Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Добра солуција, за сите вие потери кои внимавате на здравјето и на белите дробови, а штитејќи се од овие зимски температури и канцероген воздух, баталете пушење и џоинти, зашто чајот од канабис е новата "права ствар", ем ќе ве загрее убаво на ладново ем ќе ве опушти како во вашите најубави средношколски денови кога партал сте се правеле со еден џоинт. Така глеав на една емисија, поима немам дали е вистина зашто ја се држам на страна од дроги и сум спортски тип на личност.
 
K

kicodarker

Гостин
Ако од нешто загине Македонецот, не е дрогата туку неписменоста. Стонери кои редовно тегнат трева па и се играле со други работи, прв пат слуша за сатива,индика, па да не правиме муабет за киф и останато.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Вчера правев муабет со Вили од Нигерија, можеби го знаете се движи низ Скопје и има македонски пасош. Праевме еден филјан и Вили вика дека билката има култен статус во неговата земја, со посебно почитување гледаат на неа, вели таа е дел од природата и ние сме дел од природата и кога праиш знаеш дека не можеш да грешиш, на правиот пат си зашто се спојуваш со нешто што е во тебе и ти нуди можност подобро да се запознаеш со себе. Е сеа мене Вили ми оставил од порано впечаток дека е од Нигерија и дека поима нема за животот посебно што заглавил од Нигерија да живее во ваква земја, ама синоќа, синоќа Вили ептен ме замисли. Ми збореше за природа и човековата сплотеност со природата како никој друг од овие мои сограѓани што ги сметав за прилично поеманципирани од просечен Нигериец, у духовен поглед пошто мислев само нафта и Боко Харам има у таа земја. Е сеа Вили не е забеготина и праи еднаш двапати во недела. И стварно ко ќе видиш кога си хај уствари ти си тој без никакви маски и превези, јас на пример сум мало уплашено дете полно параноја која ме тера различно да ги разбирам луѓето, па затоа и избегавам со било кој да се релаксирам. Не знам колку ме сфаќате што сакам да кажам уствари ваш проблем е тоа.
 
B

Bafra

Гостин
Го почитувам твоето мислење, иако не се согласувам комплетно. Да не бидеме офтопик овде, најдобро е на некоја друга, па и нова тема да ја продолжиме дискусијата...
Еве друга тема, иако нема потреба од натамошни дискусии, бидејќи имаш искуство и во приватен и во јавен сектор, најдобро знаеш со каков капацитет се луѓето во јавниот.
Не прави грешка дека ти си совесен работник, па и другите се такви. Или некои си мислат како во 70те дека луѓето се чесни, вредни и професионални. Сега само пари, алчност и непрофесионалност имаш кај вработените во државниот систем.

Што е разликата дома сам да го правиш уљето и да го купиш од некоја приватна фирма... Во многу Западни држави е дозволено дома да одгледуваш (1-4 стебла). Значи не ги прскаш со пестициди или форсираш 24ч на вештачка светлина. :icon_mrgr:

Акцентот во другата тема ми беше што одма сакаш да затвориш човек кој не е од системот, а за тие од системот ќутиме и некакви оправдувања бараме. Малку бидете почовечни :pipi:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Еве друга тема, иако нема потреба од натамошни дискусии, бидејќи имаш искуство и во приватен и во јавен сектор, најдобро знаеш со каков капацитет се луѓето во јавниот.
Не прави грешка дека ти си совесен работник, па и другите се такви. Или некои си мислат како во 70те дека луѓето се чесни, вредни и професионални. Сега само пари, алчност и непрофесионалност имаш кај вработените во државниот систем.

Што е разликата дома сам да го правиш уљето и да го купиш од некоја приватна фирма... Во многу Западни држави е дозволено дома да одгледуваш (1-4 стебла). Значи не ги прскаш со пестициди или форсираш 24ч на вештачка светлина. :icon_mrgr:

Акцентот во другата тема ми беше што одма сакаш да затвориш човек кој не е од системот, а за тие од системот ќутиме и некакви оправдувања бараме. Малку бидете почовечни :pipi:
Ти сакаш свое да си садиш на нива? Домаќин човек си бил
 
B

Bafra

Гостин
Ти сакаш свое да си садиш на нива? Домаќин човек си бил
Абе остај ме мене, кажи зашто на фирма (која преку врски добила лиценца за производство) и е дозволено, а не е легално по дома кој сака да си чува ...
мене па ми е сомнително, што почнаа во сите земји да дозволуваат медицинска марихуана, а претходно докторите биле против :confused:

Бидејќи нема да одговориш, дај барем почести ме со твојот хумор.
Последниот пат беше за 4ка :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Абе остај ме мене, кажи зашто на фирма (која преку врски добила лиценца за производство) и е дозволено, а не е легално по дома кој сака да си чува ...
мене па ми е сомнително, што почнаа во сите земји да дозволуваат медицинска марихуана, а претходно докторите биле против :confused:

Бидејќи нема да одговориш, дај барем почести ме со твојот хумор.
Последниот пат беше за 4ка :D
Абе бафра, тоа е сеа, некој мора да го регулира тоа и да ја прска травата што ќе ја пушиш, државата сака да земе од све па не може некои земјопоседници како тебе да садат, не е тоа спањак па да го шиткаш на пазар за 30 ден кило.
 
B

Bafra

Гостин
Абе бафра, тоа е сеа, некој мора да го регулира тоа и да ја прска травата што ќе ја пушиш, државата сака да земе од све па не може некои земјопоседници како тебе да садат, не е тоа спањак па да го шиткаш на пазар за 30 ден кило.
Зашто одма заклучуваш дека пушам коноп ... Ниту знам да пушам, ниту па сум за пушење. Еден асален закон имаа дпне и сдс него го усра.

Сакав да пробам магични печурки, ама Мантак Чиа кажа дека го активираат хормонот на смртта ДМТ, значи не те убиваат одма, туку пополека, а мене мил животот па се откажав.

Па нели државата чим сака да земе од све, повеќе приходи би собрала, ако секој си плаќа годишно за дома да си чува :D
Вака државата не зема, туку одговорните за делење дозволи . Има разлика нели, ама треба да ти текне :P
И оти државата да зема, кога гледаме дека катастрофално менаџира со нашите пари. Со твоите очигледно не, бидејќи или не плаќаш данок и придонеси како фриленсер, па ти е сеисто :sneaky:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Зашто одма заклучуваш дека пушам коноп ... Ниту знам да пушам, ниту па сум за пушење. Еден асален закон имаа дпне и сдс него го усра.

Сакав да пробам магични печурки, ама Мантак Чиа кажа дека го активираат хормонот на смртта ДМТ, значи не те убиваат одма, туку пополека, а мене мил животот па се откажав.

Па нели државата чим сака да земе од све, повеќе приходи би собрала, ако секој си плаќа годишно за дома да си чува :D
Вака државата не зема, туку одговорните за делење дозволи . Има разлика нели, ама треба да ти текне :P
И оти државата да зема, кога гледаме дека катастрофално менаџира со нашите пари. Со твоите очигледно не, бидејќи или не плаќаш данок и придонеси како фриленсер, па ти е сеисто :sneaky:
Многу ствари не чинат у државава, а и општо низ светот, најди некоја држава каде што може да си сади секој и пресели се таму, барем ќе уживаш во гмо фри трава :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Еве друга тема, иако нема потреба од натамошни дискусии, бидејќи имаш искуство и во приватен и во јавен сектор, најдобро знаеш со каков капацитет се луѓето во јавниот.
Не прави грешка дека ти си совесен работник, па и другите се такви. Или некои си мислат како во 70те дека луѓето се чесни, вредни и професионални. Сега само пари, алчност и непрофесионалност имаш кај вработените во државниот систем.

Што е разликата дома сам да го правиш уљето и да го купиш од некоја приватна фирма... Во многу Западни држави е дозволено дома да одгледуваш (1-4 стебла). Значи не ги прскаш со пестициди или форсираш 24ч на вештачка светлина. :icon_mrgr:

Акцентот во другата тема ми беше што одма сакаш да затвориш човек кој не е од системот, а за тие од системот ќутиме и некакви оправдувања бараме. Малку бидете почовечни :pipi:
Можеби и не сум против ако некој дома за себе направи, ама сум многу против кога се прават бизниси од тоа користејќи ја маката на луѓето.
Јас искрено сметам дека канабис маслото не може да помогне при малигни заболувања, но ако треба да изберам би го купила она од Реплек наместо од некои профитери...Зборувам хипотетички само.
И во темата претходно зборував општо за надрилекарите, а не само оние што прават канабис масла и сл.
Од луѓе што самите нешто дома прават можам да купам единствено производ од типот на домашно сирење, мед или сува билка за чај и тоа од проверени луѓе, а надри-лекови нема шанси ...
 
B

Bafra

Гостин
Многу ствари не чинат у државава, а и општо низ светот, најди некоја држава каде што може да си сади секој и пресели се таму, барем ќе уживаш во гмо фри трава :D
Шо бе, зар и тоа има- ГМО трава :confused: .
Зборев за пестициди, а гмо е сосема различно. Како во тие други држави луѓето се избориле .... Не зборам Северна Кореја (дури и ми е чудно за нив) или Авганистан.

но ако треба да изберам би го купила она од Реплек наместо од некои профитери..
Последен пат кога проверив, Реплек беше акционерско друштво, кое прави огромен профит, продавајќи лекарства.
Не сфаќам зашто Реплек не ти смета, а некој приватно ти смета :toe:

За другите работи од постот не навлегувам дали помага или не, ама штом западот турбо удриле маркетинг за него, можеби има нешто :unsure:.

Надри лекови според многумина ти се и суви билки за чај, мед, домашно сирење, сурутка итн па ете ти ги користиш. Плус како тргнале државите нема да можеш ни нив да ги набавиш.
Варумин (македонски производ) мислам дека е почнат исто на домашна база, па сега е прифатен во цел свет :cool:
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Можеби и не сум против ако некој дома за себе направи, ама сум многу против кога се прават бизниси од тоа користејќи ја маката на луѓето.
Јас искрено сметам дека канабис маслото не може да помогне при малигни заболувања, но ако треба да изберам би го купила она од Реплек наместо од некои профитери...Зборувам хипотетички само.
И во темата претходно зборував општо за надрилекарите, а не само оние што прават канабис масла и сл.
Од луѓе што самите нешто дома прават можам да купам единствено производ од типот на домашно сирење, мед или сува билка за чај и тоа од проверени луѓе, а надри-лекови нема шанси ...
Ти мислиш дека не може да помогне? Како помага кај мене? Како помага кај илјадници болни?

Или може јас сум поздрав бидејќи мислам дека ми помага, а уствари он не помага...
 
B

Bafra

Гостин
Ти мислиш дека не може да помогне? Како помага кај мене? Како помага кај илјадници болни?

Или може јас сум поздрав бидејќи мислам дека ми помага, а уствари он не помага...
Епа ако помага кај илјадници, а кај илјадници не помага, тогаш логички е да бидеш сомнителен кон тој производ :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom