НБА Сезона 2017-2018

Ако ги исклучиме 6те фаворити (GSW, LAL, SAS, BOS, 76ers, HOU) кои останати 10 ќе стигнат до плејоф?


  • Вкупно гласачи
    49
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.825
Поени од реакции
23.031
Со тие 3ца, можат комотно Мираковски на плеј да го земат и тој шо збира пешкири да влезат да се соберат 5ца.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Според Спотрак ЛБЏ има 35мил кап хит, КД 30 мил, АД 27, па 28.
Значи КД догодина ќе бара супер макс, со стартна плата од 40мил.
АД има договор со Пеликанс уште оваа и наредна сезона ( они нема шанса да го трејдаат) па плејер опшн.

И он ќе бара супер макс со стартна плата у 2021-ва со 45 мил

Најблиску што може овие да играат заедно 2021, али тогаш на Лебронтије кап хитот ќе му биде 39 милиона.

39+40+42= 121 милион, на селери кап кој 2021 ќе биде 122 милиона.

Им остануе уште еден милион да попунат 13 ростер места.
Свите 13 останати играчи да се на минимум тоа са уште 20 милиона

Значи 142, Лејкерси ќе бидат 20 милиони над селери капот.
Според правилата за 20 милиони они ќе треба да платат 3,75 долари за секој долар над селери капот

Значи ЛА ќе треба да платат плус 75 мил на тие 142 милиони што е еднакво на 217 милиони.


Не сакам да расипуем забаве али

 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Мислиш дека може ГСВ или Торонто да му парираат на Лејкерс во кој би играле Леброн, КД и АД? Како, во кој универзум? :D
ај малку да бидиме реални.

знам дека си коби фан, уште повеќе знам дека имаш познавања од кошарка али кажи ми која разлика е овај торонто од тој лани?
оваа екипа сега со дени грин и каваи игра барем 2 пати подобар баскет отколку онаа на One man show DeMar Derozan чокерот во плејоф.

Така да, мене ништо нема да ме чуди БАШ овај торонто годинава да игра НБА финале. На исток нема кој да му се спротистави, Бостон очигледно со ровит Ирвинг не е истиот онај Бостон од лани, Фила уште ќе се прилагодува, а Торонто има и бек ап плеј кој може да продуцира едно 20+ лагани поени, има тројкаши, има одбрана... комплетна екипа се. ПЛУС има тренер кој игра поофанзивна кошарка од онај канцерот до лани што беше.

Така да, ама ИЧ да не те чуди тој торонто да го дрецни од земја лејкерс во евентуално финале. Само што лејкерс на запад во догледно време (а особено не годинава) не гледа НБА финале.

Од друга страна Леброн, КД и АД? океј, супер звучи али на папиру. во пракса не знам кај би играле сите тојца, на кои позиции? AД центар, лебронтие четворка? дјурант тројка?
Голден Стејт со брза игра има да ги буши ко швајцарско сирење во една таква постава и сам го знаеш тоа.

Не сум Г. Стејт фан ама убаво е објективно да гледаме на работите.
Плус, како што оди филмот... дјурант ќе си замини летово од вориорси (најверојатно лејкерс следна дестинација), НО има големи шанси да остани Буги.
БУГИ под обрач + грин на 4, игудала, клеј и кари ALL DAY LONG против лебронтије и горе споменатите. Слушај го чичо ;)

Едино веѓата вреди да го врзиш со бронко пошто е невероватно играчиште, МАДА тој во комбинација со дјурант и бронко, ќе имаш канцер дефанцизива и против брзи екипи ќе јадат попара.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2009
Мислења
8.588
Поени од реакции
10.227
ај малку да бидиме реални.

знам дека си коби фан, уште повеќе знам дека имаш познавања од кошарка али кажи ми која разлика е овај торонто од тој лани?
оваа екипа сега со дени грин и каваи игра барем 2 пати подобар баскет отколку онаа на One man show DeMar Derozan чокерот во плејоф.

Така да, мене ништо нема да ме чуди БАШ овај торонто годинава да игра НБА финале. На исток нема кој да му се спротистави, Бостон очигледно со ровит Ирвинг не е истиот онај Бостон од лани, Фила уште ќе се прилагодува, а Торонто има и бек ап плеј кој може да продуцира едно 20+ лагани поени, има тројкаши, има одбрана... комплетна екипа се. ПЛУС има тренер кој игра поофанзивна кошарка од онај канцерот до лани што беше.

Така да, ама ИЧ да не те чуди тој торонто да го дрецни од земја лејкерс во евентуално финале. Само што лејкерс на запад во догледно време (а особено не годинава) не гледа НБА финале.

Од друга страна Леброн, КД и АД? океј, супер звучи али на папиру. во пракса не знам кај би играле сите тојца, на кои позиции? AД центар, лебронтие четворка? дјурант тројка?
Голден Стејт со брза игра има да ги буши ко швајцарско сирење во една таква постава и сам го знаеш тоа.

Не сум Г. Стејт фан ама убаво е објективно да гледаме на работите.
Плус, како што оди филмот... дјурант ќе си замини летово од вориорси (најверојатно лејкерс следна дестинација), НО има големи шанси да остани Буги.
БУГИ под обрач + грин на 4, игудала, клеј и кари ALL DAY LONG против лебронтије и горе споменатите. Слушај го чичо ;)

Едино веѓата вреди да го врзиш со бронко пошто е невероватно играчиште, МАДА тој во комбинација со дјурант и бронко, ќе имаш канцер дефанцизива и против брзи екипи ќе јадат попара.
Rovit Kyrie mu ja pukna facata na Toronto sinoka.. Boston seushte favorit broj 1 na istokot dzabe filozofirash
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
ај малку да бидиме реални.

знам дека си коби фан, уште повеќе знам дека имаш познавања од кошарка али кажи ми која разлика е овај торонто од тој лани?
оваа екипа сега со дени грин и каваи игра барем 2 пати подобар баскет отколку онаа на One man show DeMar Derozan чокерот во плејоф.

Така да, мене ништо нема да ме чуди БАШ овај торонто годинава да игра НБА финале. На исток нема кој да му се спротистави, Бостон очигледно со ровит Ирвинг не е истиот онај Бостон од лани, Фила уште ќе се прилагодува, а Торонто има и бек ап плеј кој може да продуцира едно 20+ лагани поени, има тројкаши, има одбрана... комплетна екипа се. ПЛУС има тренер кој игра поофанзивна кошарка од онај канцерот до лани што беше.

Така да, ама ИЧ да не те чуди тој торонто да го дрецни од земја лејкерс во евентуално финале. Само што лејкерс на запад во догледно време (а особено не годинава) не гледа НБА финале.

Од друга страна Леброн, КД и АД? океј, супер звучи али на папиру. во пракса не знам кај би играле сите тојца, на кои позиции? AД центар, лебронтие четворка? дјурант тројка?
Голден Стејт со брза игра има да ги буши ко швајцарско сирење во една таква постава и сам го знаеш тоа.

Не сум Г. Стејт фан ама убаво е објективно да гледаме на работите.
Плус, како што оди филмот... дјурант ќе си замини летово од вориорси (најверојатно лејкерс следна дестинација), НО има големи шанси да остани Буги.
БУГИ под обрач + грин на 4, игудала, клеј и кари ALL DAY LONG против лебронтије и горе споменатите. Слушај го чичо ;)

Едино веѓата вреди да го врзиш со бронко пошто е невероватно играчиште, МАДА тој во комбинација со дјурант и бронко, ќе имаш канцер дефанцизива и против брзи екипи ќе јадат попара.
Па добри се Торонто де, ама јас ти споредувам евентуално дуел во кој би играле АД и КД за Лејкерс, не моментално. АД 5ка, Дурант 4ка, Леброн 3ка, или Леброн 4ка а КД 3ка, сеедно, двајцата можат 5 позиции да покријат. Умреа времињата на класични 5ки, 4ки и останати позиции. Леброн веќе со години игра 100 позиции, никаков проблем нема да е за прилагодување. Е нека ти застанат во одбрана тие тројца, плус уште некој ко Кузма рецимо на 2ка и не знам некој на плеј, ете Рондо нека е и иди играј да те видам. :D

И не заебавај, ќе ги акнат од земја ГСВ, реално 20 пати ќе бидат појаки. :D
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.944
Поени од реакции
5.140
Oвa нaвистинa мoже дa испaдне вин-вин зa Минесoтa и 76ерс.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Rovit Kyrie mu ja pukna facata na Toronto sinoka.. Boston seushte favorit broj 1 na istokot dzabe filozofirash
Никој не те праша, на друг член му реплицирав, али фала сепак шо фолозофираше.
п.с. уште борџиш ручек од лани.
п.п.с. колку тима смена, годинава за кој навиваш?

Па добри се Торонто де, ама јас ти споредувам евентуално дуел во кој би играле АД и КД за Лејкерс, не моментално. АД 5ка, Дурант 4ка, Леброн 3ка, или Леброн 4ка а КД 3ка, сеедно, двајцата можат 5 позиции да покријат. Умреа времињата на класични 5ки, 4ки и останати позиции. Леброн веќе со години игра 100 позиции, никаков проблем нема да е за прилагодување. Е нека ти застанат во одбрана тие тројца, плус уште некој ко Кузма рецимо на 2ка и не знам некој на плеј, ете Рондо нека е и иди играј да те видам. :D

И не заебавај, ќе ги акнат од земја ГСВ, реално 20 пати ќе бидат појаки. :D
Тоа евентуално да го оставиме за кога ќе дојде, ако дојде воопшто. Исто, не знаеме дали Торонто до тогаш ќе се засили дополнително со други играчи ;)
Баш сношти во натпреварот со Бостон се виде дека и двете екипи можат да играат на резултат, кога е за нив тоа битно, а таквата игра во ПО носи победи. Лејкерс е слаб годинава за да се спротистави на било која од овие екипи, немаат клупа, а кај торонто и особено бостон имаш 7-9 играчи во ротација. Тоа е многу битно во плејоф.
Така размислувам, а дали така ќе биди ќе видиме на крај на сезона. Барем очекувам поинтересен плејоф него лани, не ради друго туку општо квалитетот на баскетот кој се игра годинава ми е послаб од тој лани (барем до сега). Ако вака тера и натаму очекувам поизедначен плејоф.

А за тројката АД, КД и Лебронтије баш би сакал да дојде до таква ситуација и да играат против Буги, Дремонд, Томсон и Кари.... акање од земја да, но според мене Лејкерс ке биди акнат од земја, али во секој случај поизедначени ќе бидат него што се сега. Ќе биди супер за гледање.
НО тоа се муабети што би било кога би било... ќе видиме до вгодина што ќе се дешава.
Кога и да се сретнат, ако се сретнат во финале (конференциско), не им бегаат 7 утакмици :D
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.944
Поени од реакции
5.140
Нa Истoк oсвен пет тимa другите не се битни,нa Зaпaд е густo УПМ.Oсвен Феникс кoи ке тaнкaaт другите 14 тимa се вo игрa зa плејoф,дури и Клиперс и Сaкрaментo игрaaт дoбрo.Нa пoчетoк нa сезoнa е и имa уште мнoгу дa се игрa,екипите ке имaaт успoни и пaдoви вo фoрмaтa нo дo пoследнa утaкмицa ке биде интереснo дa се види кoј ке влезе вo првите 8 нa Зaпaд.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Јас не знам како е можно да се јача толку со Ирвинг и Бостон кога победија дома,тесно и на продолженија.
Да го читаш Простинаторо а да не знаеш резултат,ќе мислиш победиле со БО
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom