Гуми (пневматици)

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Една продавница продава Сава гуми (Ескимо хп2) произведени во Германија, друга во Словенија. Ценава им е иста. Да не знаете дали има разлика во квалитетот на фабриките?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Една продавница продава Сава гуми (Ескимо хп2) произведени во Германија, друга во Словенија. Ценава им е иста. Да не знаете дали има разлика во квалитетот на фабриките?
Sigurno ima nekoja razlika mozebi u kvalitet zavisi za koj pazar se nameneti.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Interesno.....gumite poevtinija ovaa zima. Sava 195/65/15 M+S...najupotrebuvanata dimenzija se naogja veće za 2800 denari so se montaža i balansiranje
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ja lani si kupiv kineski Comforser po 1800 den za guma
i minav 20000 km. Sega si prednite koj se malku izlizani ama seuste imaat dobrireski si staviv nazad a tie zadnite sho bea epten neizlizani si staviv napred i zadovolen sum.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Една продавница продава Сава гуми (Ескимо хп2) произведени во Германија, друга во Словенија. Ценава им е иста. Да не знаете дали има разлика во квалитетот на фабриките?
Сава треба да се од Словенија. Нема разлика помеѓу квалитетот има разлика во земја се извезуваат. Има и втора класа.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
592
Поени од реакции
392
Иди сезона за зимски гуми па да си прашам. Моментално имам Michelin Alpine 5 225/55R16 99H кој се моментално едни од најдобрите гуми , но се веќе доста изедени и треба да земам нови гуми. Предложете некои добри зимски гуми , но кој се поевтини од Мишелинот бидејќи не ми се даваат толку пари оти планирам да земам следната година други пошироки со нови бандаши. Големина можи да се 225/55 R16 или 225/50 R17.Но сепак мислам дека R16 ќе е подобро.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Иди сезона за зимски гуми па да си прашам. Моментално имам Michelin Alpine 5 225/55R16 99H кој се моментално едни од најдобрите гуми , но се веќе доста изедени и треба да земам нови гуми. Предложете некои добри зимски гуми , но кој се поевтини од Мишелинот бидејќи не ми се даваат толку пари оти планирам да земам следната година други пошироки со нови бандаши. Големина можи да се 225/55 R16 или 225/50 R17.Но сепак мислам дека R16 ќе е подобро.
Nexen, Hankook, Fulda...[DOUBLEPOST=1542877337][/DOUBLEPOST]
Site sto "zastedea" i kupija all season gumi, da gi izgledaat videava i da ne se zaletuvaat
https://m.kajgana.com/zimski-gumi-za-loshi-uslovi-nema-kompromis-koga-e-bezbednosta-vo-prashanje
Затоа во Германија каде се повеќе се продаваат ол-сизон се отепаа од сообраќајки правење в зима :vrtioci:
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Nexen, Hankook, Fulda...[DOUBLEPOST=1542877337][/DOUBLEPOST]
Затоа во Германија каде се повеќе се продаваат ол-сизон се отепаа од сообраќајки правење в зима :vrtioci:
Vo Germanija ako im cisti Makedonija Pat, veruvaj deka ke pravea poveke od tuka.
Kupi si all season i vozi si gi vo Nemacka
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Vo Germanija ako im cisti Makedonija Pat, veruvaj deka ke pravea poveke od tuka.
Kupi si all season i vozi si gi vo Nemacka
Уште да беа македонските зими како германските... Македонските зими 90 посто од времето подобро е да возиш со летни гуми отколку со зимски, нема услови каде доаѓаат до израз предностите на зимските, напротив, повеќе се покажуваат нивните маани.
 
B

Bafra

Гостин
Иди сезона за зимски гуми па да си прашам. Моментално имам Michelin Alpine 5 225/55R16 99H кој се моментално едни од најдобрите гуми , но се веќе доста изедени и треба да земам нови гуми. Предложете некои добри зимски гуми , но кој се поевтини од Мишелинот бидејќи не ми се даваат толку пари оти планирам да земам следната година други пошироки со нови бандаши. Големина можи да се 225/55 R16 или 225/50 R17.Но сепак мислам дека R16 ќе е подобро.
А зашто би ставал пошироки зимски гуми ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom