Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
дојде известување на вебсајтот на НЛБ дека има ИЗМАМИ, наградни игри од лажни веб страни ( крадат податоци од картици) ... кој уплатил 1 евро за наградната игра за ајфон и слично да оди да ја замени картицата...
мислам дека се работи за лажна страна на КАМ Маркет и Македонска Пошта, вторава уште ја гледам повремено...
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
231
Поени од реакции
154
Дечки имам проблем со еден производ од Ebay. Трансакција успешна со известување добиено на мобилен, но на Ибеј купувањето неуспешно. Се јавив у банка, ме уверуваат дека трансакцијата била извршена, се јавувам на централата на Ибеј ме уверуваат дека нема трансакција. Му се има ли на некој ова случено?
 

UncleSam

Будока
Член од
23 јануари 2011
Мислења
269
Поени од реакции
509
Дечки ми пратија пакет од Австралија со бебешка облека. Пакетот е отворан на царина и фалат парчиња. Имал некој слично искуство и има ли начин да се превземе нешто, ако не друго барем да го дознаам цариникот?
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
46
Поени од реакции
18
Дечки ми пратија пакет од Австралија со бебешка облека. Пакетот е отворан на царина и фалат парчиња. Имал некој слично искуство и има ли начин да се превземе нешто, ако не друго барем да го дознаам цариникот?
Ќе одиш во Пошта 2 (железничка станица) во канцеларијата за рекламации, ќе им го кажеш проблемот и они ќе ти кажат што понатаму.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Дечки ми пратија пакет од Австралија со бебешка облека. Пакетот е отворан на царина и фалат парчиња. Имал некој слично искуство и има ли начин да се превземе нешто, ако не друго барем да го дознаам цариникот?
Јас го имав истиот проблем со пакет од Америка пред скоро 4 години ми фалеа тренерки, 2-3 блузи и еден дуск отидов во Пошта 2, ми дадоа лист еден да напишам жалба и за неполни 15 добив одговор во кои пишуваше дека жалбата ми се одбива како неоснована затоа што никаде испраќачот не навел царинска делкарација што се има во пакетот по единица мерка парче и количина така да доколку сметам дека одбивањето е неосновано да поднесам приговор. Поднесов приговор и за тежината на пакетот бидејќи на истиот беше наведена 11кг а дома кога го измерив беше 9. Повторно добив одговор на приговорот дека истиот се одбива во целост во стил дека мерењето мора да се изведе само со калибрирани мерни средства, не може кој како ќе стигне да ги мери итн итн и демек доколку се чуствувам оштетен во целиот случај слободно да сум поднел претставка до надлежен суд и понатаму тоа ќе се води со нивната правна служба. Се откажав и од претставките и од изгубените ствари а да напоменам дека пакетот имаше вредност од окулу 350$, и за сето тоа ми наплатија и данок и царина.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Ако може малку помош бидејќи можеби имам еден проблем мада не сум сигурен.
Сефте да користам ebay погрешно внесов информации за адреса, наместода внесам адреса, број на пошта,град,држава јас внеснов адреса, број на пошта,град,град.

По нецели 5 минути од како ги направив нарачките ја приметив грешката и го средив профилот како што и ги контактирав продавачите пред да ги пратат артиклите.

Сметате дека ќе има некаков проблем или лесно тоа се рашава ?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Dali nekoj znae nad koja suma se carini od aliexpress... naracav eden paser koj e, 130 dolari ama isprakjacot namerno go pisa 42 radi carinata... nekoi mi vikaat ic ne se plakja nekoi nad 50 nekoi nad 100... kako da ja proveram informacijava ili nekoj da mi kaze so sigurnost?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Член од
30 јули 2010
Мислења
157
Поени од реакции
40
Дали некој има нарачувано конзоли, и дали се плаќа на нив царина и ддв на околу 300 долари?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Дали некој има нарачувано конзоли, и дали се плаќа на нив царина и ддв на околу 300 долари?
Само данок 18%. Во сумата за оданочување влегува вкупната сума т.е. и цената за достава.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.443
Dali nekoj znae nad koja suma se carini od aliexpress... naracav eden paser koj e, 130 dolari ama isprakjacot namerno go pisa 42 radi carinata... nekoi mi vikaat ic ne se plakja nekoi nad 50 nekoi nad 100... kako da ja proveram informacijava ili nekoj da mi kaze so sigurnost?
а бе и од царнина не пијат нафта со тоа шо ке пишат испраќачите колку кошта, ако им падне у око ке ти бараат фактури и чао брале


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom