Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
треба.
Ако и другиот што ќе го ставиш ти прави проблем, треба да ги провериш потрошувачите, да не влечат негде струја. За другото не знам, не сум возел дизел
Ја извадив клемата, така да потрошувачите не можеа да го потрошат а утрото повторно беше скоро празен.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ја извадив клемата, така да потрошувачите не можеа да го потрошат а утрото повторно беше скоро празен.
ова за потрошувачи од искуство го пишав. Имав астра, со добар акумулатор. Ги откачив сите сијалички, внатрешно светло, апаратчето за заден бришач и клима и све што се можеше,...и радиото го исклучив :) затоа што нешто ми го празнеше акумулаторот, а за да најдам што требаше цела електрика да ја превртам што не ми се исплатуваше. Штом сам од себе се празни,...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.956
nosi motor od opel vectra. tolku znam :)
Неможам да најдам на нет,дечково тврди дека подвозје,шасија,предница,мотор се е од опел вектра ц.Ако е така би требало да е лесна за делови?Вели дека само лимаријата е различна.Овие ги знам волво и сааб дека се екстремно квалитетни и издржливи коли,ама за одржување речиси неподносливи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Купив Блек Хорс 75ка акумулатор и минатата зима беше ок, а веќе втората ми прави проблеми. Имам гаранција уште 1 година па им го оставив од каде што го зедов, ама по она што го слушнав и не признавале баш гаранција, ке ми го врати со изговор дека е исправен...
Го наполнив, извадов и клема да не ми троши нешто струја, повторно прави проблем...


Е сега сакам провремено да ставам 55ка имам од друг автомобил. Само и тој не беше користен повеќе од месец па сакам да го наполнам.

Дали треба да се одвртат капачињата горе на акумулаторот пред да го ставам да се полни? Искра 55ампери е и дали ке биде доволен за да го замени барем привремено?
За голф 3ка 1,9 дизел.
Може да е отиден и акумулаторот, кога ќе го ставиш новиот акумулатор, провери дали полни алтернаторот.
Инаку 55ката ќе ти брка работа, кај мене на 1.9дци и неколку години поново возило со повеќе електроника, фабрично е препорачано 60ah, за поголем нема ни простор, единствено гледај да не е некој со апла мала ударна моќ.
Тој и да го наполнат ако не го бива ќе се празни за брзо време, откако ќе ти го вратат пробај го како ќе се однесува, ако пак празни а твоето возило нема проблем со електрониката барај им да ти дадат нов.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Може да е отиден и акумулаторот, кога ќе го ставиш новиот акумулатор, провери дали полни алтернаторот.
Инаку 55ката ќе ти брка работа, кај мене на 1.9дци и неколку години поново возило со повеќе електроника, фабрично е препорачано 60ah, за поголем нема ни простор, единствено гледај да не е некој со апла мала ударна моќ.
Тој и да го наполнат ако не го бива ќе се празни за брзо време, откако ќе ти го вратат пробај го како ќе се однесува, ако пак празни а твоето возило нема проблем со електрониката барај им да ти дадат нов.
Полни со сигурност.
Пред неколку дена не ми палеше па со помош запали, по 20тина минути возење беше полн, неколку пати потоа ја палев.

Другото утро иста приказна, еднаш може да завергла и тоа слабо, за второ верглање веќе нема струја...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.649
Поени од реакции
38.837
Полни со сигурност.
Пред неколку дена не ми палеше па со помош запали, по 20тина минути возење беше полн, неколку пати потоа ја палев.

Другото утро иста приказна, еднаш може да завергла и тоа слабо, за второ верглање веќе нема струја...
иди на електричар, може имаш некој квар што ти го празни акумулаторот
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.744
Купив Блек Хорс 75ка акумулатор и минатата зима беше ок, а веќе втората ми прави проблеми. Имам гаранција уште 1 година па им го оставив од каде што го зедов, ама по она што го слушнав и не признавале баш гаранција, ке ми го врати со изговор дека е исправен...
Го наполнив, извадов и клема да не ми троши нешто струја, повторно прави проблем...


Е сега сакам провремено да ставам 55ка имам од друг автомобил. Само и тој не беше користен повеќе од месец па сакам да го наполнам.

Дали треба да се одвртат капачињата горе на акумулаторот пред да го ставам да се полни? Искра 55ампери е и дали ке биде доволен за да го замени барем привремено?
За голф 3ка 1,9 дизел.
Edna majstorska finta....koja retko koj bi ti ja kazal...

Iskluči gi site potrosuvači na kolata i izvadi edna klema ....zemi fazomer za koli i štipkata zakači ja na klemata...a so fazomerot pritisni na klemata od akumulatorot od kade si ja izvadil klemata

Ako fazomerot sveti...imaš negde potrosuvacka

Sijalicata od fazomerot.sveti na 7V a komjuterot na.kolata raboti na okolu 5V...pa ako.sveti imaš fazla potrosuvačka....
I baraj ja preku isklučuvanje na eden po eden osigurač
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Edna majstorska finta....koja retko koj bi ti ja kazal...

Iskluči gi site potrosuvači na kolata i izvadi edna klema ....zemi fazomer za koli i štipkata zakači ja na klemata...a so fazomerot pritisni na klemata od akumulatorot od kade si ja izvadil klemata

Ako fazomerot sveti...imaš negde potrosuvacka

Sijalicata od fazomerot.sveti na 7V a komjuterot na.kolata raboti na okolu 5V...pa ako.sveti imaš fazla potrosuvačka....
I baraj ja preku isklučuvanje na eden po eden osigurač
Фала на советот, ке го пробам и тоа.

Го оставив сега во продавница бидејќи имам гаранција па ке го проверат прво тие акумулаторот, ако не е до него ке правам проверка...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Неможам да најдам на нет,дечково тврди дека подвозје,шасија,предница,мотор се е од опел вектра ц.Ако е така би требало да е лесна за делови?Вели дека само лимаријата е различна.Овие ги знам волво и сааб дека се екстремно квалитетни и издржливи коли,ама за одржување речиси неподносливи.
Вектра ц се тешки за одржување иако сите тврдат дека се лесни за одржување. Од страна на дизни,бош или пумпа дизна,турбина,замаец,мењач ти гарантирам оти нема да имаш мака пошто имам искуство со опел. Мани кај опелот се губењето на снага и е заебано дур да се открие проблемот а најчесто проблемот е во маф сензорот и соленоидите. Друг проблем кај опел е то шо ако зе затни ладњак, на угорница крева температура и мора да се замени со нов. Од страна на предница се одлични и се доста стабилни. Истото е и кај сааб пошто се е од опел едино дизајнот му е различен. Исто како астра х цдти и фиат браво. Мотор од фиат а шасијата на опел. Истото е и со сааб. Да сум на твое место би барал друга кола иако сааб се едни поретки возила а и се многу лични и убав ентериер имат.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Фала на советот, ке го пробам и тоа.

Го оставив сега во продавница бидејќи имам гаранција па ке го проверат прво тие акумулаторот, ако не е до него ке правам проверка...
Друже од искуство ќе те вртат ваму таму, демек во ред е акумулаторот ова она. Ако се празни акумулатор сам од себе на извадена клема пиши му крст. Нема оправка за таков акумулатор.

Инсиситирај нов да ти дадат. Ако нешто те мафтаат имаш пазарна инскпекција. И нареден пат прескокни го блек хорс. Топла на пример се одлични акумулатори со добри цени. За цената се прва лига.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.956
Друже од искуство ќе те вртат ваму таму, демек во ред е акумулаторот ова она. Ако се празни акумулатор сам од себе на извадена клема пиши му крст. Нема оправка за таков акумулатор.

Инсиситирај нов да ти дадат. Ако нешто те мафтаат имаш пазарна инскпекција. И нареден пат прескокни го блек хорс. Топла на пример се одлични акумулатори со добри цени. За цената се прва лига.
A што ако му дадат нов? И тој ке биде блек хорс.Од 100 такви продадени,50 се рекламираат.Тие блек/вајт хорс се најголемото ѓубре на светот
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
што се мачите со шкрат фирми, земете си ексајд и немате гајле
 

Kajgana Shop

На врв Bottom