Правна помош и совети

Член од
26 ноември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Imam zaostanat dolg vo bankata za kreditna kartica i dozvolen minus pred nekoj den mi stasa pismo deka za rok od 8 dena moram da podmiram ako ne bankata ke si ja potkrene postapkata..sega sakam da znam dali ke mi bide blokirana smetkata od strana na bankata se dodeka ne se podmiri dolgot ili ke bidam daden na izvrsitel i ke mi bidat sopreni 1/3 od platata
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Imam zaostanat dolg vo bankata za kreditna kartica i dozvolen minus pred nekoj den mi stasa pismo deka za rok od 8 dena moram da podmiram ako ne bankata ke si ja potkrene postapkata..sega sakam da znam dali ke mi bide blokirana smetkata od strana na bankata se dodeka ne se podmiri dolgot ili ke bidam daden na izvrsitel i ke mi bidat sopreni 1/3 od platata
Долгот ако ти е од овој месец и редовно примаш плата во таа банка мислам дека нема да ти ја блокираат, 8 дена е 4 декември плус неколку дена пат, плус уште некој ден ќе те замарат преку телефон, доволно да ти дојде платата,
на нив не и треба извршител самите ќе си ги земат, освен ако не си избегал во друга банка да примаш плата.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Дали може да се тужи ако комшијата во заедничка зграда и заеднички двор си гради своеволно, без дозвола на другите што поседуват стан во зградата?
 
Член од
26 ноември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Долгот ако ти е од овој месец и редовно примаш плата во таа банка мислам дека нема да ти ја блокираат, 8 дена е 4 декември плус неколку дена пат, плус уште некој ден ќе те замарат преку телефон, доволно да ти дојде платата,
на нив не и треба извршител самите ќе си ги земат, освен ако не си избегал во друга банка да примаш плата.
Rabotata e so sum premesten vo druga banka neznam so ke izleze sega so voa ..
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Дали може да се тужи ако комшијата во заедничка зграда и заеднички двор си гради своеволно, без дозвола на другите што поседуват стан во зградата?
Дај пиши што како, не со секој пост прашуваш нешто ново.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
@baramrabota1

Господине,
Пак се враќаме назад, ако добро го прочиташ и протолкуваш мојот пост ќе добиеш одговор на повеќето од твоите прашања.
Ќе пробам редоследно да ти одговорам или да ги дополнам веќе дадените одговори на некои твои прашања:
1.Тоа дека доверителот/тужителот го повлекол предлогот за издавање платниот налог во 2015 година не значи дека се откажал од тужбеното барање.
Тој може да се повика повторно на истото тужбено барање, односно во случајот да поднесе предлог за издавање на нотарски платен налог се додека не му застарат фактурите.
Значи во 2015 година кога прв пат стигнал до тебе предлогот од судот, по моја претпоставка тие ( тужителите, Дајнерс ), констатирале дека испратиле против тебе два предлози за издавање на платен налог.
Едниот го повлекуваат, а другиот го оставаат на натамошно одлучување пред судот.
Што се случило со тој предлог по кој сега решава Апелација? И зошто не ти бил доставен? Ви објаснив која е најчестата причина заради која на многу луѓе како тебе им се случи ваква работа.
Неажурноста на судовите, огромниот хаос со папирологијата при предавањето на списите на релација СУД- НОТАРИ- ИЗВРШИТЕЛИ доведе до ова ниво на кое е денес правосудството.

2. Околу поднесениот предлог за извршување.
Значи ова е друга работа и различна од предлогот за издавање на решение за нотарски платен налог.
Сега тој предлог за извршување се нарекува барање за извршување.
Порано до Основен Суд се поднесуваше предлог за извршување. со тоа што во прилог кон тој предлог се ставаше правосилна исправа, Пресуда, Решение за платен налог.
Па судот ставаше печат за извршност на тој предлог и истиот имаше својство на извршна исправа, па потоа истиот се спроведуваше преку извршно одделение на судот на натамошна присилна наплата од должникот.
Во твојот случај, со оглед дека кога доверителот го поднел предлогот во времето кога не беа стапени во сила измените во Законот за извршување доверителот поднел предлог за извршување.

3. Околу полномошното,
Ти објасни е еден член во некој претходен пост, ќе пробам и јас.
Значи, во тоа време, кога се работеше за некој доверител/тужител кој во судот имал повеќе предмети каде води постапки, а во случајот со платните налози како кај тебе доверители кои имаа повеќе предмети како банките, телефонските оператори, ЕВН, Водовод итн, истите кога поднесуваа предлози за издавање на решенија до судот депонираа едно УНИВЕРЗАЛНО ПОЛНОМОШНО во кое беше наведено дека ТОЈ И ТОЈ АДВОКАТ, ИЛИ ТОА АДВОКАТСКО ДРУШТВО има овластување да поднесе предлози за издавање на решенија за платни налози, па од тие причини не си го видел полномошното кога си правел увид во списите на предметот.
Така фунционираше судската пракса порано, за жал, сега со новите измени на ЗПП од 2011 година мора да има во секој предмет уредно заверено полномошно со потпис и печат од адвокат

4. Околу тоа дека си го пропуштил рокот за жалба.
Ти одговорив и претходно, сега само ќе дополнам,
Без разлика на тоа што си го откажал полномошното дадено на адвокатот, си морал да инсистираш да ти биде даден препис од пресудата за да вложиш жалба.
Не си одам од писарница и готово, само со писмено барање не се брка работа во писарница, ниту во државна институција. ДОКАЖАНО....Сепак за Македонија правиме муабет.
Пак ќе ти кажам, усно си требало да инсистираш да ти биде даден примерок од пресудата, ова ти го кажувам од искуство, затоа што секој ден имам работа со судска писарница, и знам во детали како оди во пракса ова, доколку си инсистирал и да си бил упорен ќе си добиел препис од пресудата,
Разбирам да си трето лице, ама на директен учесник, странка во постапка некој да не и даде препис од пресуда на нејзино инсистирање и на фактот што го откажала полномошното дадено на претходниот адвокат е нејасно.
Фактот што си знаел дека има пресуда против тебе, и си бил свесен за рокот кој ти е даден да изјавиш жалба и пред се што не си ангажирал друг адвокат во рокот да поднесе жалба во твое име е твоја вина.
И очекувај на тие аргументи да се базира и одлуката на Апелација, по твојата жалба за укинување на клаузулата за прависилност и извршност. ( дај боже да грешам и да досудат во твоја полза ).

Поздрав, ти посакувам да успееш во постапката.
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Дали некој има пример од Писмена одбрана за суд (за сообраќајен прекршок)? Дали е подобро да одам лично или исто ми се фака и по писмен пат? Искуства?
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
696
Поени од реакции
1.554
Да прашам некој правник дали знае или дали може да ми одговори на следново прашање:
- Во случај 2 лица да вршат полесен криминал, од видот пример крадење дрва или риби, дали трето то лице кое не е со нив ама ги известува за ситуацијата на патот, дали доаѓа полиција итн ке одговара доколку ги фатат првите 2 лица кои крадат ?
- Друг пример. Риболов со мрежи не е дозволен, одат 2 ца да крадат, притоа третото лице не е со нив туку седи пред полициска станица и ги известува крадците . Дали во ваков случај ако ги фатат крадците одговара и третото лице кое не е со нив ??
За убиства, кражби , трансфер на дрога итн јасно ми е дека е соучесник.. туку за првиве 2 случаи ме интересираше .
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Да прашам некој правник дали знае или дали може да ми одговори на следново прашање:
- Во случај 2 лица да вршат полесен криминал, од видот пример крадење дрва или риби, дали трето то лице кое не е со нив ама ги известува за ситуацијата на патот, дали доаѓа полиција итн ке одговара доколку ги фатат првите 2 лица кои крадат ?
- Друг пример. Риболов со мрежи не е дозволен, одат 2 ца да крадат, притоа третото лице не е со нив туку седи пред полициска станица и ги известува крадците . Дали во ваков случај ако ги фатат крадците одговара и третото лице кое не е со нив ??
За убиства, кражби , трансфер на дрога итн јасно ми е дека е соучесник.. туку за првиве 2 случаи ме интересираше .
Помагање
Член 24
(1) Тој што на друг со умисла ќе му помогне во извршување на
кривично дело ќе се казни како да го сторил самиот, а може да се казни и
поблаго.
(2) Како помагање во извршувањето на кривично дело ќе се смета
особено: давање совети или упатства како да се изврши кривичното дело,
ставање средства за располагање на сторителот за извршување на
кривичното дело, отстранување на пречките за извршување на кривичното
дело, како и однапред ветено прикривање на кривичното дело на
сторителот, на средствата со кои е извршено кривичното дело, на трагите на
кривичното дело или на предметите прибавени со кривичното дело.
Граници на кривичната одговорност и на казнивоста на соучесниците
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
известување дека доаѓа полиција логички не е кривично дело, па самата полиција кога тргнува на задача вклучува и аудио и светлосни уреди.. па и лопов ако влезе дуќан и почне да краде, било кој од вработени или муштерии ако викне : Полиција!! крадецот можеби ќе избега и ќе куртули .ако не го познаат по снимки...
Мислам дека може да има кривична одговорност и дело ако некој поврзан со полиција, вработен таму или слично ги оддава нивните распореди и планови на други лица....
Патем, рибокрадството и крадење дрва е многу релативна работа... имавме пред некоја година Полицајци кој добијат кривични... еден мислам што бркајќи некој полесен криминалец имаше судар со неговото возило, а друг кој што пукаше на возилото на дрвокрадецот кој се обидуваше да го прегази со возило ( и го повреди)...
значи зависи каде се случило а и кој се дрво / рибокрадците ( од која партија или етничка припадност), а да не зборувам за тој што дреме пред полиција и јавува на мобилен...
А има од друга страна апсење и суд за дојава на спортски резултати :cool:
**********************************************************************************************
туку нека објасни некој од фелата, зошто на сликата тасовите не стојат рамно а нема тегчиња никаде :confused:

Да те прашам: Можеш ли ова што си го напишал да го избришеш, па повторно да го напишеш? Членот погоре праша, му одговорив со цитат од Законот. Ако имаш некакви замерки во врска со законската регулатива, поведи иницијатива, не го губи времето овде, на Форумот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.578
Да те прашам: Можеш ли ова што си го напишал да го избришеш, па повторно да го напишеш? Членот погоре праша, му одговорив со цитат од Законот. Ако имаш некакви замерки во врска со законската регулатива, поведи иницијатива, не го губи времето овде, на Форумот.
ок е твојот одговор... немам намера да исправам криви дрини ( закони), но факт е дека и со истите закони има диаметрално различни толкувања, квалификации и пресуди, не само за лесни туку и за тешки кривични дела........
тоа е стварноста и проблемот, ете ако смета ќе го избришам постот и ќе го ставам во друг Топик, на пример мислам имаше - македонска правда...
 
Последно уредено:

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
696
Поени од реакции
1.554
Уште само ова прашање. Дали полицаец има право да ти го одземе мобилниот телефон, да проверува последни повици без налог ?
Пример седам пред станица, да ме собере и да ми го земе телефонот.
Благодарам на одговорите.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Уште само ова прашање. Дали полицаец има право да ти го одземе мобилниот телефон, да проверува последни повици без налог ?
Пример седам пред станица, да ме собере и да ми го земе телефонот.
Благодарам на одговорите.
кажи барем и каде ќе крадат тие што ќе ги пазиш
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Уште само ова прашање. Дали полицаец има право да ти го одземе мобилниот телефон, да проверува последни повици без налог ?
Пример седам пред станица, да ме собере и да ми го земе телефонот.
Благодарам на одговорите.
Нема право
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
дали некој може да ми каже која е процедурата за продажба на оружје-ловечка пушка (со дозвола) односно купувачот да има одобрение за набавка на оружје
 

Kajgana Shop

На врв Bottom