Гуми (пневматици)

Член од
11 септември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
1
Dobro be lujge sto soferi ste ? se znae koja guma e za vo eo a za vo zima ako neeti se menuvaat gumi zemisi allseson ama vo sneg nese bas naj naj JAS imam ete letni Michelin energy saver 205 55 16 a za vo zima imam Debica frigo 2 slovenski Sakav da zemam KLEBEr quadraxer 2 AMA vo METRO Blagoevgrad nnacekav ganc presni gumi Kleber kristal hp 3 po 50eu parce i zedov dve za sekoj slucaj
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Па ознаката M+S не значи дека се all season гумите?
zavisi policaecot kako ti tolkuva.
a I mn poznacajno, za TVOJA bezbednost I bezbednist na tie sto gi vozis zemi lanci.
700-900 den max ke potrosis
em raat od kazni, em nedaj boze nema da zaglavis nekade.

zavisi I kade vozis, ako si niz grad okay ama ako izlezis na otvoreno, osobeno neoi planinski prevo ko pletvar I slicni.... koe m+s koi crni kamenja, zimska guma e zimska guma

veruvaj razlika IMA

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
не знам од каде ова, знам ланци мора да имаш
Летни гуми со 4мм длабочина смеат да се возат во зима на возило не потешко од 3500кг и да не е 4х4, а притоа да има ланци возилото.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
785
Поени од реакции
265
zavisi policaecot kako ti tolkuva.
a I mn poznacajno, za TVOJA bezbednost I bezbednist na tie sto gi vozis zemi lanci.
700-900 den max ke potrosis
em raat od kazni, em nedaj boze nema da zaglavis nekade.

zavisi I kade vozis, ako si niz grad okay ama ako izlezis na otvoreno, osobeno neoi planinski prevo ko pletvar I slicni.... koe m+s koi crni kamenja, zimska guma e zimska guma

veruvaj razlika IMA

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Прашањето ми беше за тоа дали смеам да ги возам моменталниве гуми (М+С без снегулка) во зима, а притоа да не ми пишат казна. Таа кола ми е само за низ Скопје, за до работа и сл.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Прашањето ми беше за тоа дали смеам да ги возам моменталниве гуми (М+С без снегулка) во зима, а притоа да не ми пишат казна. Таа кола ми е само за низ Скопје, за до работа и сл.
Сум прашал 2-3 другари сообраќајци, и сите му велат дека со ,,зимски,, гуми нема обавеза од ланци.

Е сега на мојата Алфа предходниот сопственик на предните тркала и ставил гуми со иста шара како летните гуми, ....и за чудо гумите ми се потрошија скоро половина ова лето. Кога ги рагледав подобро висов дека на нив има ознака М+С....но шарата е чисто летна

вакви гуми не бркаат работа во зима

Кај Сава гумите има С2...С3....ознаки кои се разликуваат за ,,позимски,, и понезимски,, услови

Стави М+С со добра зимска шара, нормално нови или скоро нови, и никој нема да ти рпави проблем
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Прашањето ми беше за тоа дали смеам да ги возам моменталниве гуми (М+С без снегулка) во зима, а притоа да не ми пишат казна. Таа кола ми е само за низ Скопје, за до работа и сл.
секако дека можеш, за казна не верувам да ти пишат, кој би се замарал во ск низ таа гужва ланци да ти бара + снег во зима и не гледате така многу ;)
НО, ако сакаш да одиш маврово преку зима или каде и да е надвор од град заборави на тоа дека тие гуми би те извадиле од тешка ситуација.

мене никогаш не ми провериле гуми дали се зимски или не, која му е шара и слично, ниту опрема ми бараа, а редовно ме застануваа пред 2 години и тоа бев возач почетник. НО не сум од ск и тоа верувај не гарантира дека тебе не би те застанале.

Ако не си при пари да купиш зимски гуми (за твое арно) тогаш земи си ланци и тоа ти е најбезболна опција и за тебе и за да не те застани полиција, а низ ск сигурен сум дека ке ги најдиш и поевтино од таа цена што ти ја пишав (распрашај се добро).

Само пак ќе ти кажам, еве и Ѓоко ти го потврди тоа во постот претходно разлика од M+S до добра зимска гума ИМА.

Ќе ти пратам утре слики во порака да видиш моите M+S (со добра шара, скоро нови) како изгледаат и како изгледаат тие што се зимски на истото возило.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Да ви објаснам нешто, бидејќи гледам се расправате кои гуми се добри и за лето и за зима..
М+S е ознака на повеќето летни и all season гуми за полесна продажба, но не се одобрени да се возат во зима туку од пролет до есен.
Зимските гуми или подобрите и понови all season гуми кои се тестирани на екстремни зимски околности имаат дополнителна ознака - планина со снегулка. Ако сакате да возите all season гуми и во зима и лето(за ваша сигурност) гледајте тие гуми да ја имаат таа ознака (планина до снегулка).
Според мене најдобри се тие гуми за наши услови.
Се надевам ви помогнав.
Поздрав
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Дилемата е меѓу сава и тигар .. што препорачувате ?
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Да ви објаснам нешто, бидејќи гледам се расправате кои гуми се добри и за лето и за зима..
М+S е ознака на повеќето летни и all season гуми за полесна продажба, но не се одобрени да се возат во зима туку од пролет до есен.
Зимските гуми или подобрите и понови all season гуми кои се тестирани на екстремни зимски околности имаат дополнителна ознака - планина со снегулка. Ако сакате да возите all season гуми и во зима и лето(за ваша сигурност) гледајте тие гуми да ја имаат таа ознака (планина до снегулка).
Според мене најдобри се тие гуми за наши услови.
Се надевам ви помогнав.
Поздрав
Imate amzs pravat vo drugite drzavi testovi na sneg i najdobro zimsko oceneti gumi..germanski amzs i slovenski ima. Najdobri sezonava top3 se Goodyear UltraGrip9, Continental Winter Contact TS 860, Dunlop Winter Sport 5. Cetvrti se Kleber Krisalp 3 sto se naogjaat za solidna cena..inaku se isplakja da se zeme pokvalitetni zimski gumi. Iako Sava Eskimo isto ne se losi samo za gorivo i poglasni mislam deka se od ovie.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Дилемата е меѓу сава и тигар .. што препорачувате ?
Сава се подобри од Тигар.[DOUBLEPOST=1541859909][/DOUBLEPOST]
Imate amzs pravat vo drugite drzavi testovi na sneg i najdobro zimsko oceneti gumi..germanski amzs i slovenski ima. Najdobri sezonava top3 se Goodyear UltraGrip9, Continental Winter Contact TS 860, Dunlop Winter Sport 5. Cetvrti se Kleber Krisalp 3 sto se naogjaat za solidna cena..inaku se isplakja da se zeme pokvalitetni zimski gumi. Iako Sava Eskimo isto ne se losi samo za gorivo i poglasni mislam deka se od ovie.
Тоа се зимски гуми.
Поентата ми беше да објаснам нешто повеќе за all season гумите кои можат да се возат и во зима.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Мислам дека Савата за зимски услови се можеби и најдобри. Зошто? па овие развиканиве Мишелин, Данлоп и компанија...прават гуми за малку помалку снег. кај нив се подразбира дека на коловозот можи да има до 10 цм снег. савата е наменета за Балканов каде по селските патишта никогаш не се чисти снегот и мора да се базираш на гумите и евентуално ланци. профилот на сегментите им е прилично ,,зимски,,

Но затоа овие како Мишелинот.....се многу добри пак за на автопати и магистрали.....кај нив профилот на гумата е некако како повеќе за асфалт и добро лежење на гумата...а не за борење со пола метро снег(како во мое Кичево)
 
A

Avenger99

Гостин
Под никакви услови, Савата неможе да биде подобра од Мишелинот или Континентал. Татко ми вози Мишелин а на службената имаме Сава, неспоредливи се.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Под никакви услови, Савата неможе да биде подобра од Мишелинот или Континентал. Татко ми вози Мишелин а на службената имаме Сава, неспоредливи се.
Сум возел мишелин едни со в шара, во споредба со савата се нуула за копање по негазен снег
 

Kajgana Shop

На врв Bottom