Општи вело муабети, прашања, совети

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.117
Поени од реакции
1.570
https://pro-sport.com.mk/product/specialized/mountain-hardtail/rockhopper-sport-29er/

Мислење за точаков? Или предлог од 30 до 40к.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Рокхопер, одлично моделче и бренд (y)
За да си намалиш 5500 ден од буџетот види го и овој https://pro-sport.com.mk/product/gt-bikes/avalanche-comp/ со подобра опрема од Рокхоперот.
За жал, во поново време,отприлика, на нов велосипед +- толку се плаќа само за основна опрема каде и да побараш по продавниците. Многу пати е правен муабетот тука дека повеќе се исплати за тие пари да си земеш половен со ТОП опрема, но ти си знаеш. Единствено добро што добиваш со купување на нов велосипед е гаранцијата - ти си првиот газда и почнуваш од нула. За останатото, дискутабилно е колку време ќе те служат деловите (пренос, менувачи, шифтер, амортизер, кочници) и нема да ти отворат дополнителни трошоци и нервози, посебно ако се вака entry level... нормално, зависно и од тоа какви ти се плановите и теренот за возење на дотичниот велосипед.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Колку чинат нови кациги и каде се поефтини?
Имаш во скоро секоја точкарница.

Cube и слични брендови во Пробајк, околу 3000.
Drag во Цикло - Ас, околу 2-2500
Limar во Бајк Центар, ?
Alpina во Номад, околу 4-5000...

Зависи за каква употреба ти е. Ако ти е за лежерно возење и качување, земи си од 3000 +/-.
Ако ти е за спустови и сериозно возење земи поквалитетна.

Кацига е нешто на кое што не се штеди.

Квалитетот се гледа по самата кацига, материјали од кои е направена школката, дебелина и квалитетот на штитниот материјал, квалитетот и конструкцијата на механизамот за штелување, калапите за различни големини...
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
Среќни празици другари и другарки велосипедисти, најпрво ви посакувам добро здравје, а потоа многу повеќе извозени километри.

Дојдов тука да прашам дали има некој искуство со порачување некои работи за велосипед преку али експрес и каков е квалитетот, цената, колку чини шипингот.. (конкретно планирам да нарачам летна облека, држач за бидон и светло за ноќно возење). Поздрав и се најдобро
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Среќни празици другари и другарки велосипедисти, најпрво ви посакувам добро здравје, а потоа многу повеќе извозени километри.

Дојдов тука да прашам дали има некој искуство со порачување некои работи за велосипед преку али експрес и каков е квалитетот, цената, колку чини шипингот.. (конкретно планирам да нарачам летна облека, држач за бидон и светло за ноќно возење). Поздрав и се најдобро
Среќни празници и на тебе. :) Имам одлично искуство со светла и батерии од алиекспрес, можеш и бидон да нарачаш, такви работи се ок. Но облека не ти препорачувам од таму да земаш.
Облека или од квалитетниве online продавници или од кај нас од продавнициве некаде, особено ако си ентузијаст и возиш повеќе од 2-3 пати месечно.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Среќни празици другари и другарки велосипедисти, најпрво ви посакувам добро здравје, а потоа многу повеќе извозени километри.

Дојдов тука да прашам дали има некој искуство со порачување некои работи за велосипед преку али експрес и каков е квалитетот, цената, колку чини шипингот.. (конкретно планирам да нарачам летна облека, држач за бидон и светло за ноќно возење). Поздрав и се најдобро
Да го надополнам @Acohipmk, не ја препорачувам облеката ама дефинитивно отепав 2 пара шорцеви преку две сезони. Ако ти е седиштето идеално наместено, океј се за максимум 2 саата на седло.
Сега сум на Btwin шорцеви, конкретно Btwin 500. Имам 3 пара, стиснав заби и се убедив дека инвестирам, а не трошам пари и дефинитивно возењето точак ми стана уште поголемо задоволство. :)

За другите работи и додатоци, слободно нарачувај, само гледај да не бидат тоа карбонски држачи за бидони. Квалитетот е навистина низок, често стигаат и напукнати/скршени. Пластика и/или алуминиум само. :)
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.992
Среќни празници и на тебе. :) Имам одлично искуство со светла и батерии од алиекспрес, можеш и бидон да нарачаш, такви работи се ок. Но облека не ти препорачувам од таму да земаш.
Облека или од квалитетниве online продавници или од кај нас од продавнициве некаде, особено ако си ентузијаст и возиш повеќе од 2-3 пати месечно.
2-3 пати летоска возам у седмица, не па месечно :D Мене не ми е проблем у шорцеви и маици да возам како и секогаш, ама глупо ми е кога ке видам велосипедисти рекреативци возат во униформи, мада и мене велосипедот ми е стар. Ама си го терам меракот

Да го надополнам @Acohipmk, не ја препорачувам облеката ама дефинитивно отепав 2 пара шорцеви преку две сезони. Ако ти е седиштето идеално наместено, океј се за максимум 2 саата на седло.
Сега сум на Btwin шорцеви, конкретно Btwin 500. Имам 3 пара, стиснав заби и се убедив дека инвестирам, а не трошам пари и дефинитивно возењето точак ми стана уште поголемо задоволство. :)

За другите работи и додатоци, слободно нарачувај, само гледај да не бидат тоа карбонски држачи за бидони. Квалитетот е навистина низок, често стигаат и напукнати/скршени. Пластика и/или алуминиум само. :)
Гледам на Страва некои следачи имаат од Sky марката, затоа и прашав какви се. Инаку 2 саати ретко возам, прво велосипедот ми е стар, друго обожавам да возам долго, освен ако немам време па морам да повозам до кај 10 км.

Инаку фала и до двајцата за одговорите :D
 
Член од
14 јуни 2018
Мислења
77
Поени од реакции
36
Среќни празници и од мене пријатели велосипедисти. Многу извозени тури оваа година. Слободно придружете се на Macedonian Bike Riders од Скопје, заедно да освојуваме дестинации. Спортски поздрав
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Да го надополнам @Acohipmk, не ја препорачувам облеката ама дефинитивно отепав 2 пара шорцеви преку две сезони. Ако ти е седиштето идеално наместено, океј се за максимум 2 саата на седло.
Сега сум на Btwin шорцеви, конкретно Btwin 500. Имам 3 пара, стиснав заби и се убедив дека инвестирам, а не трошам пари и дефинитивно возењето точак ми стана уште поголемо задоволство. :)

За другите работи и додатоци, слободно нарачувај, само гледај да не бидат тоа карбонски држачи за бидони. Квалитетот е навистина низок, често стигаат и напукнати/скршени. Пластика и/или алуминиум само. :)
Јас сеуште имам од кинеските и сеуште ги користам ако ми се сите други на перење. Не се до толку лоши, особено за парите. Муабетот ми е ако може човек да си дозволи, убаво е од поквалитетните да земе. И јас како и повеќето кога почнував скоро се од алиекспрес нарачував, ама сега имам доволно искуство за да не купувам од таму повторно, особено ако споредам со B-twin, кои имаат одличен квалитет што може да се носи со далеку поскапи брендови. Доста од опремата им е поделена на категории, 100,300,500,700,900. 100 и 300 не нудат некој којзнае каков квалитет ама од 500 па нагоре се одлични.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Среќни празици другари и другарки велосипедисти, најпрво ви посакувам добро здравје, а потоа многу повеќе извозени километри.

Дојдов тука да прашам дали има некој искуство со порачување некои работи за велосипед преку али експрес и каков е квалитетот, цената, колку чини шипингот.. (конкретно планирам да нарачам летна облека, држач за бидон и светло за ноќно возење). Поздрав и се најдобро
Среќни празници!

Имам досега нарачувано доста работи, но не и облека од причина што гледам многу огласи на Sporty Sale и другите групи каде што истите ги препродаваат поради згрешен број.
За облека најубаво е на лице место да пробаш бидејќи не се сите алишта со исти крој.

За ситни работи нема проблем, само пред да нарачуваш види колку вкупно нарачки има тој производ, и обавезно читај ги рецензиите. Ако има гледај ги сликите во какви пакувања и состојба пристигнуваат, и дали производот е ист како на сликата.

За поголеми работи, истото важи како и за ситните, плус можеш да се договориш со продавачот да ја измени декларацијата, со што ќе стави пониска цена за да избегнеш плаќање царина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom