Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Лабараториските по калкулус и вовед во компјутерски се задолжителни или не?
Исто така, како се оценуваат лабараториските по структурно? Имавме прв час, само 2 од 5 задачи решив.. Малце страв ме фаќа...
Калкулус немам слушано. ВВКН и СП лабораториските се зафолжителни. Можеш да пропуштиш една по ввкн и најмногу 2 по сп. Сп поени добиваш од секој час а крајните поени се добиваат како аритметичка средина од вкупните поени и бројот на лабораториски вежби.
 
Член од
6 септември 2018
Мислења
31
Поени од реакции
9
[ИА] Дали ке можам да одам на полагање ако немам пријавено анкета? Веке пишав на професорката, но што ако не ме додаде/врати?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
[ИА] Дали ке можам да одам на полагање ако немам пријавено анкета? Веке пишав на професорката, но што ако не ме додаде/врати?
Оди во просторија каде не дежура она (ако мислиш на сузана).
 
Член од
24 декември 2011
Мислења
38
Поени од реакции
17
Здраво, ме интересира конкретно за смерот Интернет, мрежи и безбедност, ми треба некој кој го студира ова или го има завршено да ми објасни подобро... Слаба страна ми е математиката, а сепак сакам да студирам нешто во областа на информатиката па гледајќи го смерот и предметите мислам дека не се бара многу математика и полесно ќе минам, исто сакам да знам каде и што ќе можам да работам со диплома од тој смер и дали вреди да го учам.
 
Член од
6 септември 2017
Мислења
11
Поени од реакции
1
Како се полага интернет програмирање теорија? Со заокружување, дополнување..
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Здраво, ме интересира конкретно за смерот Интернет, мрежи и безбедност, ми треба некој кој го студира ова или го има завршено да ми објасни подобро... Слаба страна ми е математиката, а сепак сакам да студирам нешто во областа на информатиката па гледајќи го смерот и предметите мислам дека не се бара многу математика и полесно ќе минам, исто сакам да знам каде и што ќе можам да работам со диплома од тој смер и дали вреди да го учам.
Никој нема да ти одговори бидејќи смеровите се нови. Само бруцошите знаат како им е, а за работа можеш секаде.
 
Член од
9 ноември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
9
Здраво,дали на финки има предмети во кои што се учи за графички дизајн?
 
Член од
13 декември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
10
Dali moze nekoj da mi kaze ova godina kolku se prijavile na FINKI, a od tie kolku gi primile..
A isto taka me interesira tie sto go zavrsuvaat ovaj fakultet dali imaat zagarantirana rabota, normalno ako bile kvalitetni studenti..

Se mislam sto da se zapisam na faks, ama istovremeno sum skeptik. Slusam deka mnogu zainteresirani imalo za FINKI.. Imam nekoj strav dane ispadne da imame premnogu programeri vo drzavava pa na kraj kako pravnicite, da nemozat da najdat rabota poradi toa sto se visok..?
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Ми треба некој што држи часови по Компјутерски архитектури и Дизајн на дигитални кола, по старо Логички кола и дискретни автомати.
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Dali moze nekoj da mi kaze ova godina kolku se prijavile na FINKI, a od tie kolku gi primile..
A isto taka me interesira tie sto go zavrsuvaat ovaj fakultet dali imaat zagarantirana rabota, normalno ako bile kvalitetni studenti..

Se mislam sto da se zapisam na faks, ama istovremeno sum skeptik. Slusam deka mnogu zainteresirani imalo za FINKI.. Imam nekoj strav dane ispadne da imame premnogu programeri vo drzavava pa na kraj kako pravnicite, da nemozat da najdat rabota poradi toa sto se visok..?
1100 мислам дека се примени годинава, но рачунај пола ќе се отпишат до следна година. За работа, знам еден куп луѓе што работат, а сеуште го немаат завршено ФИНКИ.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Според тоа што ни го кажуваат професорите, се очекува уште повеќе да растат работните места во ИТ секторот во блиска иднина кај нас. Во секој случај, нема да погрешиш ако се определиш за ИТ.
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Познавате ли некој што дава часови по структурно програмирање?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626

Kajgana Shop

На врв Bottom