Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Levitacija ili Iluzija, sto li e? Montaza na Amber12 od 45kg Levitira i ko da lebdi vo prostorot. Sekoja cest do Zoki-Pedro i negovata ekipa!!
Nosacive spec izraboteni u horizontala drzat 45kg nadvoresna. Taka e koga se ide den prethodno na uvid i sve iskaca kako po svicarski sat na denot na montaza!
Edini monter sto go poznavam sto pred da montira ide na uvid za da vidi kade treba da se montira i vo kakvi uslovi i pristapuva so montaza zavisno od situacija.
Golemo Fala za slikive....slikano dur se vakumira.
IMG-0a9d2b55d808f8e61617abe845eed371-V.jpg
IMG-45bdbd2038c771f74fadf227c65d7f20-V.jpg
IMG-b5baaacc66557cac6385626ec9cb05c2-V.jpg
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Со нова термо печка од 5kW која би ја полнел 6-7 часа дневно (и тоа како би било доволно за 20тина квадрати) би потрошил 30-35кW дневно или 900-1000kW месечно... (но овој пат множи со 3,25 Денари)
Mislam deka kompletnata matematika e gresna. Mislam deka vkupniot kapacitet na termopeckite e 5KW. Klimata moze da trosi i po 0.85KW i ima COP3, a vo prostorot osloboduva 2.55KW za eden cas. Ova znacai deka termopeckata kompletno bi se ispraznila za eve da receme 2 casa. Sto znaci deka vo denot bi pominala po 12 ciklusi na polnenje i praznenje. E sega dokolku termopeckata ima kapacitet od 30KW, i minimalno opteretuvanje 2.5KW e togas vo red.
Не би сакал да ти создавам јадови, можеби имаш големи топлотни загуби, можеби нешто трето... но ако си ти задоволен тогаш е ОК!
Nema sto da mi sozdavas jadovi, jas sum objektiven, i klimata vo ovoj moment trosi spored ocekuvanjata, osnosno spored presmetanite toplotni zagubi.
и јас еднаш го прашував да ми каже точна потрошувачка у сметка зашо ме мрзеше да рачунам а ми се виде многу
на мене со две 3.5 за октомври ми дое вкупна сметка од 1800
а греана површина негде 50м2
Ako ova se odnesuva na mene izgleda deka ti go imam prevideno postot, no i da ne sum go previdel ne mozam da ti kazam tocno bideki seuste nemam informacija za potrosuvackata na cel mesec, da vidam kolku ke dojde smetkata zgolemena. Iako ne znam zosto bi ti bila taa informacija koga od dnevnite pregledi se gleda tocnata potrosuvacka na klimata. Meracot e tocen.
Vaka okolu potrosuvackata se zavisi do izolacijata i do toplinske zagub
Tocno taka. I golema e razlikata od toa dali se sedi vo stan ili kuka. Generalno prostorija od 25m2 kaj kuka, dokolku ne se gree prostorot nad nea ima toplotni zagubi od okolku 1.3KW samo preku tavanot. Ova e pod uslov da se bara 23 vnatresna temperatura a vo sobata nad nea bez greenje da bide 5 stepeni. Vo ovaa matematika zemam deka zagubata preku plocata e 3W/m2/K, sto e mozebi i preoptimisticna opcija zemaki deka U=4.3W/m2/K za 15cm armiran beton.
Pretvori gi ovie 1.3KW vo potrsuvacka so COP 4, pravi razlika od poveke od 300W. Ovie zagubi gi nema kaj stanot, bideki i stanot nad nego se zagreva pa ja nema taa razlika vo temperatura t.e gi nema zagubite. Mozni solarni dobitoci i sl, ne zemame vo predvid.
Zatoa e dobra varijanta potrosuvackata da se stavi vo kontekts na prostorot, i zatoa i go opisav prostorot kaj mene.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
барам мислење од вас! се мислам што да земам панел или инвертор клима за 20 м2 собче, за двајца пензионери. дефинитивно ми треба нешто што ќе ги грее, а нема да им ја арчи цела пензија. инаку собчето има пвц прозори и ламинат но е на приземје. ве молам за совет!
Какво приземје? Во куќа или стан и со подруми под него или без подруми?
Ако е во стан и без гаражи или подруми под него, ќе се згреат уште и фала ќе ти кажат, ако е со гаражи одоздола, ќе топли тундрата ама ќе лапа повеќе!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
барам мислење од вас! се мислам што да земам панел или инвертор клима за 20 м2 собче, за двајца пензионери. дефинитивно ми треба нешто што ќе ги грее, а нема да им ја арчи цела пензија. инаку собчето има пвц прозори и ламинат но е на приземје. ве молам за совет!
Земи си Грее нејсигурна работа е за да бидеш загреан, овија Тундри Мундри и тиа Виваксите заобиколи ги у широк круг оти тие само ладат ама не греат.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Vajvaxot so edvaj 2 godisna garacija (jaka Osigurancija) shitkan po kolonijalcinja i kooperacii nad gajbi crknal na prvata zima....pred 5minuti postirano Osigurancija do Francija haha :pos:
Taka da, ke ja vklucis ama neraboti i greska F5 hahaha....Klime sea ke ti ja popravi sto neprocital ni bukvar za osnovno a ne pa Servis manual za klima :D
CRkoVivax.jpg
https://forum.it.mk/threads/izbor-na-klima-ured-link-so-rezultati-od-merenja-ima-vo-prviot-post.17093/page-169#post-1105428
Kaj i da e ke pocnat i Thundrive da mjaukaat mjau mjau ne grejt monterov nigde go nemat da pustit greenje :)
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Какво приземје? Во куќа или стан и со подруми под него или без подруми?
Ако е во стан и без гаражи или подруми под него, ќе се згреат уште и фала ќе ти кажат, ако е со гаражи одоздола, ќе топли тундрата ама ќе лапа повеќе!
зграда е, под приземје подруми, над станот веројатно греат, инаку експозицијата е западна
 
Член од
2 декември 2018
Мислења
72
Поени од реакции
86
Sto se nervirate be alooo, popoleka, so vreme ke naucite deka Hansolot12 e poefikasen so AutoFan od FH35VE bez AutoFan.
Amberot12 e poefikasen i poveke gree od Mitsu FH50VE od 98.000 u sekoj pogled :)
Ucite citajte od iskusni korisnici pa so vreme ke naucite.....samo godini ke vi trebaat za toa i smetkite za struja nema da vi gi izvadat japanskite klimicinja :)
Nekoj nervozen a na nekoj mu fali vnimanie.Aj kazi sporedba megju LG-to kupeno 30000 so 10g garancija i Hansol 37000 + 8000 za 10g garancija da.Znaci vo start Hansolot e poskap 15000
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
зграда е, под приземје подруми, над станот веројатно греат, инаку експозицијата е западна
Ако е од старите згради каде што се затворени подрумите, топли се не се хотел промаја, 3,5 тундра, во 20 м2, ќе заврши работа со рерзерва дури.
Ако пак е ладен подот доста,имате 2 варијанти, купете плута или полиуретанска фолија 5 мм и по тепих или одоздола да го изолирате таванот на подрумите под собата , со стиропор,да ги намалите топлинските загуби.
Втората варијанта е подобра ама имајќи го предвид македонскиот табиет, тешко ќе добиете дозвола за пристап во подрумите.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
@Dr Zmigo
Dali se prodavaat termo pecki i vo drugi marketi za bela tehnika vo Mk
Ili samo vo Alfi bi. ?
Има и понуда на вакви ТА печки http://www.kamini.com.mk/dimplex-vfmi-40/ со регулација на потрошувачка, ма да не ми е јасно како и што, кога треба да се загреат шамотни цигли... не разбирам многу термодинамика, ама ист материјал циглите, па дали ќе ги грееш 10 часа со 2,5kW или 5 часа со 5kW не гледам разлика во потрошувачката!? Некој ако разбира повеќе во што би била цаката кај овие печки и објасни името: Термо акумулациона печка со термо-механичка контрола и динамично празнење...!?
Но и цените на овие ТА печки се како и на јапонските инвертери! Изгор!
Сомнителни во секој сл. особено ме чуди и димензијата што се толку тенки по димензија!? Само 25 цм... не сум сигурен дека и некој би ризикувал со вакво нешто!?
 
Член од
25 август 2018
Мислења
54
Поени од реакции
29
Јас ќе инстслирам даикин топлотна за пумпа за месец два, ќе ви пуштам слики, а за потрошувачка следното зимо :))
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
И ја ке инсталирам топлотна пумпа за 20дена, монтажа за брзо ама инфо немислам да ви дадам за брзо туку дури следната зима :D
Успут пумпата ме чини 50% поефтино од Даикинот :)
Даикинот е 12.000евра со подно 15,000....јас ја земав за 4000евра хаха
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ако е од старите згради каде што се затворени подрумите, топли се не се хотел промаја, 3,5 тундра, во 20 м2, ќе заврши работа со рерзерва дури.
Ако пак е ладен подот доста,имате 2 варијанти, купете плута или полиуретанска фолија 5 мм и по тепих или одоздола да го изолирате таванот на подрумите под собата , со стиропор,да ги намалите топлинските загуби.
Втората варијанта е подобра ама имајќи го предвид македонскиот табиет, тешко ќе добиете дозвола за пристап во подрумите.
може објаснување за каква полиуретанска фолија се работи? Каде може да се набави?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom