Алфа Ромео

Член од
22 декември 2018
Мислења
66
Поени од реакции
26
Што пари е ламела потисна и друк лагер за Алфа 156 2003 140кс 1.9јтд. ми понудија валео за 13500 па викам да не е скапо?
Можеби малку касно, али многу е скапо ако си земал.
Исто Valeo еден другар земал сет за 9500 така нешто, и плус 3000 промена.
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
135
Поени од реакции
41
Можеби малку касно, али многу е скапо ако си земал.
Исто Valeo еден другар земал сет за 9500 така нешто, и плус 3000 промена.
Го сменив го најдов и ја преку луѓе за 8800 и 2500 за рака
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Јебем ти дизел јебем ти.. во Италија има забрана за сите дизели до еуро 4 вклучително, од Октомври до крај на Март... е сега пошто се селам со се кола таму имам дизел еуро 3 , курац.. ми треба трампа Алфа 147 м-џет 1.9 148 коња 2003 г ... трампа со бензинец... арно ама сум на бг табли... ако има некој заинтересирано нека пише пп. , ако не чиста продажба немора трампа...
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Јебем ти дизел јебем ти.. во Италија има забрана за сите дизели до еуро 4 вклучително, од Октомври до крај на Март... е сега пошто се селам со се кола таму имам дизел еуро 3 , курац.. ми треба трампа Алфа 147 м-џет 1.9 148 коња 2003 г ... трампа со бензинец... арно ама сум на бг табли... ако има некој заинтересирано нека пише пп. , ако не чиста продажба немора трампа...
Пиши у алфа клуб Македонија на фејс таму сигурно има некој.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo lugje!!
Imam edna dilema ..imeno sum golem fan na alfa do sega imav 156 2.0 ts i 1.9 jtd redizajn. Vo momenov bidejki ja prodadov 156kata baram 159ka...ama nikako da se odlucam dali 1.9 ili 2.4 210. Se iznaslusav mn losi i dobri raboti za dvete ama izgleda od nekoj sto ja nema poseduvana. Me interesira koja varijamta e podobra, kako se za odrzavanje podetalno ( primee za ceni ako nekoj zne set kaisi,prednica , lemela) koja bi im bila potrosuvacka ?
Sekoja informacija e dobredojdena !! :)
Здраво народе. Искрено до сега немам возено Алфа ниту да ме возат. Решив да купам количе по огласиве наидов на Алфа 156 2.0 ТС. Само што седнав пред волан се заљубив у “количето„ не коментирам за звукот на моторот ме вади од такт :) може ли да сподилете искуство.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
66
Поени од реакции
26
Здраво народе. Искрено до сега немам возено Алфа ниту да ме возат. Решив да купам количе по огласиве наидов на Алфа 156 2.0 ТС. Само што седнав пред волан се заљубив у “количето„ не коментирам за звукот на моторот ме вади од такт :) може ли да сподилете искуство.
Не земај, тој звук можи многу да те зафркни.
Од искуство ти кажувам дека се откачуваат клипначи, кини радилици (и тоа не на една) одржувана масло сменувано на време ти реков ми рече и тие ствари пазена како што треба ти текнува газиш некаде и толку и е. Јас по нежна работа немам видено.
Пријателе ако земаш земи си 1.9 JTD 105кс или 116кс што е исто добро проверен квалитет нема да имаш никаков проблем моторите не прават никаков проблем многу ретко се случува на некоја алфа да троши масло, течност за ладење ( дизел зборувам) што одма се заприметува.
А за бензин искрено немам ништо добро да кажам само знам дека не треба да земаш, и од причина што после неможиш да ја оттарасиш ако ја земиш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.740
Не земај, тој звук можи многу да те зафркни.
Од искуство ти кажувам дека се откачуваат клипначи, кини радилици (и тоа не на една) одржувана масло сменувано на време ти реков ми рече и тие ствари пазена како што треба ти текнува газиш некаде и толку и е. Јас по нежна работа немам видено.
Од кога тоа кршот стана нежно нешто? Не е нежно туку е неквалитетно направено.
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Не земај, тој звук можи многу да те зафркни.
Од искуство ти кажувам дека се откачуваат клипначи, кини радилици (и тоа не на една) одржувана масло сменувано на време ти реков ми рече и тие ствари пазена како што треба ти текнува газиш некаде и толку и е. Јас по нежна работа немам видено.
Пријателе ако земаш земи си 1.9 JTD 105кс или 116кс што е исто добро проверен квалитет нема да имаш никаков проблем моторите не прават никаков проблем многу ретко се случува на некоја алфа да троши масло, течност за ладење ( дизел зборувам) што одма се заприметува.
А за бензин искрено немам ништо добро да кажам само знам дека не треба да земаш, и од причина што после неможиш да ја оттарасиш ако ја земиш.
Братучед ми има 156ка ЈТД 1.9 105кс од 1999 година. 5 години ја вози, никад никаков проблем со моторот, околу 220.000 км има колата, едино со предницата има чат пат ситни проблеми, тропкања итн. ама па колата претрпе и една посериозна сообраќајка пред година дена па можда и затоа. Тој 1.9 ЈТД/ЈТДМ со 8 вентили е карпа мотор, има случаеви каде што има завртено милион километри како на пример ова: https://www.youtube.com/watch?v=ZV3mLpm6POg
Од друга страна, тие твин спарк моторите ни на душман не би му ги препорачал. 2 свекици по цилиндар, варијатори, радилици, троши ко ламја... тури му к*рот.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
66
Поени од реакции
26
Од кога тоа кршот стана нежно нешто? Не е нежно туку е неквалитетно направено.
Па искрено не убаво се изјаснив тоа е најточно кажано дека е неквалитетно направено, сакам да кажам бензин е бензин да стегаш до крај да не осети, а ова ти е страв 3000 обртаи да не помини за да не скини нешто...[DOUBLEPOST=1547941498][/DOUBLEPOST]
Братучед ми има 156ка ЈТД 1.9 105кс од 1999 година. 5 години ја вози, никад никаков проблем со моторот, околу 220.000 км има колата, едино со предницата има чат пат ситни проблеми, тропкања итн. ама па колата претрпе и една посериозна сообраќајка пред година дена па можда и затоа. Тој 1.9 ЈТД/ЈТДМ со 8 вентили е карпа мотор, има случаеви каде што има завртено милион километри како на пример ова: https://www.youtube.com/watch?v=ZV3mLpm6POg
Од друга страна, тие твин спарк моторите ни на душман не би му ги препорачал. 2 свекици по цилиндар, варијатори, радилици, троши ко ламја... тури му к*рот.
Тропкањата се санираат кога поефтино кога поскапо тоа секаде го нема не дека е алфа општо на сите автомобили сепак зборуваме за 20 години старо нешто ама пак затоа знаеш дека во кривини како пегла лежи. 105 кс немам лош збор перфекција.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Братучед ми има 156ка ЈТД 1.9 105кс од 1999 година. 5 години ја вози, никад никаков проблем со моторот, околу 220.000 км има колата, едино со предницата има чат пат ситни проблеми, тропкања итн. ама па колата претрпе и една посериозна сообраќајка пред година дена па можда и затоа. Тој 1.9 ЈТД/ЈТДМ со 8 вентили е карпа мотор, има случаеви каде што има завртено милион километри како на пример ова: https://www.youtube.com/watch?v=ZV3mLpm6POg
Од друга страна, тие твин спарк моторите ни на душман не би му ги препорачал. 2 свекици по цилиндар, варијатори, радилици, троши ко ламја... тури му к*рот.
Многу си грешка супер си се моторите јас имав 2,0 и топ си беше моторот трошеше 12-13бензин. Незнам што зборите без искуство со тој модел. Имав и 3.0 турбо и со 2,4 моторот 2,4 многу е лош за градска знае да дигне температура тоа е им е мана. 3,0 и 2,0 се самите мотори направени да трошат уље на 4-5илјади по пола литро. Тоа го пишува од официјално од Алфа. Бензинските мотори на Алфа се доста покажани и Алфа права ако сакаш се зима со бензин мотор. Тој дизел мотор е на фиат не е на Алфа.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
66
Поени од реакции
26
Многу си грешка супер си се моторите јас имав 2,0 и топ си беше моторот трошеше 12-13бензин. Незнам што зборите без искуство со тој модел. Имав и 3.0 турбо и со 2,4 моторот 2,4 многу е лош за градска знае да дигне температура тоа е им е мана. 3,0 и 2,0 се самите мотори направени да трошат уље на 4-5илјади по пола литро. Тоа го пишува од официјално од Алфа. Бензинските мотори на Алфа се доста покажани и Алфа права ако сакаш се зима со бензин мотор. Тој дизел мотор е на фиат не е на Алфа.
Голема грешка си дека тој мотор е само на фиат, го носи и 156ка Алфа.
А што се однесува на бензин моторите долго време работиме со алфи, значи поголемо срање немам видено, има доста одржувани нежно возени и се убави ама не дај боже да ја стегниш да исполни 5000 обртаи летаат клипначи, клипови се мелат, утре ќе ви пратам слика ако не заборавам, донесена е алфа не вергла вика човекот, ја отвораме клип фали внатре здробен скроз.
Иначе имам и Алфа моја лично JTD 116hp и сум презадоволен од се.
А за бензин мотори како што кажа колегата ни на душман, ретко да се погоди тоа.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Голема грешка си дека тој мотор е само на фиат, го носи и 156ка Алфа.
А што се однесува на бензин моторите долго време работиме со алфи, значи поголемо срање немам видено, има доста одржувани нежно возени и се убави ама не дај боже да ја стегниш да исполни 5000 обртаи летаат клипначи, клипови се мелат, утре ќе ви пратам слика ако не заборавам, донесена е алфа не вергла вика човекот, ја отвораме клип фали внатре здробен скроз.
Иначе имам и Алфа моја лично JTD 116hp и сум презадоволен од се.
А за бензин мотори како што кажа колегата ни на душман, ретко да се погоди тоа.
Во ред, да го носи и алфа но конструиран е од страна на Фиат групација. Алфа пред да биде преземена од фиат групација имаас самобензински мотори.
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
350
Поени од реакции
439
Дали можеби некој знае добар сервис за Алфа Ромео во Скопје? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom