A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
103
Поени од реакции
58
Za boom TV Sega davale nekoj novi crni DVB-T2 resiverite.

Ima li nekoj iskustvo so novite resiveri za VIP TV Lite
( Boom TV ).
Porano davale Strong resiveri.
A Sega davale Kaon resiveri.
Татко ми и мајка ми пред 4 месци сакаа да користат платени Тв услуги од некој оператор и по грешка ( на шалтерскиот работник или на моите родители ) земале бум тв на договор од 2 години. Стари луѓе, пензионери без познавање на технологија за гледање Тв добиле Сагем (бел) ресивер. Работи на СД резолуција. Го приклучија на Тв и сликата нирмално е полоша од ХД ресиверот кој си го имаат купено приватно. Еве со месеци не го користат и дома им седи во кутија. Со овој резивер не е проблем само СД сигналот на приказ на сликата , туку и не реагира на никакви наредби од далечинскиот управувач . Ќе се укочи и мора да се рестартира. Едноставно е , моите родители не се задоволни, па чекаат шанса кога ќе укинат некој канал , па да го раскинат договорот без пенали или да поминат тие 2 години од договорот.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.531
Поени од реакции
693
Татко ми и мајка ми пред 4 месци сакаа да користат платени Тв услуги од некој оператор и по грешка ( на шалтерскиот работник или на моите родители ) земале бум тв на договор од 2 години. Стари луѓе, пензионери без познавање на технологија за гледање Тв добиле Сагем (бел) ресивер. Работи на СД резолуција. Го приклучија на Тв и сликата нирмално е полоша од ХД ресиверот кој си го имаат купено приватно. Еве со месеци не го користат и дома им седи во кутија. Со овој резивер не е проблем само СД сигналот на приказ на сликата , туку и не реагира на никакви наредби од далечинскиот управувач . Ќе се укочи и мора да се рестартира. Едноставно е , моите родители не се задоволни, па чекаат шанса кога ќе укинат некој канал , па да го раскинат договорот без пенали или да поминат тие 2 години од договорот.
Доколку сакаш да го користиш уредот пријави во Оне ке ти го заменат бесплатно кажи им го проблемот
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Татко ми и мајка ми пред 4 месци сакаа да користат платени Тв услуги од некој оператор и по грешка ( на шалтерскиот работник или на моите родители ) земале бум тв на договор од 2 години. Стари луѓе, пензионери без познавање на технологија за гледање Тв добиле Сагем (бел) ресивер. Работи на СД резолуција. Го приклучија на Тв и сликата нирмално е полоша од ХД ресиверот кој си го имаат купено приватно. Еве со месеци не го користат и дома им седи во кутија. Со овој резивер не е проблем само СД сигналот на приказ на сликата , туку и не реагира на никакви наредби од далечинскиот управувач . Ќе се укочи и мора да се рестартира. Едноставно е , моите родители не се задоволни, па чекаат шанса кога ќе укинат некој канал , па да го раскинат договорот без пенали или да поминат тие 2 години од договорот.
Pojdi vo vip i pobaraj da ti gi zamenat tie resiveri so novi novite KAON HD Dvb-t2 resiveri.
 

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
103
Поени од реакции
58
Доколку сакаш да го користиш уредот пријави во Оне ке ти го заменат бесплатно кажи им го проблемот
Не сум помислил да го користам. Не може да ми понуди нешто што не ми е достапно. Не ми треба. Да земеле Vip NOW ќе ги разберев. Дома гледаат иптв 6 година приватно. Јас им наместив Иптв. Но тешко објаснат што им треба. Сакаат да гледаат Тв кај и да одат. Па им дале ресивер да гледаат Тв кај сакаат. Ама ја утнале работата, изгледа сакале да гледаат Тв кај и да одат преку можностите кои ги нуди интернетот. Работата веќе е промашена, а договорот е потпишан.
Pojdi vo vip i pobaraj da ti gi zamenat tie resiveri so novi novite KAON HD Dvb-t2 resiveri.
Мајка ми мисли рисиверот е најголема глупост што ја земале. Татко ми еднш спомна да го замени или врати. Па како пензионер си фантазира, нов ресивер ќе го шетал по викенд станови, ќе си пробувал како функционира. Ептен бадијалџиски разговори. А да му спомнам, ќе отиде, ради друшво да си прави со некој на шалтер. Никаква корист и од новиот ресивер, но барем ќе си го помине убаво денот.
Благодарам за информацијата каков ресивер би требало да барам. Јас можам само да му запишам што да бара, ако имаат интерес нека го земе. Знам нема да го користи.:)
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Мајка ми мисли рисиверот е најголема глупост што ја земале. Татко ми еднш спомна да го замени или врати. Па како пензионер си фантазира, нов ресивер ќе го шетал по викенд станови, ќе си пробувал како функционира. Ептен бадијалџиски разговори. А да му спомнам, ќе отиде, ради друшво да си прави со некој на шалтер. Никаква корист и од новиот ресивер, но барем ќе си го помине убаво денот.
Благодарам за информацијата каков ресивер би требало да барам. Јас можам само да му запишам што да бара, ако имаат интерес нека го земе. Знам нема да го користи.:)
Ako odis vo salon da gi smenis resiverite ke Baras da ti gi smenat so novite DVB-T2 KAON HD resiver ( set top box ) .
 
Член од
11 декември 2012
Мислења
1.073
Поени од реакции
596
Kолку програми фаќате вкупно во Скопје со внатрешна антена на Вип тв лите.
 

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
103
Поени од реакции
58
Има вио лите и вип лите М. Која те интетесира? Со вип лите М гледаат + канал 5+ ,Алфа скопје и слично. Нбо, СК 3,4,5, забавата за возрасни, Синестар премиере 1,2 не се гледаат, се активираат со доплата.
 
Член од
11 декември 2012
Мислења
1.073
Поени од реакции
596
Мислам Вип-лите-М имам,моментално Спортклуп работи,хбо цинестар премиере не.Вкупно фаќам 71програма,МТВ1ХД која е на 490мхз-канал-23 де има 82% сигнал де снемува.фала на одговорот.
 
Член од
11 декември 2012
Мислења
1.073
Поени од реакции
596
Незнам овој работи супер,од декември го земав.Замисли имаме во зградата кабелска се приклучоци не тераат да користиме ДВБ-Т Телевизија.Ја избушија цела зграда кога ставаа кабелска,сега мењаат на ДВБ-Т.
Користи ли некој вакво појачало за земјена тв,имам едно појачало тунали стб 952 но не зголемува ништо сигналот,антената ми е логаритамска.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Приметив разлика во квалитет на слика преку ресивег и ка модул. Преку ресивер е мн поубава сликата. На ист тв ставив ресивер, после неколу дена ка модул. Квалитетот е полош. Зборувам за Vip TV lite.
Дали приметил некој друг ова ???
Доколку рисиверот прави подобра компресија на сликата во споредба со телевизорот - да, може да се добие поквалитетна слика.

Рисиверот е наменет за специфична употреба, додека телевизорот е наменет за универзална употреба - преку влезната порта на телевизорот може да се поврзи и антена и кабелска телевизија, додека преку влезната порта на рисиверот може да се поврзи само антена.

Но сепак ваква ситуација се појавува исклучиво ако користиш некој ептен евтин телевизор од фалсификат бренд - Фуего, СТ, Нео и слични, вообичаено не се појавува кај телевизори од светски брендови како Самсунг и ЕлЏи.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
Доколку рисиверот прави подобра компресија на сликата во споредба со телевизорот - да, може да се добие поквалитетна слика.

Рисиверот е наменет за специфична употреба, додека телевизорот е наменет за универзална употреба - преку влезната порта на телевизорот може да се поврзи и антена и кабелска телевизија, додека преку влезната порта на рисиверот може да се поврзи само антена.

Но сепак ваква ситуација се појавува исклучиво ако користиш некој ептен евтин телевизор од фалсификат бренд - Фуего, СТ, Нео и слични, вообичаено не се појавува кај телевизори од светски брендови како Самсунг и ЕлЏи.
Sony
 

Kajgana Shop

На врв Bottom