Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.487
Поени од реакции
16.131
Ме потресува кога ке видам расфрално ѓубре на секаде. Било да е на улица, по дома, на работа....Сабајле видов отпадоци од храна и лименки фрлени во фонтана, на момент сакав да го вратам законот на Хамураби и да му ја исечам раката на дотичниот, плус да му платам казна за уништување на јавна сопственост.

П. С. Ова челенџот од десет години не може да ме увери колку сум остарел колку што може да ме увери колку сум станал погрд
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не сте свесни колку е интересен овој 10 јиарс челенџ, немаше да спијам ако не се изнагледав на ФБ деновиве слики од 3.2 мегапиксели.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.244
Поени од реакции
8.316
Цацко Конопишки, навидум обичен јарец во подзнак лав. И него го мачат сите оние работи од денешницата и секојдневието. Притиснат од мито и корупција, роб на традиционалните навики, никогаш ослободен од она што го чека, меѓутоа овој ситен трговец наеднаш откри неверојатна моќ- секогаш кога нема да плати данок се претвора во БИЗНИСМЕН.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.611
Поени од реакции
34.800
Кајг,
за малку ќе го згазнев тоа клупче и тоа бело како снегот!
- ајј шо правиш ти тука кутре едно? каде е мама? ... го дигна муцето и тажно ме погледна!
- ајјј што ти се случи? те истепа ли некој, само кажи ќе го скршам ?... кога тоа наеднаш се дигна на предните шепи и почна да цвили! ...цијуууу, цијуу цију, цијууу цијуууу!... а јас му велам, као демек го разбрав!
- и каде те клоцна ?..... а тоа цијууу цијуууу цијуууу! леле како да разговара и ме разбира, а јас пак исто... му велам
- и сега каде отиде тоа магаре да му удрам клоца?... се сврте кон трафиката и веќе со лавеж покажувајќи... цијуууу ав, ав, ав...цијуууу цијуууу ав, ав! ... и јас со цел памет отиднав кај трафиката се извинив и го прашав што згрешило тоа кутре што било удрено со клоца (као демек го разбрав кутрето), а продавачот како демек не бил тој туку некое дете кое идело во училиштето позади трафиката,а навратило предходно кај трафиката и купило нешто и демек продавачот исто го искарал за тој неубав гест кон кучето!
... и сега си викам што? е па добро имате нешто за да купам за кутрево, паштета или нешто?
- еее каде сте виделе паштета во трафика? ...малку нервозно ми замери ама и јас покуса не останав!
- е па сеа штом имате кондоми на излог зашто да немате паштета? ме погледна па малку омекна...
- може нешто благо со крем полнето или голем кроасан?
-е па ај дај.... одам кај кутрето и му викам.... го искарав тој што те удри и му удрив еден бокс и тој се извини и ти го праќа ова за тебе... кутрето го зеде колачот во муцето, очите му светнаа од радост задоволно се сврте и ми мавна со опашот за поздрав лево десно!
мислам ејјј да имаше сриена камера самата ќе се изнасмеав на ситуацијата која не знам дали ја доловив, а солзите од очите ги избришав без некој да ги примети!
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Веќе 50 минути гледам од интервјуто на боки 13 and counting, да видиме колку можам да издржам. И да прашам нешто, Кочишки и Кабранов излегоа да излезат од газот на боки или уште се мачат таму ?
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
Dikey da bideme na cisto
Iam kuka iam stan iam swe sreden mi e do negde zivotov
Iam i solidna plata za nas standard 35000 ne se potcenuvanje
Porano sakav da begam od tuka radi egzisyencija nemanje kes ova ona
Sea sakam da begam za da ne plakam danok na gubre od narod ako plakam narod bar ke plakam na klasa germanci svegana danci a ne tuka na olosot ciganin i Albanci sto ni ja zemaa drzavata cisto radi toa ke odam nadvor ....
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Овие од Авалон нормални ли се, па предвиди кој ќе биде интересот за Hooverphonic, а не да наплаќаш карти 2000 ден и да се распродаваат за 2 саати, и да го викаш после бендот на 100 пати за повторен концерт. Напрај еднаш во Борис Трајковски и сите задоволни.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Драа.
Скоро 2 дена масовно бришам луѓе од инстаграм, стварно ја претераја со ова #10YearChallenge. Кога ќе заврши ова :гомце:.
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Кога ти врие главата пред испитна сесија и касниш со материјал од преку 1000 страни, не е баш убаво време низ глава да ти се врти "Доста време ерген одев", додека пробуваш да учиш. Не е баш убаво и да пишував постови на Кајгана, ама јебига, целиот живот на луѓето ни е заснован на ирационални работи. :D
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
По секојдневното "ситнодуштво" кое е присутно насекаде се приметува нашата заостанатост. Воедно тоа е и одраз на нашата ограниченост и простотија.
Мислам, стварно треба да си баксуз да се родиш у таква вукојебина ко што е Македонија. Онака, колку и да сакаш да напреднеш во било што, било било што и да ти текне во моментот, ќе наидеш на милион препреки, од блиски луѓе, да не зборам од некои што својата среќа ја бараат во унесреќувањето и нанесувањето штета на други. А од такви за жал, врие нашата ни држава и опшество. Да не зборам за другите видови препреки за "среќен живот". Среќата не се платите, не се цените, не се материјалните нешта, туку среќата е секој ден, секој момент поминат во нашиот живот. Барем така би требало да биде.
Да, не постои нешто апсолутно, па така ни апсолутна среќа, али ко човештво треба да се стремиме кон тој идеал.
Мислам проклето е тешко да се најде добрина у луѓето а да не е очајничко перење на совеста. Уште потешко е да се дистанцираш од целата таа малициозност, мислам колку и да сакаш, истата ќе пронајде начин и ќе те лоцира, и најчесто ќе цели да те погоди.
А малициозноста и те како е поврзана со егото и суетата, кое на овие простори се повеќе и повеќе се стимулира, наместо обратното (ослободување од истите).
Промената почнува од самите нас. Ние треба да се промениме, за да ја промениме околината во секоја смисла.
Само што ние уште не го сфаќаме ова, туку секојдневно вперуваме прст кон некој друг и изнаоѓаме изговори за состојбата во секоја сфера. Се додека не го сфатиме ова, нема да видиме никаков вредносен и морален напредок, кој е предуслов за економско-социјален развој.
"Живеј и не нанесувај штета на други" e се повеќе и повеќе (и од ден на ден станува) само реченица замисла и идеал, Сон ... и ако оваа идеја ја пренесеш у пракса - ќе те изгазат, изедат и на крај ќе те исерат ноншалантно, бидејќи луѓето би направиле се за таа "имагинарна и малициозна" его-трип среќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom