Бебиња и се за нив, грижа, играчки, поплаки, совети итн...

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Прво детето треба да е спремно за таа промена и да покажува знаци. Се фаќаат на тоа место или се кријат во некој ќош или под масата.

Ако детето го интересира идење во тоалет, носење долна облека и е суво подолг период значи е спремно за одвикнување и може да издржи подолго време.
Тогаш фрлаш пелени и ќе направи неколку пати беља, ама ќе научи дека не треба така. Зимно време ние ги лажевме дека некој друг ќе им го земе тоа нокширот и си го бараа, а летно време се лажевме со наводнувавање на цвеќињата и паркот. :icon_mrgr:

Не треба со брзање, затоа што некои на нивна возраст кои како помали ги избрзаа и се исплашија и еве ги уште носат пелени.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.929
Проблемот е што она не пројавува знаци дека е спремна, евентуално може да се начека како стои во едно место мирна и си ги полни пелените. После тоа лаже, кажува дека не е какана. Дали постои начин летово да ја научам, зашто од есен тргнува градинка и сакам детево спремно да биде. Знам дека и форсирање не чини, може контраефект да створи.
 
Член од
13 јули 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, имаме 3 месеци и 2 недели, претпоставувам поминува низ скок во развој, но многу немирно спие, се буди често, рацете се нонстоп во уста, нередовна столица на 6..дена. Дали низ истово сте поминувале и вие?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На јутјуб има интересни видеа со тренинзи и пушти и да види како и би требало да повторува по нив или некоја омилена кукла или мече прво нека седи на нокшир, па после таа.
Кога ќе види за што служи тоа чудо обавезно да седи насабајле, а после тоа на секој саат.

Ако уште на почеток одбива да седи и се плаши на него, тогаш на шоља со оние адаптерите и сама нека си го избере кој го сака.
Иначе ептен предвидливи се децата и може да се начекаат. Мочкаат после спиење, а тоа е обавезно секое сабајле и попладне, а какаат после јадење или за време на јадење.

Ние додека се учевме на нокшир некогаш забораваше дека треба таму, па де сака де не сака. Го заплашував со тоа дека ако не оди да седи на него, тогаш јас ќе му го земам.
И нормално неочекуван одговор: Тато голем си ти, па не ти го собира газот. :LOL:

И летниот период е најубав за одвикнување. Преку ден нека е без пелени и редовно прашување дали сака да мочка. Неколку пати нема да каже, ама нема откажување и карање ако направи беља.

Ние на 4 години се` уште го прашуваме. Знае кога треба, ама некогаш ќе се заигра со нешто и не му текнува да каже. Ќе трпи така неколку саати и кога веќе е касно и не може повеќе да издржи, тогаш ќе каже, ама ќе промаши малку. :D

За во градинка и да не научи таму не е ни прва ни последна со пелена. Ги ставаат да седат на нокшир или мали шољи. Ќе виде од децата и ќе проба и таа.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
Ние имаме четири, па уште имаме мака со какањето. Ко ќе се заигра нешто, знае да се заборави и откако ќе се покакака да каже дека какал. За мочкање си трпи, го прашуваме на саат-два, а ако ептен се изнапие вода, па мора вонредно, вели дека го болело курето :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Најјако е кога почнат да осеќаат нешто на телото или ќе откријат нешто ново и не знаат што е тоа. Мојот неодамна дозна дека има топчиња. :D

Ние имаме мака со јадење и не слуша по дома што си правиме муабет и тој кога ќе начека момент истото го повторува. Пред некој ден вика ич не ми се јаде, ме боли косата.
Преходно се вадеше со тоа дека го боли главата, кичмата, ама косата. :pos:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.714
Поени од реакции
33.356
Преходно се вадеше со тоа дека го боли главата, кичмата, ама косата.
Ние немаме мака со јадење ама ич. Да не го подречам, ама што и да те види дека јадеш, и тој сака. Вчера јадев ајвар, ама солзи ми течеа од што беше лут. И и тој сакаше. И морав да му давам, ама по малце, само колку да е зацрвенето лепчето. И пола леб изеде бе. :D

А за болењето, мојот знае да го заболи се и сешто. Пример, ако му застане мува на глава, почнува да го боли косата. Ако го штипне некој на нога, го болат панталоните, ако се удри или згазне нешто, го болат чорапите... а знае и блузата да го заболи, па дури и капата. :pos:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ние немаме мака со јадење ама ич. Да не го подречам, ама што и да те види дека јадеш, и тој сака. Вчера јадев ајвар, ама солзи ми течеа од што беше лут. И и тој сакаше. И морав да му давам, ама по малце, само колку да е зацрвенето лепчето. И пола леб изеде бе. :D

А за болењето, мојот знае да го заболи се и сешто. Пример, ако му застане мува на глава, почнува да го боли косата. Ако го штипне некој на нога, го болат панталоните, ако се удри или згазне нешто, го болат чорапите... а знае и блузата да го заболи, па дури и капата. :pos:
И ние немавме, ама се се смени. Цела година е само на млеко, сокови, чоколади, сега следоледи и понекогаш нешто друго, ама тоа е ретко и многу малку ќе проба.

Гладен е не дека не е и од што многу му се јаде станува нервозен. Ќе го испие млекото и бара уште едно шише.
Не му давам мислам ќе побара нешто друго да јаде, ама ништо.

Не знам од каде ја ноаѓа таа сила цел ден да трча.
 
Член од
14 септември 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Нов бренд на македонскиот пазар

Широк асортиман на бебешка облека изработена од 100% памук
✔

Направете Вашето малечко да се чувствува најудобно на целиот свет.

Она што BABYCO може да Ви го понуди е квалитетот и довербата, а за возврат ја добивате неизмерната среќа на најмалите во семејството.

✨BABYCO е вистинскиот избор за Вас!
✨




https://www.facebook.com/babyco.mk
https://www.youtube.com/watch?v=qdfbeNwrSqc
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На помалиот син кој е 4 години наеднаш поврзаноста кон мајка му стана многу голема. Наместо таа врска да ослабне после 4 години кај него се зголеми.
Порано немаше никаков проблем и можеше и да го оставиме подолго време било каде и со било кој и навечер сам да спие во детска соба. Немаше проблем ни со градинка, а сега во градинка одбива да јаде, да спие,седи сам и тагува и чека цел ден да одиме да го земеме.
Тешко заспива и преку ноќ се буди на секои два саати за да провери дали е до него. Ајде еден месец може ќе се смени, помина неколку месеци и пак иста приказна.

Во него како да има некој страв дека ќе ја изгуби нејзината љубов. Како оваа негова толку голема поврзаност се намали малку? Да се најде некоја средина барем додека е на работа цел ден да не тагува и да не ја бара.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
На помалиот син кој е 4 години наеднаш поврзаноста кон мајка му стана многу голема. Наместо таа врска да ослабне после 4 години кај него се зголеми.
Порано немаше никаков проблем и можеше и да го оставиме подолго време било каде и со било кој и навечер сам да спие во детска соба. Немаше проблем ни со градинка, а сега во градинка одбива да јаде, да спие,седи сам и тагува и чека цел ден да одиме да го земеме.
Тешко заспива и преку ноќ се буди на секои два саати за да провери дали е до него. Ајде еден месец може ќе се смени, помина неколку месеци и пак иста приказна.

Во него како да има некој страв дека ќе ја изгуби нејзината љубов. Како оваа негова толку голема поврзаност се намали малку? Да се најде некоја средина барем додека е на работа цел ден да не тагува и да не ја бара.
Иста приказна и кај нас, иста возраст е, мислам дека до неа е проблемот, неможам да спијам еден саат од него ќе го испудам и него и мајка му од дома
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Иста приказна и кај нас, иста возраст е, мислам дека до неа е проблемот, неможам да спијам еден саат од него ќе го испудам и него и мајка му од дома
Зошто мислиш до неа проблемот? Како најмал член ептен му попуштаме и јас и мајка му и од кога се роди му се посветува повеќе на него. Се е по негово и ништо посебно не е сменето за и тој наеднаш да се смени. Полесно се разделија на 9 месеци кога отиде во градинка отколку сега.
Јас не ги бркам од дома, бегам во друга соба. :D

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Dobro kaj vas moze da e druga prikazna som vikas deka u dvajcata go galite piveke nego. Kaj nas samo majka mu paga vi nesves ako i rece pej ona pee ako i rece igraj igra. A po golomiot celo vreme si go krka. Jas barem koga tepam tepam i po dvajcata. Koga se so mene sami mirni se nema sakam nejkam. Dojdi posle koga se pribirame od rabota da vidis nemozat eden saat da se naranat. Cel den se molat dodeka ne zemam stapot. Mi ponudija da go nosam na sport ima eden trener kaj nas gi stava vo red. Ama i toj koga odime na treninzi vika majkamu da ne sedi vo pristorijava :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom