Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.197
Поени од реакции
35.747
Да се јадело гурабии само. Во секоја нормална држава нема националност на попис. Не мешај државјанство и националнот. Ако нема македонци нема ни албанци ни роми ни турци...итн.

Во нашиов и уште во 6 други, за осмиот не сум сигурен.
Хаха, а зашто да нема Македонци, Роми или Албанци? Не постојат ли? Кај нас може и без име да бидеме, секој по бројче да се идентификува. Таман лидер на балканите со прогресивни идеи.

Секоја земја има националност на попис. Иди отвори пописи на европскиве земји па види која нема.

И тоа како џокер им одговара на некои комшиски земји бројот на Македонци да не постои или па не биде наведен па така цело време да биде предмет на спорење, дали постојат и ако постојат колку се.
 
B

Bafra

Гостин
Ми се гади од статусот на Груевски што денес го објавил.
Тој статус е сублимат на неговото 11 годишно владеење, истиот принцип на болна нарцисоидност, лажење, замена на тези и манипулации.
Гомнарот стигна дотаму да се прикажува како борец за каузата, се доживува како некој револуционер, Драган Богдановски, не гледа у очи и ни се смее, како да немаше основи за обвиненија, како да не требаше да оди на суд или во затвор.

Ама уште повеќе ми се гади од мизерии кој тој статус сега го споделуваат, лајкуват и го подржуваат.

А во моментов најмногу ми се гади од Заев, кој свенсо и договорено му дозволи на гомнарот да го направи ова, капак на тоа што скоро ја укина државата, и тој исто не гледа во очи и ни се смее, како ни обеќаше правда за сите, дека сите ќе одговараат, дека нема да го менува Уставот, дека ќе го зачувал достоинството на државата.

И така, Грујо херојот ќе се бори од туѓина за еден ден на ни се насади пак како премиер, името сменето, Грујо чист за таа работа, 27 априлските „јунаци“ се пред амнестија, Заев ќе ги со одработи неговото, а сите ние заебани.
Аман бе, толку гадење, провери да не си труден.

Мора да е квалитетен и редовен секс :sekcza: од политичарите, штом народ сеуште ги сака и се надева на нив :icon_mrgr:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
И шо имаме ние од тоа, политички затвореници констатираше офицјална ЕУ пред неколку години па не видоа аир многу тие луѓе, oсвен што денес добиваат привелигирани функции
Корист никаква. Некое вето, може да има. ЕУ никогаш досега нема констатирано политички затвореници.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Шамарите што не се случиле се кривично дело. За казна од барем 4 г. А да се случеа... е тогаш 44 г.
Шамарите не се случиле, ама како што знаеш имаше кршење кај општина Центар, слободно може да му се препише одговорност за тоа.
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Сега ќе стани уште поголем патриот, исто како @Прорус и компанија.
Од сега ќе знаеме да се обратиме кај тебе, како морален филтер на патриотизмот (оној вистинскиот, прогресивен, граxdнски...) за ферман да ни издаеш дека смееме како патриоти да се декларираме.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Корист никаква. Некое вето, може да има. ЕУ никогаш досега нема констатирано политички затвореници.
И ти си сигурно во тие среќните, сега ќе ми кажеш дека цело ова беше генијална стратегија на Груевски, се по планот.
 
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
Која земја во Европа или па во светот има попис без националност? Во кој универзум таков попис е разумна одлука?
Грција мислам беше таква, таму се сите Елнинес, но таму има барем вероисповед во пописот, овде и тоа нема. Ни вера ни нација, аморфни амеби во фаза на експеримент. Важно е НАТО и ЕУ да влеземе и да почнат пари да ни истураат.[DOUBLEPOST=1542728418][/DOUBLEPOST]
грујо е најкрив за ова што се дешава.... во цел овој циркус, он му доаѓа како шеф на изборен штаб на зајко и главен негов стратег...он го донесе на власт и треба да му се суди за велепредавство..

уште повеќе поаради фактот што знаеше што не чека, а имаше моќ и критична поддршка од народот да го спречи ова...
Има и многу други кабаети: автономни министерства на ш иптарите, енциколпедија трганаа да издаваат на племето не им се свиѓала-цврц ја повлекоја, министер за одбрана првпат во негово време беше ставен албанец, се поклони пред споменик на учк, Грујо му се налути но не го отстрани од функција. Малку беше тоа, после и Таљо го глави за министер за одбрана, на протестот ги здроби полицијата децата што протестираа тогаш, додека при сите насилни протести на племето полицијата, беше памучна. Случајот на Кале, 11 години не презеде решителен чекор во однос на името-имено да ја напушти оваа форма на преговори, Пржино, никакво апсење за криминалите, пучот.......
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Имбецилу, од можност да го прегазиш и да биде заборавен, да биде најцрна дамка во македонската историја, ти го направи херој.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.585
Поени од реакции
81.170
Сакам да им ги видам помочаните фаци на Павле, Туфегџиќ, Васиљ, Замир Мехмети и останатите сега веќе шарени идиоти, со кое лице утреден ќе бараат поддршка за избори. Што ќе ветат на граѓаните? #ЌеСиЛежите ? Криминалците во затвор, секој е еднаков пред државата...
Ги нема пичките да се јават на ФБ и на Твитер

Сега да дочекаме уште да дојде Декември, да го увалат тој закон за амнестија, и сликата да биде целосна.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
И ти си сигурно во тие среќните, сега ќе ми кажеш дека цело ова беше генијална стратегија на Груевски, се по планот.
Секако дека сум, зошто да не бидам? За вториот дел, ќе ти помине, ништо страшно.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
555
Поени од реакции
1.281
Бегството на Грујо значи и дека наредната година нема да има парламетарни избори. А и тоа исто го објаснува мува-не-ме-лази однесување на СДСМ.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ми се гади од статусот на Груевски што денес го објавил.
Тој статус е сублимат на неговото 11 годишно владеење, истиот принцип на болна нарцисоидност, лажење, замена на тези и манипулации.
Гомнарот стигна дотаму да се прикажува како борец за каузата, се доживува како некој револуционер, Драган Богдановски, не гледа у очи и ни се смее, како да немаше основи за обвиненија, како да не требаше да оди на суд или во затвор.

Ама уште повеќе ми се гади од мизерии кој тој статус сега го споделуваат, лајкуват и го подржуваат.

А во моментов најмногу ми се гади од Заев, кој свенсо и договорено му дозволи на гомнарот да го направи ова, капак на тоа што скоро ја укина државата, и тој исто не гледа во очи и ни се смее, како ни обеќаше правда за сите, дека сите ќе одговараат, дека нема да го менува Уставот, дека ќе го зачувал достоинството на државата.

И така, Грујо херојот ќе се бори од туѓина за еден ден на ни се насади пак како премиер, името сменето, Грујо чист за таа работа, 27 априлските „јунаци“ се пред амнестија, Заев ќе ги со одработи неговото, а сите ние заебани.
Тие што шерувале се патористите. Тешко дека некогаш ќе дојде на власт - неверојатно.
Дури и за прикажувањево како херој, ќе биде исто толку како обидот вујко му џандарот да се прикаже као таков. Дури и улица му дадоа на полуспособно, неписмено и небитно чоече.
Остана поддршката меѓу патористите, гниди као што имаме 24/7 на форумов, "програмеров" и овој сенилниов вампир. И ич не ме боли за тоа...
...од таа ебена Европа шо цел септември јајца ни отече за светла иднина (у која ни сами не веруваме), абер нема, глас нема, а имаат моќ да се вклучат и имаат морално право у моментов, затоа шо народов им ги преќуте сите гомна, со насилно стануење на власт без мнозинство, со закон за ебени јазици на сила, со организирање криминален и пак неуспешен референдум, со гласање во собрание со уцени и судско влијание....штама од таму, штурци...

А паторот многу брзо го забораивте каков ментол е...каква пичка е уствари. За тој створ, тоа е најсоодветниот збор. Кажа нешо паметно коа му се деси Смилковско, кога му се деси Диво насеље, тепањето на Кале....ќутеше ко пичка, за после тоа со месеци да работи на кампања да се прикаже каков маченик и херој бил....што ве изненадуе тоа ѓубре?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Среќен си за себе, за него или за партијата?
Кур ме боли за партијата, тоа умре одамна. Среќен сум затоа што нема да го влечкаат по затвори заради некое геополитичко мерење курови на наша територија. И дополнително затоа што неговото неодење во затвор ќе го врати на земја дел од народот што мислеше дека сменил нешто со фрлање презервативи на згради. Ако тој филм продолжеше ќе направеше сериозен фактор од најуфилманата социјална група во државава.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom