Шизофренија

Член од
16 февруари 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Со религија раскрстив сега друг поглед на светот, малце е тешко ама... Претходно се шо сум замислил ми се остварувало и сум препишувал на господа. Дека ќе се повтори не верувам не се плашам од тоа и апчињава со ги пијам не се некој јаки, последниве 10 дена и по пола пијам.
Ми се чини дека ке ме биде и без нив само изгубена ми е енергијава насабајле сум како партал.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Со религија раскрстив сега друг поглед на светот, малце е тешко ама... Претходно се шо сум замислил ми се остварувало и сум препишувал на господа. Дека ќе се повтори не верувам не се плашам од тоа и апчињава со ги пијам не се некој јаки, последниве 10 дена и по пола пијам.
Ми се чини дека ке ме биде и без нив само изгубена ми е енергијава насабајле сум како партал.
Може и од апчињата да ти е изгубена енергијата...но и од психотичната епизода се случува. Поминува...јас сум имал доста епизоди последниве ми беа без депресија и анксозност али од дизлузии и халуцинации можам книга да напишам што ли не видов и не чува. Обично ми траа 1-2 месеци 1-2 годишно. Тогаш незнам на друга планета сум...веќе се научив не кревам паника за ништо. Депресијата е најодвратна и несоница. Мислам дека конечно се научија моите да не креваат паника ако бизарно се однесувам и си зборам сам со себе т.е. со гласови. Имало моменти кога се осеќав како со недели на сум на ЛСД...неможеш да функционираш ама барем да не те замараат со глупости и ако се однесуваш чудно. Проблем е табуа на луѓе...или ако те шутнат во болница.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
I oficijalno sum F20 valjda zatoa nekoi mislat deka razlicni licnosti im pisuvaat so mojot profil :pos:

Generalno nisto ne mi fali i super se osekam. Me vodea so F23 edno 6-7 godini. Neznam sto im e filmot koga F23 nemoze podolgo od 1 godina da se pisuva.
Кои се почетни симптоми на шизофренија?
Mene mi pocna so bad trip od marihuana...posle toa nesonica i opsesivni misli samo na edna tema, pa delusii. Nema da mozes nisto da pravis samo ke ti se matkaat mislite na edna tema pa ke te fati i anksoznost od se, poradi toa moze da se povleces od lugjeto ama ne mora.
Halucinaci posle mi se pojavija...a celata rabota najcesto dobar si so meseci i posle ke te fati napad na simptomi.
Ako nekoj imal vakvo nesto neka pise...
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Д-р Марцетиќ спрема главен влез на државна болница.[DOUBLEPOST=1518821972][/DOUBLEPOST]

Глупост . ,,КАЗНА‘‘ ...[DOUBLEPOST=1518822664][/DOUBLEPOST]Пред точно една година бев хоспитализиран од причина што избувнав на работното место и почнав да се однесувам невообичаено така што влегов во конфликт со колегите.
Читам по форумиве се пронаоѓам и можам да ја наречам како една епизода која траеше 3-4 дена.
На сето тоа му претходеше еден сон во кој еден гулаб влегува во мене и во еден момент телото како да го пролазија морници се разбудив и бев возбуден и малку уплашен. Ова си го протолкував како господова работа. Првиот ден по сонот како што Ви кажав избувнав на работното место и се скарав со дел од колегите од причина што сметав дека сакаат да ми наштетат а и делумно беше така и сега кога ќе се навратам.
Подоцна одкако бев примен во болница бев убеден дека не ми е ништо претходно се противев и по разговор со психијатар ми беше утврдена дијагноза АКУТНИ И ТРАНЗИТОРНИ ПСИХОТИЧНИ РАСТРОЈСТВА F-23 . препишани ми се следниве таблети : Risperidon, Biperiden, Loram i Mirtazapine Потоа одкако помина некој ден почнав да ја барам смислата за животот, изгубив концентрација неможев да ги извршувам секојдневните работи неможев да седам на едно место, имав неубави мисли (самоубиство и сл.) ми трепереше телото сето ова траеше до месец јули минатата година.
Во месец септември ми се укинаа дел од апчињата од месец Октомври пиев 1/4 Лорам и Каликста а од Декември само Каликста 1.
Последната дијагноза ми е F 32.0.
Исто така бев примен и два пати кај проф.Д-р Чиприганов направено ми е ЕЕГЕ првиот пат ми беше препишан Abilify а пред точно две недели повторно бев и ми е укажано да ги прекинам и Каликстата дека се било до мене го запрашав дали се работи за шизофренија ми се насмеја и ми рече ти си во заблуда каква шизофренија избриши си го тоа од главата и гледај да ги прекинеш и овие апчиња поскоро.

Последниов месец сум делумно добар, многу подобар од преходно единствен проблем ми е станувањето наутро изгубена ми е волјата сметам дека е депресија иако ми виси на глава дека се работи за шизофренија.

???
По кажаново сметам дека ги имаш позитивните симптоми на шизофренија, и тоа на подвид Параноидна Шизофренија, е сега дали ги имаш негативните симптоми?
(Тука, најчесто, спаѓаат рамнодушно и споро дејствување и емоции,сиромашен говор (алогија), неможност да доживеат задоволство (анедонија), недостаток на желба за формирање на односи (асоцијалност) и недостаток на мотивација. Истражувањата покажуваат дека негативните симптоми придонесуваат повеќе за лош квалитет на животот и функционална попреченост, од позитивните симптоми.)

Доколку ги имаш тогаш најверојатно станува збор за F 20 шизофренија....
Добрата вест е што се лечи, ако си ги примаш лековите редовно немаш мака, и ќе имаш нормален живот, имам блиска личност која што е заболена од оваа болест и води најнормален живот, се разбира си ја прима дозата на лекови, Рисперидон ти е одличен антипсихотик (луѓе цел живот ги примаат антипсихотициве па ништо не им фали живеат и до 100 години со редовна терапија - ова го рече еден од најдобрите психијатри во државава, и најнормално не можеш ни да познаеш дека е со таа дијагноза), ако не ги примаш лековите симптомите ќе се влошат и ситуацијата може да ескалира....
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.365
Поени од реакции
38.338
По кажаново сметам дека ги имаш позитивните симптоми на шизофренија, и тоа на подвид Параноидна Шизофренија, е сега дали ги имаш негативните симптоми?
(Тука, најчесто, спаѓаат рамнодушно и споро дејствување и емоции,сиромашен говор (алогија), неможност да доживеат задоволство (анедонија), недостаток на желба за формирање на односи (асоцијалност) и недостаток на мотивација. Истражувањата покажуваат дека негативните симптоми придонесуваат повеќе за лош квалитет на животот и функционална попреченост, од позитивните симптоми.)

Доколку ги имаш тогаш најверојатно станува збор за F 20 шизофренија....
Добрата вест е што се лечи, ако си ги примаш лековите редовно немаш мака, и ќе имаш нормален живот, имам блиска личност која што е заболена од оваа болест и води најнормален живот, се разбира си ја прима дозата на лекови, Рисперидон ти е одличен антипсихотик (луѓе цел живот ги примаат антипсихотициве па ништо не им фали живеат и до 100 години со редовна терапија - ова го рече еден од најдобрите психијатри во државава, и најнормално не можеш ни да познаеш дека е со таа дијагноза), ако не ги примаш лековите симптомите ќе се влошат и ситуацијата може да ескалира....
Типот избувнал на работа ради некоја трета причина и се опседнал со состојбата и ти му викаш дека има шизофренија? И овие симптоми што ги наброја ги имаат најголем дел од интровертните луѓе, дали они се шизофреници?
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Типот избувнал на работа ради некоја трета причина и се опседнал со состојбата и ти му викаш дека има шизофренија? И овие симптоми што ги наброја ги имаат најголем дел од интровертните луѓе, дали они се шизофреници?
Тоа што мисли дека сакале да му наштетат, и сонот што го сонувал укажува на позитивни симптоми, ти па шо се мешаш ја не знам како свекрва некоја, глеј си твојата работа, нека си се провери за негативни симптоми, ја арно му пишав ако ги има еее тогаш, веќе може да се замисли....
 
Член од
19 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
13
Здраво.Имам 18 години.

Последниве месици на периоди многу сменувам однесување,обично кон крајот на денот,станувам агресивен и имам проблем со гневот,имам појави на анксиозност и се изолирам,немам навика да седам во светла просторија,сековаш во соба ми е темница.Секогаш.Многу сонувам,секој втор-трет ден сонувам глупости,последен сон ми беше дете пресечено на полу каде што се влечка по подот.Проблематичен сум и на женската и на околината околу мене.Немам мотивација за ништо,еден ден ќе направам план за подобро утре,а утрото демотивиран скроз.Не се сметам глуп,мислам дека сум прилично интелегентен (self-proclaimed,ако ти смета ова игнориај го),ама неможам смисла некако да најдам во ништо.Неможам да зацртам цел и да се фокусирам на неа.
Исто така,ми се треса рацете и премногу луѓе ми го кажуваат тоа,можда мислам дека и се дрогирам ама не е тоа случајот.На моменти се правам паметен за некој области што ги познавам (дури препаметен ''сезнајко''),и тврдоглав сум премногу.Читав во темава и се пронајдов многу и се жегнав малце...
Help..?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.365
Поени од реакции
38.338
Тоа што мисли дека сакале да му наштетат, и сонот што го сонувал укажува на позитивни симптоми, ти па шо се мешаш ја не знам како свекрва некоја, глеј си твојата работа, нека си се провери за негативни симптоми, ја арно му пишав ако ги има еее тогаш, веќе може да се замисли....
Ако гледавме симптоми на интернет до сега сите ќе бевме отидени у бардовци. Немам ништо против тебе али ме нервира некој кога изиграва психијатар на некој кој што пишал 2 реченици за себе и ти носиш одлуки за него што му е, ааа ти респиредонче ќе си пиеш, малце антипсихотиче ќе те среди. Многу глупости се тресат на форумов.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Ај без навреди, може?
Филозофка, ти наброја симптоми на депресија. Луѓе, дали воопшто знаете што е шизофренија?
Психологијата ми е пасија уште откако знам за себе и страшно ме иритира кога истата се злоупотребува. Ме иритира што психијатрите не работат со пациентите, туку им препишуваат дроги како да се витамини, а уште повеќе ме иритира кога се даваат погрешни дијагнози на лица и ги клукаат истите со разни „лекови“.
А да се разбереме и уште нешто, овде на форумот не се даваат дијагнози и не се препишуваат лекови. Тука можеме да кажуваме свое мислење и да даваме совети, ништо повеќе.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
А да се разбереме и уште нешто, овде на форумот не се даваат дијагнози и не се препишуваат лекови. Тука можеме да кажуваме свое мислење и да даваме совети, ништо повеќе.
...само едно ќе кажам, ниеден што има такво ментално нарушување како што е шизофренија, најмалку ќе биде тука на форум, ќе коментира и ќе дебатира, ќе постира ...итн ниту AwesomeNuts, ниту SteusRefus, ниту MARKO MARKO немаат „Ш“ од шизофренија.... мислам еј, тоа го нема воопшто во вашето однесување и пишување тука на форумот, вашите проблеми што ги објаснување се од друга природа! (y)
п.с.
ДА! свое мислење и совети, но доколку се погрешни мора некој друг да искоментира зошто ДА! или зошто НЕ! се точни... или ако се коси со некој кривичен закон на пример за „злоупотреба на опојни дроги“ !
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
...само едно ќе кажам, ниеден што има такво ментално нарушување како што е шизофренија, најмалку ќе биде тука на форум, ќе коментира и ќе дебатира, ќе постира ...итн ниту AwesomeNuts, ниту SteusRefus, ниту MARKO MARKO немаат „Ш“ од шизофренија.... мислам еј, тоа го нема воопшто во вашето однесување и пишување тука на форумот, вашите проблеми што ги објаснување се од друга природа! (y)
п.с.
ДА! свое мислење и совети, но доколку се погрешни мора некој друг да искоментира зошто ДА! или зошто НЕ! се точни... или ако се коси со некој кривичен закон на пример за „злоупотреба на опојни дроги“ !
Jas imam destina izvestai so dijagnoza F20 od psihijatri na klinika. No toa ne e bitno.
Sizofrenija se leci i najgolem del od lugeto moze da vodat normalen zivot i da funkcioniraat so vistinska terapija.
Ne e kako porano i kako sto e na filmovi. Sega ima eden nov hrvatski film se vika F20 normalno tamu gi ima site tabua i gluposti koj gi zamisuva obicniot svet. So ogled na prevalenca od 1% eden vo 100 lugje ja imaat a so ogled na maska i mlada populacija na kajgana sigurno ima dosta so dijagnosticirana i nedijagnosticirana bolest ovde.[DOUBLEPOST=1542404152][/DOUBLEPOST]
По кажаново сметам дека ги имаш позитивните симптоми на шизофренија, и тоа на подвид Параноидна Шизофренија, е сега дали ги имаш негативните симптоми?
(Тука, најчесто, спаѓаат рамнодушно и споро дејствување и емоции,сиромашен говор (алогија), неможност да доживеат задоволство (анедонија), недостаток на желба за формирање на односи (асоцијалност) и недостаток на мотивација. Истражувањата покажуваат дека негативните симптоми придонесуваат повеќе за лош квалитет на животот и функционална попреченост, од позитивните симптоми.)

Доколку ги имаш тогаш најверојатно станува збор за F 20 шизофренија....
Добрата вест е што се лечи, ако си ги примаш лековите редовно немаш мака, и ќе имаш нормален живот, имам блиска личност која што е заболена од оваа болест и води најнормален живот, се разбира си ја прима дозата на лекови, Рисперидон ти е одличен антипсихотик (луѓе цел живот ги примаат антипсихотициве па ништо не им фали живеат и до 100 години со редовна терапија - ова го рече еден од најдобрите психијатри во државава, и најнормално не можеш ни да познаеш дека е со таа дијагноза), ако не ги примаш лековите симптомите ќе се влошат и ситуацијата може да ескалира....
Generalno e taka, ako imas stres ili ne zemas terapija moze da imas nova epizoda. Risperidonot e malku gaden ima nus pojavi ama site antipsihotici imaat. Najdobro iskustvo imam so Olanzepine...najdobro go podnesuvam. Samo razgovor, smireno, terapija i odbegnuvanje na stresni situacii i bez panika koga ke te fati kriza i se tera.
 
Последно уредено:

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Бре бре сите тука научници и начитани демек од психологијава, врска немате само тоа ќе речам, шизофреничарите се меѓу нас, нормални луѓе, не се некој марсовци со рокчиња, само вие некој табуа стварате околу таа "болест", има милиони болести, иста е и оваа си пиеш лекови и никому ништо...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom