Bushcraft

Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Ау, невидов дека јули август, јас планирам неделиве да терам негде зимски за почеток вкола да спијам па надвор, сакам да се тестирам зимски
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
I'm in ако не најдам работа до тогаш :D...:unsure:
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Ако предходно немате искуство во зимски период најдобро блиску до возило или населено место бидејќи огромна е разликата.
Ладно,тмурмо време можеби ќе си мокар од кал како и нетестирана опрема може да биде лоша комбинација.
Летно време самата атмосфера е позитивна сонце,птици зеленило.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Учен сум јас, само сеа ја преправав колата за поконфорно спиење, а и сакам да видам на вреќава шо ја земав comfortable temp e околу 0ц па да видам до кај и е лимитот :)
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Мал совет што можам да дадам е доколку имате некоја ептен компактна лента вреќа за спиење директно да ја ставите во зимската и така да ги ставите во компресионата врекичка за да можете на поладно да издржите простор да зачувате.

Доколку спиете со шатори користете тие кои имаат 2 слоја односно внатрешен дел кој е мрежаст и надворешен дел кој заштитува од дожд.

Секогаш носете или ако имате од модерните компактни плински горилници за кампинг или нешто слично бидејќи повеќе од еднаш ми се има случено по старински да неможам да запалам оган и да мрзнам со саати.

Доколку поголем предел планирате да го пешачите полесно се облечете бидејќи машината работи и ќе се спотнете.

РЕЗЕРВНИ ЧОРАПИ и ѕиври или нешто слично за спиење бидејќи ништо по мизерно во животот нема од носење мокри чорапи и да се спие со усмрдени или мокри алишта.

Избегнвајте памучна облека бидејќи лесно собира пот и тешко се суши и последно чизмите ако немаат gore-tex и мокро е кад тад ќе пуштат вода,а ако имаат gore-tex и немате камашни водата од горе по ногавиците ќе ви се спушти внатре или ако претерате ногата и во едниот и во другит случај ќе ви се испоти и паќ ќе ви се мокри нозете :D

Избегнувајте оние обичните душеци за спиење што се дуваат бидејќи немаат никаква изолација и ќе се смрзнете.

Ова се од лично искуство го пишувам. Не ја кројам шумата но поголем дел од моето време го поминувам во природа помалку знам што зборувам.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Мислење некој за секирава или само препумпана цена?
Бидејќи ваквите секири кај нас во град може да се најдат за цена од 400-600 денари кај ковачи, разликата која јас ја гледам е само во тежината која е 0.5-1кг за друго неможам да коментирам...
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Иако имам неколку секири избегнувам да ги користам.
Подолг период користам преклопна пила за сечење на гранки или паднати дрва кои потоа ги цепам со нож или со дрвен клин.
Еден другар имаше Silky и Bahco пили и ми се допаднаа повеќе забците кои ги има Silky се одлучив такви да купам но случајно пронајдов на бувљак пила со таков профил на забци.
Мое искуство е дека иако фирмите се доста битни ако можете да ги најдете како мене за по 100-150 денари парче земете ги овие евтините јас веќе ги користам 2-3 години без никакви проблеми.
Големини поима неам кои се бидејќи ги немам измерено но сечат феноменално.
IMG_20181216_124211519_HDR.jpg IMG_20181216_124224071.jpg IMG_20181216_124248615.jpg IMG_20181216_124255177.jpg

Додатно практикувам повеќе американски воен начин на готвење на храна со нивната чашка и горилник (иако езбитот не е амерички)
) IMG_20180926_100826143_HDR.jpg
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Иако имам неколку секири избегнувам да ги користам.
Подолг период користам преклопна пила за сечење на гранки или паднати дрва кои потоа ги цепам со нож или со дрвен клин.
Еден другар имаше Silky и Bahco пили и ми се допаднаа повеќе забците кои ги има Silky се одлучив такви да купам но случајно пронајдов на бувљак пила со таков профил на забци.
Мое искуство е дека иако фирмите се доста битни ако можете да ги најдете како мене за по 100-150 денари парче земете ги овие евтините јас веќе ги користам 2-3 години без никакви проблеми.
Големини поима неам кои се бидејќи ги немам измерено но сечат феноменално.
Прегледај го приврзокот 201373 Прегледај го приврзокот 201374 Прегледај го приврзокот 201375 Прегледај го приврзокот 201376

Додатно практикувам повеќе американски воен начин на готвење на храна со нивната чашка и горилник (иако езбитот не е амерички)
)Прегледај го приврзокот 201377
Да не објаснувам со зборови, гледајте.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Додатно практикувам повеќе американски воен начин на готвење на храна со нивната чашка и горилник (иако езбитот не е амерички)
)Прегледај го приврзокот 201377
Америве (армиски стил/начин) одат да ја исклучат секоја можност за оган, при готвење на храна. Мене тој начин не ми се бендисува кога одам на планина и сум во план да правам топол оброк тоа го правам баш онака мераклиски :cool::D...
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Не секогаш одам на кратка дестинација така да по пат сакам да пијам кафе,чај или да јадам па да продолжам и искрено не ми се губи време да собирам дрва да измислувам топла вода туку едноставно да пијам/јадам и да продолжам по патот,а чашката или порцијата може да се користи и на оган/жар немора само со горилникот.

Не се водам по традиција/логика на bushcraft или планинар,рибар,ловџија или што знам туку генерално outdoorsman не сум сигурен како ќе биде тоа на нашки да се преведе.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Za ostvaruvanje na idejata za leten Bushcraft kamp ke mora da sme barem 6-7 ludje za da se realizira. Nema da ima objavi na fb, slucuvanjeto ke bide vo Nacionalen park, i ako se odi po procedura ke trebaat dozvoli od ministerstvo, toa e nesto sto nema da go dobijam.
Kotizacija ke se placa, mestoto ke bide vo suma pokraj protocna voda. Za tie sto ke se predomislat vo tekot na vecerta ke ima opcija da prenocat vo nekoja vikendicka, so moja pridruzba do kolata, no za toa ke treba prethodno da se rasprasam za cena za nocevanje. Sepak ne znam kako bi se odnesuval nekoj vo temno koga zam deka vo istata suma ima zverovi pogolemi od kuce I volk (znaeme za koe zivotnoto se raboti) mora da ima beckup plan.
Tie sto me znaat podobro ja znaat I lokacijata @bojadva :)
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Cool ti e idejata, ja podrzhuvam. Bi doshol na takov provod ..
Sakam i vo zima , sega,so golem ogan i edno jare na razhen.
So mjedvedite neznam kako kje se spravime, ti znaes bolje, tebe ti se prijatelchinja;)
Vadja nema da se desi Makedonska Saga pa pokolj da se desi za jareto... kje poneseme nekoj dinamit, gan ova ona. Dozhivuvanje kje bide unikatno ako bi se zdidnala takva druzba:)
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Cool ti e idejata, ja podrzhuvam. Bi doshol na takov provod ..
Sakam i vo zima , sega,so golem ogan i edno jare na razhen.
So mjedvedite neznam kako kje se spravime, ti znaes bolje, tebe ti se prijatelchinja;)
Vadja nema da se desi Makedonska Saga pa pokolj da se desi za jareto... kje poneseme nekoj dinamit, gan ova ona. Dozhivuvanje kje bide unikatno ako bi se zdidnala takva druzba:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom