Заштита на кожни чизми од сол и влага

Broda

Ijackhammer.
Член од
6 февруари 2013
Мислења
259
Поени од реакции
141
Ако може некој совет да ми дадете како да си ги заштитам чизмите од влага и од сол што има по улиците поради снегот.
Кој производи да ги купам, од каде, како се употребуваат, дали има посебни четки или лак за чевли што треба да земам?
Последниве 2 години почнав да си ја сменувам гардеробата кон поформална и досега не сум начекал ваква зима каде што сол и влага може да ти ги наебат најдобрите чизми, имам некои производи за заштита(Weather guard) али незнам дали ја штити кожата од нешто друго освен вода.
И дали може да се врати изгледот и сјајот на кожата како да се нови, бидејќи од неискуство на пар мој чевли околу петицата, солта буквално ја јадела кожата, се познава мала разлика на боја и со прст ако поминеш (има како мала линија испакната) долната страна каде што имало сол е пониска.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Купи си најобична боја за мачкање на кожни чевли од пазар и терај. Ем ефтино, ем ефикасно:)
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Восок, растопи восок и остави ги да се накиснат, после стави ги во зовриена вода да се исчистат од вишокот восок. Можеш и со вазелин и ленено масло да го направиш истото.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Вршат одлична работа, брзо и лесно, за 10-15 секунди прскање и уште 20секунди да се подисушат и цепај гази кај сакаш. Ако имаш скапи обувки, тогаш ти препорачувам дефинитивно да и најдиш Nikwax, сум го користел али кај нас не сум го начекал да го купам. Производите од оваја линија ти се тип топ, така да со нив немаш никаков промаш.
Иначе за то шо ти спомнав прво, у залеџај :)
Photo0137.jpg
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Го пребарав цел нет .. нема никаде нешто подетално околу тоа како да се темелно исчистат кожни чизми, Тимберланд / Катерпилар.
Спесифично е тоа што е превртена кожа и е накај кафеаво - жолта боја. И се прљаат доста лесно а тешко се чистат како што треба.
Има опции да ги исчистиш со влажна марамица, со четка за заби, со гума за бришење молив или специјална гума, со средство за чистење на кондури, спрееви итн.
Мене ми треба конкретно искуство кој имал за темелно чистење на чизмава..... а нема многу простор за експериментирање пошто не се евтини ич.
Ако има некој искуство, или проверена идеја .. нека сподели тука, би му бил многу благодарен. :)
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Дечки сакам да ја "освежам" кожата на чизмите што ги имам и да им дадам само сјај, но притоа да не се затемни бојата. Имам Panama Jack Vintage Napa (Жолта боја речиси како тимберленд), ако има некој искуство со некоја крема и ја користел на жолта кожа нека ја препорача :)
 
A

andrea85

Гостин
Го пребарав цел нет .. нема никаде нешто подетално околу тоа како да се темелно исчистат кожни чизми, Тимберланд / Катерпилар.
Спесифично е тоа што е превртена кожа и е накај кафеаво - жолта боја. И се прљаат доста лесно а тешко се чистат како што треба.
Има опции да ги исчистиш со влажна марамица, со четка за заби, со гума за бришење молив или специјална гума, со средство за чистење на кондури, спрееви итн.
Мене ми треба конкретно искуство кој имал за темелно чистење на чизмава..... а нема многу простор за експериментирање пошто не се евтини ич.
Ако има некој искуство, или проверена идеја .. нека сподели тука, би му бил многу благодарен. :)
Здраво Малку е стар постот но мегутоа ме интересира дали мегувреме најде некој совет или практично средство за чистење? Се работи з апревртена кожа со кафена боја и премногу лесно се извалкаа. јас не знаев и ставив мрсно средство кое направи ккао мрсни флеки и дамки. Доколку ти или било кој знае некој совет ве молам информирајте ме...
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Здраво Малку е стар постот но мегутоа ме интересира дали мегувреме најде некој совет или практично средство за чистење? Се работи з апревртена кожа со кафена боја и премногу лесно се извалкаа. јас не знаев и ставив мрсно средство кое направи ккао мрсни флеки и дамки. Доколку ти или било кој знае некој совет ве молам информирајте ме...
Купи си специјална гума за чистење чизми, со влажни марамици плус и одржувај ги цело време..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom