Ford доктор за Ford прашања

Член од
11 јануари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
zdr sakam da prasam kade moze da napravam dijagnostika na c-max 2.0 benzin plin i koja cena e? 2009 god[DOUBLEPOST=1515710223][/DOUBLEPOST]prv pat vozam ford vo zivot. go kupiv voziloto pred 10 dena se e super osven otkako ke otstoi polovina cas najmalku prvoto palenje trae 5-6 sekundi, vrakam kluc palam povtorno pali odma. ima lek ili da se otkazam?[DOUBLEPOST=1515710372][/DOUBLEPOST]postoi li nekoj vo skopjevo sto se razbira ili ke nagagja sto bi mozelo da bide ? fala odnapred decki
 
Последно уредено:
Член од
4 декември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
2
Со хомосексуалци јас не се дружам,расист сум,извини,најди си некој друг партнер за мерењето..
Туку да се вратиме на колите..
Со 8500 евра и мал додаток се зема ГЛАНЦ ново возило од салон со гратис регистрација и осигурување..Некое Рено Клио,Поло,Линеа,без разлика,НОВО си е НОВО..
Јас така би постапил кога би имал 8500 евра стриктно за автомобил..


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
na dijagnostika nema greski, mehanicarot vika da smenam senzor na radilica, i senzor na motor za temperatura ? ima nesto ova vrska so mojot problem??????
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Kolku ke cini kaj vas eden servis za ford focus 1.6i vct 115k 2009god ?
Зависи каков сервис ќе правиш. Вака се цените, во Ми-Да може да се малце поскапи.
Сите каиши и филтри би коштал околу 250евра.
Сет кочници нови дискови и плочки 150евра.
Сет кумплуг 400-500евра.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Зависи каков сервис ќе правиш. Вака се цените, во Ми-Да може да се малце поскапи.
Сите каиши и филтри би коштал околу 250евра.
Сет кочници нови дискови и плочки 150евра.
Сет кумплуг 400-500евра.
Fala drugar
 
Член од
21 февруари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
1
Vo vrska so preden drzac na motorot(menuvacot) na ford mondeo mk2 1.8 1998 dizel.
Neli drzacot e vo vid na krst vgraden vo metalen obrac na koj stranicnite kraci mu se fiksirani za obracot a dolniot i gorniot se slobodni so malo rastojanie okolu 0.5-1cm od obracot. 2-3 majstori rekoa deka drzacot e ok, no gledam deka dolniot krak e cvrsto pritisnat kon obracot i pri izgasen i pri startuvan motor, dali e toa normalno?
 

Attachments

Член од
5 март 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo,
Imam mondeo 2006god. 2.0tdci 85kw,
Pred nekoe vreme go nosev kaj vas za dijagnostika ( kolata mi seckashe vo voznja, na ladno palenje imashe bel dim a koga naglo ke dodadam gas ima crn dim. Isto po nekogash se pali sijalicka za grejaci i ne prima gas, ja gasam i palam i se e vo red).
Po dijagnostikata mi dadovte upatstva deka e najdena mala nepravilnost kaj injectorite i mala nepravilnost kaj egr ventilot, i deka e refleshiran softverot.
Sega mi se pojavuvaat istite anomalii shto gi imashe pred toa, dali da gi nosam injectorite na repariranje ili samo da go procistam egr ventilot?

Pozdrav
 
Член од
11 октомври 2016
Мислења
18
Поени од реакции
28
Zdravo imam edno prasanje
Se raboti za ford focus 1.8 tdci od 2005 godina
Treba da mu menuvam set odnosno zamaec potisna i lamela
Dajte mi predlog od kade ili kade mozam da najdam poloven i kako se dvizat cenite i kade moze da najdam nov set i isto taka kako se cenite za nov set
Blagodaram
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Zdravo imam edno prasanje
Se raboti za ford focus 1.8 tdci od 2005 godina
Treba da mu menuvam set odnosno zamaec potisna i lamela
Dajte mi predlog od kade ili kade mozam da najdam poloven i kako se dvizat cenite i kade moze da najdam nov set i isto taka kako se cenite za nov set
Blagodaram
setkvacila.rs вакс нешто беше од Србија. Имаат познати брендови со разумна цена. Нов сет од 500-700€
 
Член од
19 јули 2017
Мислења
16
Поени од реакции
2
Здраво форумџии,
Би сакал да прашам каде е најдобро да направам сервис за Форд Фиеста 2012 1.5 тдци? Освен МИДА има ли алтернатива? Во Скопје или друг град да отидам дајте совет? Сакам да сменам масло со сите филтри и цел сет на ребраст и клинест каиш, водна пумпа, пумпа за нафта? Значи превентивен голем сервис со оглед на тоа дека возилото го купив половно пред 5 месеци од МКД неувезено но сепак немаше сервисна книга.
Среќни празници и фала однапред на вашиот одговор.
 
Член од
19 септември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo Mida, Imam Ford Focus Mk2 2007 1.6 Tdci 80kw i me interesira dali ima nekoj priracnik za servis (npr na kolku kilometri sto treba dase menuva)? KOlata ima 160.000 i vekje edna godina kako ja imam, osven golem servis koj e napraven me interesira za promena na antifriz, glicerin i hidraulicno maslo (za volanot). Pozdrav!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom