Велес

Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Добар ти е другаров со 250 м .:pos:Не го бива со мерниве единици.Прашај го базентот колку е долг и оџакот колку е висок.Или метражата за во висина е различна
Браната на езеро колку е висока?
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
Браната на езеро колку е висока?
до накај 3000цм фаќа и е колку оџакот .Само многу лошо е.Браната ја гледаш одоздоле па ти изгледа длабока а оџакот го гледаш надоле и е висок.Лоша комбинација ако ја размислиш.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
до накај 3000цм фаќа и е колку оџакот .Само многу лошо е.Браната ја гледаш одоздоле па ти изгледа длабока а оџакот го гледаш надоле и е висок.Лоша комбинација ако ја размислиш.
Имам слушнато дека е 65 метри
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
Имам слушнато дека е 65 метри
Другар не знам колку е точно не сум мерел и не сум читал никаде.Самата логика,земи ги зградите кај нас и број по спратови.Стандард 3м во висина нека се сите спратови плус приземје 4 м...Кулите во населба не се толу високи ако ги сметаме а не оџакот или браната.А камоли 250м хахахах.И по 4м да е спрат пак нема зграда во велес толку висока од 65м.И во центар не е толку висока.Самото око кажува.А и браната нека е 30м најмногу а и нема толку
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Другар не знам колку е точно не сум мерел и не сум читал никаде.Самата логика,земи ги зградите кај нас и број по спратови.Стандард 3м во висина нека се сите спратови плус приземје 4 м...Кулите во населба не се толу високи ако ги сметаме а не оџакот или браната.А камоли 250м хахахах.И по 4м да е спрат пак нема зграда во велес толку висока од 65м.И во центар не е толку висока.Самото око кажува.А и браната нека е 30м најмногу а и нема толку
Не е исто да гледаш нагоре и надоле
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Толку реков и ја, околу 50 метри, за разлика од другаров шо вика 250м :pos:... Штета шо немам писмен доказ од некаде, вака џабе е...
Оџак има фабрика нема, фабриката на Левкови !



... Вила Зора и фабриката на Левкови не постои околу 25 години, но остана споменот на неа преку овој оџак така да испаѓа дека има разрушена фабрика чиј оџак бил рушен поради безбедноста на околината како и дел затрупан, останувајќи само во висина од 25 метри, а бил висок 50 м исто како на „Маслодајна“



фабриката за масло "Благој Ѓорев" - Маслодајна од Велес

можно е да другарот мислел 25 метри (се збунил за 250м) за оџакот за фабриката на Левкови, а ТИ си мислел за оџакот на фабриката Благој Ѓорев, така да различно размислувавте, а мислите дека е еден ист оџак, опкладата не е за ист оџак во Велес! :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom