биле збунка околу тоа.
 
Член од
25 октомври 2017
Мислења
19
Поени од реакции
1
Пред се поздрав до сите
Имам неколку прашања околу палпал.

1. Како да се приклучат пари на палпал дали може со Mastercard картичка од Комерцијална
2.. Треба да испратам 50евра во Велика Британија ( од тука ) ако може дали зимаат провизија и колку.
3. Колку зимаат провизија за праќање пари во В.Б (50евра) преку пошта / банка
4. Дали можат да се примат пари на акаунтот на палпал и истите да бидат повлечени во комерцијална

Поздрав до сите
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Пред се поздрав до сите
Имам неколку прашања околу палпал.

1. Како да се приклучат пари на палпал дали може со Mastercard картичка од Комерцијална
2.. Треба да испратам 50евра во Велика Британија ( од тука ) ако може дали зимаат провизија и колку.
3. Колку зимаат провизија за праќање пари во В.Б (50евра) преку пошта / банка
4. Дали можат да се примат пари на акаунтот на палпал и истите да бидат повлечени во комерцијална

Поздрав до сите
Пејпал > Палпал

Здраво и до тебе.

1. Со мастер кард не сум сигурен, пошто со visa секогаш имам работено, и никогаш немало проблеми.
едноставно ја „линкаш“ твојата VISA картичката со твојот Пејпал акаунт, и правиш Payment до дотичното лице.
Пејпал само ќе ти ја повлече бараната сума (50е) од твојата веќе поврзана картичка.

2. Ќе ти земе, околу 2-3% мислам од сумата. Зависи како ги пратиш парите (имаш опција за Payment, и Friend&Family).

3. Не би знаел да ти кажам, најдобро јави се на телефон во 1-2 банки ќе ти кажат од прва рака.

4. Не, не можам да се примаат пари на Македонски Пејпал, а уште помалку да се повлекуваат на банка. Барем ова е официјалниот начин.
Има начини како да се извадат пари, но не сум сигурен тоа дали уште функционира.
Порано се регистрираа луѓе со Словенечки Пејпал и со НЛБ картичка и функционираше.
Сега веќе не сум слушнал некој да го има тоа успешно направено.

Ако ти треба начин како да добиеш пари во Македонија преку Пејпал, ѕирни ми ја темата во потпис за „вадење пари од Пејпал“.
 
F

Flatter

Гостин
Од ибеј не стигна нешто на моја адреса и продавачот ми ги врати парите на пејпал сметката ете сега ми стигна известување дека продавачот ги пуштил парите на пејпал сметката но меѓутоа како што погледнав на виса електрон нема никакви стигнати пари.

Знае некој колку време треба од пејпал парите да се префрлат повторно во виза картичката ?
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Ми истече картицата на која ми беше регистриран акаунтот на PayPal (Виза дебитна).
Ја обновив ама сега кога пробувам да се регистрирам ми вели дека не може бидејќи банката издавач (НЛБ) не ми дозволува и да средам со нив.

Имал некој ваков проблем?
 
Член од
11 август 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
Тоа ти кажувам, не можеш партите од пејпал да ги повлечеш директно на пејонир картичката.
IBAN бројот од пејонир го ставаш на пејпал, ги пушташ парите на пејонир акаунтот преку IBAN па после ги вадиш со пејонир картичката на банкомат.
На тие што не им успеало, изгледа биле збунка околу тоа.
Успеав да го поврзам Iban од Payoneer со Paypal, само нешто ми е не јасно. На Payoneer страната пишува дека ќе прима пари само во евра од Paypal а ако е во долари може да се блокира сметката. Ќе треба ли при секое префрлање пари да ја менувам валутата или автоматски оди тоа. Како го правиш ти тоа?
 

Attachments

Член од
12 јануари 2018
Мислења
22
Поени од реакции
4
Здраво, сакам да прашам дали некако можам парите од PayPal да си ги извадам во Македонија?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
може, преку посредник.
погледни ми ја темата во потпис, и контактирај ме ако треба да ти бидат извадени/повлечени пари од Пејпал во МК.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Успеав да го поврзам Iban од Payoneer со Paypal, само нешто ми е не јасно. На Payoneer страната пишува дека ќе прима пари само во евра од Paypal а ако е во долари може да се блокира сметката. Ќе треба ли при секое префрлање пари да ја менувам валутата или автоматски оди тоа. Како го правиш ти тоа?
Автоматски ти се конвертираат во еур, нема да имаш никаков проблем.[DOUBLEPOST=1548260556][/DOUBLEPOST]И друг пат ништо не кажувам зошто не ми клчавате лајкои. :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom