Стипендии

Член од
12 октомври 2017
Мислења
59
Поени од реакции
8
За стипендија од прва група доколку родителите не ни се пријавени како вработени како оди процедурата за вадење документи и што треба да се извади?
 
Член од
17 септември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
1
За стипендија од прва група доколку родителите не ни се пријавени како вработени како оди процедурата за вадење документи и што треба да се извади?
Пишува дека министерството само ќе обезбеди инфо од ујп и од агенција за вработување... не ми е јасно зошто за социјалната категорија во точка 6 се бара потврда за остварена плата а подолу пишува дека ќе обезбедат они информации...не станува збор за исти потврди? И инаку некој со искуство за социјалната категорија, дали мора за брат/сестра вработени да се доставуваат податоци?

Ии градежен факултет во која група спаѓа? Технички, техничко-технолошки? 20181112_184450.png 20181112_184400.png 20181112_184333.png
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
11
Поени од реакции
1
Во врска со стипендиите за социјална категорија , пишува „за родителите-старатели, брат/сестра кои се вработени во приватни фирми да се достави потврда за плата како и заверена декларација за прием на платата)“
-јас земав само потврда за плата без заверена декларација за прием на плата ,дали има некаква врска тоа?
-терминот за поднесување ми е утре,дали може да однесам друг ден ?
 
Член од
17 септември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
1
За декларацијата зависи каде се вработрни твоите. Ако се во приватна фирма треба и тоа, пипува во заграда објаснување. За терминот нема врска, можеш кога сакаш.
Прашање- за социјалнава категорија за врабптен брат/сестра каде се пишуваат приходите? Во други месечни примања во потесното семејство по различни основи или тоа е за приходи од земјоделски активности и сл.?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Дали некој знае за ваков случај при социјалните стипендии. Условот е 80% од предвидените предмети да се положени, меѓутоа бидејки има правено трансфер на друг факултет некој од предметите се признаени некој не. Сеа фактички е измеѓу година, 80% од запишаните се положени ама не и предвидените.
 
S

staycalm

Гостин
Секоја година каснат со резултати овие? Што ставаат воопшто датум тогаш, богдачува
 
Член од
23 јануари 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo ! Da ne ima nekoj nekakvi informacii koga ke bidat objaveni rezultatite od studentskite stipendii?[DOUBLEPOST=1548252685][/DOUBLEPOST]Da ne ima nekoj so ima zemano stipendija za informaticari?prva godina sega podnesov dokumenti pa sakam da znam kolkavi mi se sansite da zemam stipendija za informaticari ?
 
Член од
23 јануари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo ! Da ne ima nekoj nekakvi informacii koga ke bidat objaveni rezultatite od studentskite stipendii?
И јас чекам... На femina прочитав дека неофицијално имало резултати, ама сеуште не ги објавувале затоа што требало да има измени :LOL: банана држава
 
Член од
22 јануари 2018
Мислења
33
Поени од реакции
6
Dali znaete kolku primanja treba da se ima godisno za vtorata grupa da mi ja odobrat ?
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.739
Dali znaete kolku primanja treba da se ima godisno za vtorata grupa da mi ja odobrat ?
Втора група нели беше со просек?

Таму примањата не играат никаква улога. Само просекот е битен и според него се прави ранг листата. Минимум ти треба 9 просек на општествени науки и 8.5 на технички.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom