Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 август 2018
Мислења
54
Поени од реакции
29
Топлотна пумпа 16 kw предвидена за 220 м2 ако се користи неколку години за 130 140м2 дали ќе троши повеќе струја и дали е штетно за пумпата ж. Во Словенија за слично го советувале да не се стави толку јака а да се користи за 130 м2. Совет некој ?
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.622
Поени од реакции
10.261
Топлотна пумпа 16 kw предвидена за 220 м2 ако се користи неколку години за 130 140м2 дали ќе троши повеќе струја и дали е штетно за пумпата ж. Во Словенија не советуваат да се стави толку јака а да се користи за 130 м2. Совет некој ?
Според принципот на работа,а и дека е инвертер.Баш напротив,воопшто не би и пречело да работи со намален капацитет.Ќе си модулира фино баш колку што и треба,и дури и подолговечна ќе биде(со нијанса поголема потрошувачка од правилно димензионирана ТП).Ќе има и екстра капацитет за недај боже,а бидејќи Словенија во делови има и континентална клима... мислам добро ве советувале.
Дај кажи модел,пари да ни потечат лиги?
 
Член од
25 август 2018
Мислења
54
Поени од реакции
29
Моделот е Даикин Алтхерма 16кw 260л бојлер со инсталации подно на фенкоилери 15 000 евра со еко кредит има 20% на пумпата попуст. Ицс подобра и поевтина понуда од Даикин Гостивар, а тошиба 5000 евра поскапо.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Taka de uvek da si vozis novo i nabudzano. Sve se plasam deka ako se masovizira greenjevo na klimi kaj nas (Daj Bog) ke pocnat polovnjaci da spustaat od zapadov :) ionaka im stoi na dzambazive so stari koli rabotava samo ke treba da se prenasocat na polovnjaci klimi..zamisli gi kako ke gi maftaat posle musteriite “dedo so ne trpi toplo ja imal od 20C poise ne i zadaval a u preoden period ne ni ja palel” :D
Ke brcat ke vristat po fasadive ama so meraci ke gledame Ururi Zubadani nie ovde poveketo so zjaeme po klimi :)
Zjaeme.po.klimi.a komsivkite po balkonite gi ispusti.da gi spomnes;)
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Топлотна пумпа 16 kw предвидена за 220 м2 ако се користи неколку години за 130 140м2 дали ќе троши повеќе струја и дали е штетно за пумпата ж. Во Словенија за слично го советувале да не се стави толку јака а да се користи за 130 м2. Совет некој ?
Vo makedonski uslovi, bez fasada so debela izolacija i podno greenje nema sansi da se zgrees so taa toplopna pumpa.
Tie 16KW najcesto se odnesuvaat koga nadvoresnata temperatura e +7 a izlezot na vodata +35. Na -7 i temperatura na vodata od 50 stepeni (za fenkojleri) kapacitetot ke bide nekade okolku 10KW so COP 2.5.
Neisplatliva varijanta za nasi uslovi.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Vo makedonski uslovi, bez fasada so debela izolacija i podno greenje nema sansi da se zgrees so taa toplopna pumpa.
Tie 16KW najcesto se odnesuvaat koga nadvoresnata temperatura e +7 a izlezot na vodata +35. Na -7 i temperatura na vodata od 50 stepeni (za fenkojleri) kapacitetot ke bide nekade okolku 10KW so COP 2.5.
Neisplatliva varijanta za nasi uslovi.
Точно така. Таков вид на пумпа треба да се врзе на нискотемпературно подно греење само за да пополнува топлина во објектот неприметно. Со соодветна димензионираност од 3-4кв по спрат. А во салонот на секој спрат да си дојде по еден хиперинвертер кој ќе го работи греењето и ладењето.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Точно така. Таков вид на пумпа треба да се врзе на нискотемпературно подно греење само за да пополнува топлина во објектот неприметно. Со соодветна димензионираност од 3-4кв по спрат. А во салонот на секој спрат да си дојде по еден хиперинвертер кој ќе го работи греењето и ладењето.
Najekonomicna e so podno, no i na radiatori so 45-50c rabotat top. Samo treba da se prilagodi radiatorskata povrsina i da se dodade po nekoe rebro po potreba. Za stanovite kade sto veke ima parno instalacija toplotna e izmislena rabota, ednofazna monoblok toplotna 7-10kw i cao. Sve ti e toplo i vecinjata i plus sanitarna topla voda (samo so sanitarnata voda kolku ke zastedi, i letno vreme ke si zagrevas voda so cop 3-4 ,bojlerot e obicno najgolemiot potrosuvac vo domakinstvata).[DOUBLEPOST=1546499410][/DOUBLEPOST]
Vo makedonski uslovi, bez fasada so debela izolacija i podno greenje nema sansi da se zgrees so taa toplopna pumpa.
Tie 16KW najcesto se odnesuvaat koga nadvoresnata temperatura e +7 a izlezot na vodata +35. Na -7 i temperatura na vodata od 50 stepeni (za fenkojleri) kapacitetot ke bide nekade okolku 10KW so COP 2.5.
Neisplatliva varijanta za nasi uslovi.
Ima i viskotemperaturni toplotni pumpi so multistage kompresori so zagrevaat voda ekonomicno i preku 70c, ama zasega se seuste mnogu skapi. Cenata sigurno ke padne, pa i klimite na vremeto bea luksuz samo za najbogatite.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Najekonomicna e so podno, no i na radiatori so 45-50c rabotat top. Samo treba da se prilagodi radiatorskata povrsina i da se dodade po nekoe rebro po potreba. Za stanovite kade sto veke ima parno instalacija toplotna e izmislena rabota, ednofazna monoblok toplotna 7-10kw i cao. Sve ti e toplo i vecinjata i plus sanitarna topla voda (samo so sanitarnata voda kolku ke zastedi, i letno vreme ke si zagrevas voda so cop 3-4 ,bojlerot e obicno najgolemiot potrosuvac vo domakinstvata).[DOUBLEPOST=1546499410][/DOUBLEPOST]
Ima i viskotemperaturni toplotni pumpi so multistage kompresori so zagrevaat voda ekonomicno i preku 70c, ama zasega se seuste mnogu skapi. Cenata sigurno ke padne, pa i klimite na vremeto bea luksuz samo za najbogatite.
Јас имам инсталација за парно со подно, на електричен котел дреме сега после инвертериве. А баш би било океј да се поврзе на некоја топлинска пумпа за мала припомош на инвертерите. 5-7кв би било доволно колку да замлачи малку и да испумпа по некој киловат плус. Ама инврстицијата е стравотно огромна. Мислам дека околу 3500евра испаѓа ако не се лажам. Иако продавачиве ги кријат цените КАКО ЗМИЈА НОЗЕ и неможе да се дознае колку е и што е цената. Треба и бафер и тракатанци... Комплицирано испаѓа на крајот.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Кажете мислење за Haier Tundra AS12TA2HRA ??? Дали некој има искуство со овој инвертер како е задоволен?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Кажете мислење за Haier Tundra AS12TA2HRA ??? Дали некој има искуство со овој инвертер како е задоволен?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Ima nekolku chlenovi shto ja imaat tuka, a i od zena mi nejzinite ja imaat. Klimata si e super za parite. Najbitno e da kazis shto planiras da grees, kolkav prostor, stan, kukja, izolacija i slichno.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Ми треба за стан дневната со се кујната е некаде околу 30-35м2 плус може со отворени врати да се догреваат и двете други соби. Инаку има добра изолација надворешна на фасадата,плус пвц нови прозори. Гледав и gree eco lomo lc за иста цена одприлика тундрата е нешто малку поефтина. Исто има и Beko BBVCM120/121 3.25/3.30KW
Па не знам што би било подобро која е подобра од овие исто има и vivax за тие пари,па што од овие 4 модели би бил најдобар избор?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ми треба за стан дневната со се кујната е некаде околу 30-35м2 плус може со отворени врати да се догреваат и двете други соби. Инаку има добра изолација надворешна на фасадата,плус пвц нови прозори. Гледав и gree eco lomo lc за иста цена одприлика тундрата е нешто малку поефтина. Па не знам што би било подобро која е подобра од овие исто има и vivax за тие пари,па што од овие 3 модели би бил најдобар избор?
За тебе соодветна би била Haer Tundra, но не 12ка туку 18ка.... http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70293 има на темава неколку членови со Тундра 18ка кои греат +30м2.
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Ми треба за стан дневната со се кујната е некаде околу 30-35м2 плус може со отворени врати да се догреваат и двете други соби. Инаку има добра изолација надворешна на фасадата,плус пвц нови прозори. Гледав и gree eco lomo lc за иста цена одприлика тундрата е нешто малку поефтина. Па не знам што би било подобро која е подобра од овие исто има и vivax за тие пари,па што од овие 3 модели би бил најдобар избор?
Плус отвори прозорецот и времето да го стоплиш со 3.5ка. Правилно димензионирај после да не се буниш дека климата не греела.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Значи вака станот е 60м2 планирам дневната да ја греам во главно која е 30-35м2 и плус кога ке се загрее можам да ги отворам вратите од другите 2 соби,и гледам за тие модели што ги пишав кои се со цена од околу 22-25000ден. Ама пошто немам искуство со клими па ме интересираше мислење што би било како најдобар избор за тие пари помеѓу Haier tundra,beko,gree ili vivax ? конкретно прашав за тундрата дали е подобра од бекото пример или од грее ? виваксот ми е на последно место помеѓу овие
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ми треба за стан дневната со се кујната е некаде околу 30-35м2 плус може со отворени врати да се догреваат и двете други соби. Инаку има добра изолација надворешна на фасадата,плус пвц нови прозори. Гледав и gree eco lomo lc за иста цена одприлика тундрата е нешто малку поефтина. Исто има и Beko BBVCM120/121 3.25/3.30KW
Па не знам што би било подобро која е подобра од овие исто има и vivax за тие пари,па што од овие 4 модели би бил најдобар избор?
Tundrata shto ja postira e dovolna samo za dnevnata tvoja 30-35m2. Za drugite sobi ke ti treba dopolnitelno klima ili postiraj skica od stanot kakov ti e rasporedot na sobite oa da se vidi shto moze da se naoravi. I kolku kvadrati ti se drugite dve sobi?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom