Перпетуум Мобиле во Македонија

Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Дали тегот кој ќе го замавнува тркалото на секој половина круг ќе мора да се враќа на почетната позиција на замавнувањето? Веројатно да. Која сила ќе го прави тоа?? При тоа таа треба да ги совлада и отпорите на триење , кои па макар употребил и најквалитетни лежишта ги има.Плус сите други отпори на системот. Како гледам тој твој систем е механички и тие отпори се реалност и мерливи. Колку и да се на прв поглед мали.Значи постојано ќе ти треба дополнителна енергија за да ги компензираш .Со тоа веќе немаш перпетум мобиле.. Во реалниот физички свет околу нас со механичка машинерија неможеш да добиеш енергија од ништо.Отпорите на триење те демантираат уште од почеток.Сепак барај некоја можност за дотур на енергија. Мислам дека отпадните топлини и температурните разлики кои ги имаш насекаде ти се единственото можно и достапно решение.
DA gravitaciskiot teg zamavnuva na sekoj polovina krug i toa so ista sila a po dobro objasnuvanje za toa imam dadeno vo pogoren post.E sega ima edna druga rabota ovdeka shto ne vie jasna i od mene ne vie prezentirana bideki nema soodvetno prashanje od vas za toa.Okolu trienjeto ne se zamaraj tolku bidejki trienjeto e prisutno sekade.Vo mojata mashina ima zaguba po tie osnovi no so grvitaciskiot teg sum obezbedil proces na TURI.~ VADI a zamaecot ili zamajcite go peglaat toj proces.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
DA gravitaciskiot teg zamavnuva na sekoj polovina krug i toa so ista sila a po dobro objasnuvanje za toa imam dadeno vo pogoren post.E sega ima edna druga rabota ovdeka shto ne vie jasna i od mene ne vie prezentirana bideki nema soodvetno prashanje od vas za toa.Okolu trienjeto ne se zamaraj tolku bidejki trienjeto e prisutno sekade.Vo mojata mashina ima zaguba po tie osnovi no so grvitaciskiot teg sum obezbedil proces na TURI.~ VADI a zamaecot ili zamajcite go peglaat toj proces.
Не ми останува ништо освен да почнеме кампања за да ќарите Нобелова награда.Тури-Вади технологијата за побивање на застарените закони на физиката и поништување или пеглање на загубите заслужува такво нешто.Немам друго што да кажам.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Не ми останува ништо освен да почнеме кампања за да ќарите Нобелова награда.Тури-Вади технологијата за побивање на застарените закони на физиката и поништување или пеглање на загубите заслужува такво нешто.Немам друго што да кажам.
Mojot najgolem kcar ke bide da vidam edna napravena golema mashina shto ke proizveduva Energija barem od 10MW na edna osovina od koga ke go napravam prototipot.Ili shirina od 6m , dijametar od 24m trebe da dade okolu 10 MW.Vlogot bi trebalo da bide okolu 1,5 milioni evra vo kombinacija zelezo so beton ili taa investicija da se vrati za ne polni dva meseca a so generatorite za vreme od chetiri meseci.So toa nagradata sum ja dobil za sebe
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.039
Поени од реакции
4.698
Дискусија со Војо е како неговава перпетум мобиле. Нема никогаш да произлезе нешто корисно и секогаш ќе се врати на почетната состојба.
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Дискусија со Војо е како неговава перпетум мобиле. Нема никогаш да произлезе нешто корисно и секогаш ќе се врати на почетната состојба.
Па и тоа е некој успех со некакво перпетум мобиле.А и со мегавативе се расфрла како дете со шина од 500 кила.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Дискусија со Војо е како неговава перпетум мобиле. Нема никогаш да произлезе нешто корисно и секогаш ќе се врати на почетната состојба.
PRVO ~ ZDRAVO TE NEMA POSLEDNO VREME ZA DISKUSIJA VO MOJATA TEMA IZGLEDA DIGNA RACE OD NEA AMA KE VIDIME KOJ BIL VO PRAVO. Veke nema vrakanje od pochetok bidejki mie vo racete i nesmee da mi mrdne.No mnogu nauchiv i steknav iskustvo od napravenite prototipovi .POZDRAV DO TEBE.:cuc:[DOUBLEPOST=1547993208][/DOUBLEPOST]
Па и тоа е некој успех со некакво перпетум мобиле.А и со мегавативе се расфрла како дете со шина од 500 кила.
Vo pravo si za mega vatite ama jas mora da ja skiciram mashinata vo golemi dimenzii da vidam dali moze da proizleze formula od nejze ama ne mozam se ushte da ja odredam Sega sa sega sum utvrdil deka na dupli dijametar snegata se zgolemuva za 4 pati a brojot na vrtenje na trkaloto se namaluva za 50% bidejki se zgolemuva obemot na trkaloto
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
PRVO ~ ZDRAVO TE NEMA POSLEDNO VREME ZA DISKUSIJA VO MOJATA TEMA IZGLEDA DIGNA RACE OD NEA AMA KE VIDIME KOJ BIL VO PRAVO. Veke nema vrakanje od pochetok bidejki mie vo racete i nesmee da mi mrdne.No mnogu nauchiv i steknav iskustvo od napravenite prototipovi .POZDRAV DO TEBE.:cuc:[DOUBLEPOST=1547993208][/DOUBLEPOST]
Vo pravo si za mega vatite ama jas mora da ja skiciram mashinata vo golemi dimenzii da vidam dali moze da proizleze formula od nejze ama ne mozam se ushte da ja odredam Sega sa sega sum utvrdil deka na dupli dijametar snegata se zgolemuva za 4 pati a brojot na vrtenje na trkaloto se namaluva za 50% bidejki se zgolemuva obemot na trkaloto
Војо земи малку читни готова одамна измислена наука, остави откривање на топла вода. Веќе ти спомнав дека треба да гледаш таму каде може да жнееш отпадна топлина. Пробај и со едноставната технологија на тркалото, експанзија и кондензирање на гас. Скапите фреони замени ги со пропан-бутан и пробај да направиш математика од се тоа. Редно е и некој киловат да произведеш , а не само да трошиш време и пари со години у ветер...
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Војо земи малку читни готова одамна измислена наука, остави откривање на топла вода. Веќе ти спомнав дека треба да гледаш таму каде може да жнееш отпадна топлина. Пробај и со едноставната технологија на тркалото, експанзија и кондензирање на гас. Скапите фреони замени ги со пропан-бутан и пробај да направиш математика од се тоа. Редно е и некој киловат да произведеш , а не само да трошиш време и пари со години у ветер...
Ne mie zelbata so chitanje da napravam neshto pa duri i takva mashina kako jas shto ja pravam ili so ednash vnesena Energija dvizenjeto da bide bes konechno do predizvikan defekt ili za remont.I sum pri kraj da ja dovrsham i ne mi postiraj takvi trkalinja ako moze bidejki tie site se dobri no im fali samo ushte eden del ili del za koj ne veruvam deka ke mu tekne da go stavi bez potrosheni barem 20 godini posvetenost na ovaa mashina i a posle kemu teknalo na istiot ili na nekoj da stavi zamajci i gravitaciski teg .
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Ne mie zelbata so chitanje da napravam neshto pa duri i takva mashina kako jas shto ja pravam ili so ednash vnesena Energija dvizenjeto da bide bes konechno do predizvikan defekt ili za remont.I sum pri kraj da ja dovrsham i ne mi postiraj takvi trkalinja ako moze bidejki tie site se dobri no im fali samo ushte eden del ili del za koj ne veruvam deka ke mu tekne da go stavi bez potrosheni barem 20 godini posvetenost na ovaa mashina i a posle kemu teknalo na istiot ili na nekoj da stavi zamajci i gravitaciski teg .
Не спомнав читање, туку учење. Умни луѓе учат од книги на туѓите грешки , оние другите ги прават. Еве сам кажуваш , веќе 30-40 години.Беше многу одамна кога првпат ги видов вашите дрвени буренциња на Макинова. Но да почекаме. И чуда се случуваат.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Не спомнав читање, туку учење. Умни луѓе учат од книги на туѓите грешки , оние другите ги прават. Еве сам кажуваш , веќе 30-40 години.Беше многу одамна кога првпат ги видов вашите дрвени буренциња на Макинова. Но да почекаме. И чуда се случуваат.
Jas ucham od moeto trkalo visoko okolu 3m shirina 3m a debelina 1m.Istoto e vo mojot dvor i go gledam preku prozor i go studiram a vo nego e zapishana celata nauka od taa oblast.A pred mene na domashnata masa imam nacrtano polovina kruk so edna polu kruzna linija a na naj gorniot del vo sredina imam nacrtano eden zamaec i podelen na osum kruga i non stop ochite mi se vpereni vo nego a koga ja svrtam glavata malku vo levo go gledam trkaloto preku prozor ili jas taka ucham i toa taka so godini.Za vesnik ili druga struchna ili bilo kakva literatura nemam vreme ili ne se opteretuvam so neshto shto ne me interesira.E sega kako shto kazuva mojata kniga jas ne veruvam deka nekoj uspeal da ja napushti planetata zemja i da se kachil ili pa nekoj predmet ili bilo shto prefrlil na druga planeta toa mozam bilo kako da go potvrdam bidejki mojata mashina e vrzana po planetaren princip no so sajla a ne preku magnetno pole , pritisok i vakum i neka se najde nekoj koj moze da pomine i NASA da ne glumi ludili i da troshi pari a da go zaveduva narodot.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
K

kicodarker

Гостин
Знајш шо е интересното кај тебе, еве си искажал интерес за наука и сакаш нешто да направиш што е сосема во ред. Проблемот се јавува од почетната точка на која одиш - пробуваш да измислиш сега парна машина, првата сијалица и сл. Наместо да ја користиш досегашната наука и откритија и да продолжиш напред ти се враќаш назад од почеток игнорирајќи ги сите претходни откритија кои може да ти служат како патоказ ти наново ја откриваш америка.
23 000 евра си ги истркалал за непотребен украс во дворот и пак си на истата точка. Баш си перпетум мобиле во работава што и да почниш на почетна точка се враќаш и пак одново.
Без разлика дали правиш тркало еве попросто - нишалка како онаа што се нишаат деца во парковите. Стави иста тежина и лево и десно ќе се движи? Не. Исто ти е и кај тркалото после неколку круга ќе се избалансираат двете страни ќе најди тежиште и толку ќе биди од вртењето.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Videoto ne mozam da go vidam izgleda slap mie internetot na lap topot.No pumpa za vlechenje i kachuvanje na voda na povisoko nivo i jas imam no ne mie prijavena i ne mozam da ja napravam kako prototip sega za sega a nee tershka za pravenje.No ne mie toa poentata , na napishanoto od tvoja strana mislam deka begash od temata i sakash da gi iskrivish lugeto shto rabotat na inovacii.Ili sekoj si ima svoj lichen bagash i mnogu vlozil da gi razviva ideite shto na nego mu lezat a ako nemalo inovatori nema da se doshlo i do toj deneshen razvoj i novost vo tehnikata a blagodarenie na internetot se razviva i diskusija shto i sekoj ne mora da uchestvuva ako ne go interesira..A ima mnogu luge vo svetot shto rabotat na PM no dali nekoj ke uspee da go napravi ostanuva da se vidi i sekoj si ima svoi ubeduvanja no trebe da go potkrepi so prototip koj trebe da funkcionira.E sega ako narodot se oseka zagrozen naj verovatno mora da postoi opcija da se napravi takva mashina za spasenie.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Еве еден исечок од филмот кој нее довршен и ќе продолжи да се снима а работата на машината со производство на Електрична Енергија ќе биде презентирана на крајот од филмот.

YOUTUBE.COM

Устав на новата ера: Човек балансер на воздушниот и водениот свет Teaser #1
"Устав на новата ера: Човек балансер на воздушниот и водениот свет" Teaser #1 "The Constitution of the…
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Еве еден исечок од филмот кој нее довршен и ќе продолжи да се снима а работата на машината со производство на Електрична Енергија ќе биде презентирана на крајот од филмот.

YOUTUBE.COM

Устав на новата ера: Човек балансер на воздушниот и водениот свет Teaser #1
"Устав на новата ера: Човек балансер на воздушниот и водениот свет" Teaser #1 "The Constitution of the…
Браво, стануваш медиска ѕвезада. Исто и овој баткава така се прослави...Шега на страна ретко посветен и упорен човек си. Камо среќа да има повеќе такви...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom