Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Половни делови за Опел? Знам имаше еден во Скопје имаше огромен асортиман само делови за опел. Имаше и ФБ страна.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Во секој случај треба квалитетно масло. Друго гледам никој не спомна овдека на форумот интервал на промена. 20 000 или 30 000 км со едно масло е лудост особено во МК каде квалитетот на горивата е слаб и генерално се возат кратки релации.

Како што маслото “старее“ во моторот така многу мотори се повеќе го трошат, па не е лошо интервалот за промена да се скрати во таков случај.

Јас лично на кола бензинец не би менувал масло покасно од 10к километри и на дизел покасно од 7 до 8 к километри, освен ако не е џигит нова, значи 5 години и помалку.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Некој мислења/искуства за Alfa 159 ama 2.0 multijet 125kw 2010година гледам измени редизајн од 1.9 110kw па дали е исто така докажан
Инаку гледам на оглас една се продава за 6к, а веќе подолго време барам ама ништо не ми фаќа овде на око што се нуди во однос на странските огласи
И бонус прашање има ли некој да препорача автоплац со добро реноме и дали има некој зимано од автоплац и како поминал со купеното ?
AKo мислиш на таа црвената од кај Ауто Годе , јас би ја прескокнал. Ја имав видено и не ми се допадна. Ако се сеќавам добро лакот беше отиден. На толку нова кола недопустливо е тоа, Впрочем на овој плац сите коли му се чудни вака од прво гледање со изместени хауби . Е сега колку се удрени тоа е знак прашање. Цените не му се така лоши.

Алфа 159 сум кажал и порано дека има крута вожња. Kaросеријата е тешка, и слабо влече 1.9 мјет 120кс. Се осеќа дека фалат барам уште 30-40 кс за да биде како што треба. Fiat Bravo на пример со истиот мотор растура и е многу подобар.
2.0 Мјет можеби би бил и правиот избор за 159ка иако го немам пробано. Сепак мислам дека тешко ќе биде да се најде сега засега тука кај нас со таков мотор.
На отворен пат исто не е баш комотна алфата.
Искрено возилово незнам баш во која категорија на возило да го ставам? Да речеме за отворено и не е баш поради слабата комотност.
За во град е стварно привлечна и може убаво да се среди со некои поубави фелни, но поради дпф и разните други глупости, си кажува дека сепак колата си бара отворен пат.
Но за 90% од кај нас, кои патуваме најчесто до Грција колата и не е така лош избор.
Само убави и квалитетни сервиси.
Моторите се јаки кај алфата и 150кс или појаките бараат убави делови, убаво уље, убави црева за турбина. Убави филтри итн.

Ауто сервис Илија или некој друг сервис во кој ќе бидеш сигурен дека ќе вградат убави делови.
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
AKo мислиш на таа црвената од кај Ауто Годе , јас би ја прескокнал. Ја имав видено и не ми се допадна. Ако се сеќавам добро лакот беше отиден. На толку нова кола недопустливо е тоа, Впрочем на овој плац сите коли му се чудни вака од прво гледање со изместени хауби . Е сега колку се удрени тоа е знак прашање. Цените не му се така лоши.

Алфа 159 сум кажал и порано дека има крута вожња. Kaросеријата е тешка, и слабо влече 1.9 мјет 120кс. Се осеќа дека фалат барам уште 30-40 кс за да биде како што треба. Fiat Bravo на пример со истиот мотор растура и е многу подобар.
2.0 Мјет можеби би бил и правиот избор за 159ка иако го немам пробано. Сепак мислам дека тешко ќе биде да се најде сега засега тука кај нас со таков мотор.
На отворен пат исто не е баш комотна алфата.
Искрено возилово незнам баш во која категорија на возило да го ставам? Да речеме за отворено и не е баш поради слабата комотност.
За во град е стварно привлечна и може убаво да се среди со некои поубави фелни, но поради дпф и разните други глупости, си кажува дека сепак колата си бара отворен пат.
Но за 90% од кај нас, кои патуваме најчесто до Грција колата и не е така лош избор.
Само убави и квалитетни сервиси.
Моторите се јаки кај алфата и 150кс или појаките бараат убави делови, убаво уље, убави црева за турбина. Убави филтри итн.

Ауто сервис Илија или некој друг сервис во кој ќе бидеш сигурен дека ќе вградат убави делови.
20181224_182506.jpg
Колата се наоѓа во Автобув Скопје инаку е 2.0 мултијет 125kw
Сеуште ја немам видено во живо а и искрено не сум ни искусен за наоѓање маани на возило освен визуелен преглед што нормално не е доволно.
Колата се нуди за 6 илјади € и е 2009та год.
А и многу е тесен изборот за 159ка во Мк со фул опрема или слично а немам услови за специјално да одам во странство за да си донесам тоа што сакам
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Прегледај го приврзокот 202082
Колата се наоѓа во Автобув Скопје инаку е 2.0 мултијет 125kw
Сеуште ја немам видено во живо а и искрено не сум ни искусен за наоѓање маани на возило освен визуелен преглед што нормално не е доволно.
Колата се нуди за 6 илјади € и е 2009та год.
А и многу е тесен изборот за 159ка во Мк со фул опрема или слично а немам услови за специјално да одам во странство за да си донесам тоа што сакам
Не сум имал прилика да го посетам плацов иако имам слушано за него и го имам загледувано по огласиве. Сум приметил дека носи доста нови години на автомобили.
Пред брзо време. Имаше Фиат браво исто со нова година 2011, и едно пежо 308 исто со нова година.
Алфава на слики не изгледа лошо.
Мене ми смета само што не е црна и би ги сменил фелните со некои полични
Отиди и види. За 5500 еу ако ти ја даде мислам дека не е лош диал.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.258
I dobro eve kazi mi sto e preventivata za ova sto mi go kazuvas/ pokazuvas so videovo treba kvalitetno ulje ili??
Превентивата е да не купуваш автомобили со тие мотори за подоцна да не те боли глава.

Проблемот е што моторот гори и по 2 литра уље на 1000 км поради проблем со прстените околу клиповите кои според видеото се работи за конструкторска грешка која во Германија чини околу 6 000 евра поправка, цена која ниеден германец не е луд да ја плати пошто 5 годишно ауди и онака не може да го продаде поскапо од 10 000 евра, па затоа ова ѓубре иде за извоз во земјите каде луѓето сакаат да се чаламат со скапа кола од 30К евра а со примања од 300 евра.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Превентивата е да не купуваш автомобили со тие мотори за подоцна да не те боли глава.

Проблемот е што моторот гори и по 2 литра уље на 1000 км поради проблем со прстените околу клиповите кои според видеото се работи за конструкторска грешка која во Германија чини околу 6 000 евра поправка, цена која ниеден германец не е луд да ја плати пошто 5 годишно ауди и онака не може да го продаде поскапо од 10 000 евра, па затоа ова ѓубре иде за извоз во земјите каде луѓето сакаат да се чаламат со скапа кола од 30К евра а со примања од 300 евра.
Epa od VW motori benzinci mi ostanuva najdobro da si zemam obicniot 1.6i so 102k ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Opel vectra b 2.0 dti mi gubi snaga na ugornici pretezno na gjavato so cetvrta od 3000rpm pa nagore edvaj kreva. Turbinata se slusa deka raboti, ali se osejka kako da se gusi kako da nema dovolno usis ili izduv. Predhodno so petta na ugornici pletvar i gjavato kacuvav so 135km a sega edvaj so 100km/h. Nekoj so slicen problem bez razlika dali e na opel pezo vw....?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Opel vectra b 2.0 dti mi gubi snaga na ugornici pretezno na gjavato so cetvrta od 3000rpm pa nagore edvaj kreva. Turbinata se slusa deka raboti, ali se osejka kako da se gusi kako da nema dovolno usis ili izduv. Predhodno so petta na ugornici pletvar i gjavato kacuvav so 135km a sega edvaj so 100km/h. Nekoj so slicen problem bez razlika dali e na opel pezo vw....?
Ако е филтер за воздух и гориво сменет, може турбото и цревата околу него притисок да губат некаде. Треба да се мери со манометар колку бари дава притисок турбото кога возиш нагоре. Турбо дизел ако не ствара доволно притисок турбината веднаш се сеќава на угорници. Турбото е се. Дизел без турбо е мртов коњ.


Ова со турбото најевтина варијанта. Тој мотор можи и бош пумпата нешто да заебава. Електронска е и си сака саглам мајстор за дијагноза.
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Дали некој овде на форумов има искуство со менување на реглер за Opel Corsa C , и општо познавање горе-долу колку би се движела цена на нов реглер, сумливо ми е за нов реглер 1800 ден. и плус работна рака 1000 ден. ке ве замолам за искуства ваши и помош
 

Kajgana Shop

На врв Bottom