Тетоважи

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Има повеке причини за ваков случај. Не знам дали е алергија но може да е, треба да се погледа. Доколку е алергија има повеке видови на алергиски реакции кога е тетовирањето во прашање, најлесна алергија е на бојата но не е за занемарување бидејки бојата може да предизвика и сериозни кожни болести. Може алергијата да не е на бојата, може при тетовирање да е внесено било што во кожата, вода ако е користена вода од чешма додека е тетовирано, може парче хартија кога е чистена тетоважа, може многу, многу ама безброј многу работи да се внесени во кожата кои можат со текот на времето да предизвикаат реакција на кожата.
Сепак нема никаква потреба од страв или паника, сепак живееме во 21 век и за се има лек. Прво и основно треба да се утврди што е, доколку сакаш помини во студио да погледаме или пак направи си алерго тест подоцна ке знаеме како да третираме.

Поздрав и се надевам помогнав, доколку има потреба може да пишеш во секое време ја проверувам пораки и сум поактивен сеуште на форумов :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Фала. Далеку сум за да поминам во студио, инаку радо. :)
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544


Уште малку и готово со ракавче :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Во низата глупавштилак издвојуваме Ethan Bramble од Австралија кој успеа да се унакази себеси притоа да го додаде зборот АРТ или по нашки уметност,па барем да беа добри тетоважите на лице па ајде да се јаде некако ама ова обични шкртаници,ако не нареден пат немора да иде у татоо студио само нека појде до најблиската градинка,и некое 5 годишно момче ќе му направи тетоважа од соништата.Со 22 години стана најмладиот лик со купишта модификаци од исечен јазик,преку 80% покриеност со тетоважи,тетовирани очи и тн.Од видеово шо го гледав има некој добри тетоважи ама поголемиот дел му се ѓубре поготово ова со лицето масакар си направил.Дал преку 50.0000долари за тетожави,модификаци и тн,со оглед на тоа дека(сигурен сум)не заработил ни денар у животот со сопствена пот,туку како лешинар се влечел на родителски труд,овој имбецил заслужува моментален банкрот за не доведување на ваква ситуација што сега веќе е касно.


од ова

да се доведеш у ова ситуација


На крајот на краиштата човеков има девојка


И уште еден идиот во продолжение.
Читајте ги коментарите,личел на Панда :pos:

Буги ти дошол ли некој до сеа да бара фасе татоо,сепак иако мислам дека се ретки сигурно биле нешто како солза или срце,ова е екстремно срање така?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Ja napraviv prvata tetovaza pred 10 dena.
Vo periodot po tetoviranje gi sledev upatstvata, da ja mijam 2 pati sabajle/vecer so
antibakteriski sapun i nanesuvam krema (pantexol) potoa.

Pomina toj period, so minimalno lupenje/scabs i cesanje. Bev doma, i mozev da ja pazam
dobro, i izgleda vo dobra sostojba.

Me interesira dali da prodolzam so 2pati cistenje so antibakteriski sapun i dali cesto/nepotrebno mienje
moze da nasteti, na primer da izbledi?

Kolku vreme se preporacuva da se izbegnuva sauna i odenje vo teretana (dobra ventilacija, nema potenje)?

Barav po internet ama gledam deka ima mnogu razlicni soveti za aftercare, pa sekoj sovet bi pomognal.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ja napraviv prvata tetovaza pred 10 dena.
Vo periodot po tetoviranje gi sledev upatstvata, da ja mijam 2 pati sabajle/vecer so
antibakteriski sapun i nanesuvam krema (pantexol) potoa.

Pomina toj period, so minimalno lupenje/scabs i cesanje. Bev doma, i mozev da ja pazam
dobro, i izgleda vo dobra sostojba.

Me interesira dali da prodolzam so 2pati cistenje so antibakteriski sapun i dali cesto/nepotrebno mienje
moze da nasteti, na primer da izbledi?

Kolku vreme se preporacuva da se izbegnuva sauna i odenje vo teretana (dobra ventilacija, nema potenje)?

Barav po internet ama gledam deka ima mnogu razlicni soveti za aftercare, pa sekoj sovet bi pomognal.
Обично една недела се мие и се мачка, но тоа ти е како отворена рана, сам според тебе треба да видиш дали е заздравена, никој неможе точно да ти каже преку форум.

Ако не си сигурен оди кај тој што те тетовирал да ја провери.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Обично една недела се мие и се мачка, но тоа ти е како отворена рана, сам според тебе треба да видиш дали е заздравена, никој неможе точно да ти каже преку форум.

Ако не си сигурен оди кај тој што те тетовирал да ја провери.
Zazdravena e, bev edna nedela po tetoviranjeto, kozata izgleda dobro,
nemam crvenilo, lupenje, a cesanjeto bese minimalno.

Prasanjata mi bea, posto gledam deka za toj period na zazdravuvanje pisuvaat od nedela do mesec,
i kako generalni soveti, na sto da pripazuvam prviot mesec.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Zazdravena e, bev edna nedela po tetoviranjeto, kozata izgleda dobro,
nemam crvenilo, lupenje, a cesanjeto bese minimalno.

Prasanjata mi bea, posto gledam deka za toj period na zazdravuvanje pisuvaat od nedela do mesec,
i kako generalni soveti, na sto da pripazuvam prviot mesec.
Чувај ја хигиената на ниво.

На вежбање оди, избегавај сауна подолго време.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.383
Поени од реакции
3.077
Во низата глупавштилак издвојуваме Ethan Bramble од Австралија кој успеа да се унакази себеси притоа да го додаде зборот АРТ или по нашки уметност,па барем да беа добри тетоважите на лице па ајде да се јаде некако ама ова обични шкртаници,ако не нареден пат немора да иде у татоо студио само нека појде до најблиската градинка,и некое 5 годишно момче ќе му направи тетоважа од соништата.Со 22 години стана најмладиот лик со купишта модификаци од исечен јазик,преку 80% покриеност со тетоважи,тетовирани очи и тн.Од видеово шо го гледав има некој добри тетоважи ама поголемиот дел му се ѓубре поготово ова со лицето масакар си направил.Дал преку 50.0000долари за тетожави,модификаци и тн,со оглед на тоа дека(сигурен сум)не заработил ни денар у животот со сопствена пот,туку како лешинар се влечел на родителски труд,овој имбецил заслужува моментален банкрот за не доведување на ваква ситуација што сега веќе е касно.


од ова

да се доведеш у ова ситуација


На крајот на краиштата човеков има девојка


И уште еден идиот во продолжение.
Читајте ги коментарите,личел на Панда :pos:

Буги ти дошол ли некој до сеа да бара фасе татоо,сепак иако мислам дека се ретки сигурно биле нешто како солза или срце,ова е екстремно срање така?
Сакаш да кажеш со 22 години се напраил гомно од човек...фала му на Бога немам до сега ни една тетоважа нити планирам да се правам сликовница на/во телото.Момакот е типична жртва на капитализмот.
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Тетоважава не е изработена од мене, кружи по социјалниве мрежи деновиве - сакав само да дадам пример што значи непрофесионалност и незнаење!
Да не го тупам со други негативни муабети погледајте и заклучете сами - слика од свежа штотуку изработена тетоважа и слика по 4 недели од тетовирање!



Sent from SKIN ART Tattoo & Piercings iPad using Tapatalk Pro
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Тетоважава не е изработена од мене, кружи по социјалниве мрежи деновиве - сакав само да дадам пример што значи непрофесионалност и незнаење!
Да не го тупам со други негативни муабети погледајте и заклучете сами - слика од свежа штотуку изработена тетоважа и слика по 4 недели од тетовирање!



Sent from SKIN ART Tattoo & Piercings iPad using Tapatalk Pro
Каде е ова које студио?
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
995
Поени од реакции
1.757
Тетоважава не е изработена од мене, кружи по социјалниве мрежи деновиве - сакав само да дадам пример што значи непрофесионалност и незнаење!
Да не го тупам со други негативни муабети погледајте и заклучете сами - слика од свежа штотуку изработена тетоважа и слика по 4 недели од тетовирање!



Sent from SKIN ART Tattoo & Piercings iPad using Tapatalk Pro
Кога ќе ги споредиш двете слики ќе приметиш дека не е истата тетоважа. Ама тоа не го менува фактот дека тетоважата на десната слика е катастрофа:D
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.964
Поени од реакции
2.867
Кога ќе ги споредиш двете слики ќе приметиш дека не е истата тетоважа. Ама тоа не го менува фактот дека тетоважата на десната слика е катастрофа:D
Не е точно. Истата тетоважа е 100% се гледа и по линии и по се. Ама ова е најлошото нешто до сеа што имам видено како и да е изработено крајно катастрофално. А можеш и да забележиш дека од другата страна на раката ѕирка и друга тетоважа што се забележува на двете слики од раката.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
117
Поени од реакции
58


Мислење за тетоважава. Колку би коштала отприлика. Препорака за студио?
Нема да штети тука за вените?
Малку сум зашеметен знам, ама тоа е. :)
Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom