Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 мај 2017
Мислења
42
Поени од реакции
19
Zdravo,dali nekoj znae kako da proveram dali pasoshot mi e gotov , koga se slikav mi dadoa nekoj broj ama ne znam sho kako nekoj ako moze da mi pomogne. Fala
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo,dali nekoj znae kako da proveram dali pasoshot mi e gotov , koga se slikav mi dadoa nekoj broj ama ne znam sho kako nekoj ako moze da mi pomogne. Fala
https://www.mvr.bg/електронни-услуги/електронни-услуги-и-справки/справка-за-издадени-и-неполучени-б'лгарски-лични-документи[DOUBLEPOST=1540919106][/DOUBLEPOST]Ќе си внесеш ЕГН број и ќе видиш дали е готов
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Прво нели се закажува термин на страната на МП каде се проверува бројчето, треба да имаш скенирана прва страница од пасош и да напишеш бр од пасош, е-маил адреса, а се друго се генерира автоматски. Потоа на е-маил треба да ти стигне порака каде ќе ја потврдиш резервацијата, па порака дека е потврдена, мене двата ми стигнаа истовремено ама на едната кликнав на линкот за да потврдам и толку. Потоа го испринтав писмото затоа што треба да се покаже на врата во МП.
Од веб страната од МП ја запишав ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. за подигање на Указ. Зедов и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија бев во банка да платам за Указ, 50 лева + нешто ситно, попатно си направив и копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во МП како што пишав си влегов порано од закажаното, отидов мислам на шалтер 4 на приземје, им ја дадов уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополнав едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ме внесе во систем госпоѓата и ми го испринта Указот.
Си направив копии од Указот и отидов во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Зедов 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополнав податоци што требаше. На каса платив 30 лева и отидов да направам копии од формуларите.
Имаше таму една госпоѓа на шалтер во општината ја замолив за побрзо, почна да ми објаснува вика ако го пуштам сега може утре да ти излезе матичниот после 14 00, па потоа во полиција после 16 00, а полиција колку што знам работи до 17 30 т.е. до 17 00 касата па може и да не го добијат писмото тогаш, па да преспијам Софија, а имам обврски тука плус...Си викам ај заеби ќе отидам опуштено за 10 дена и ќе си го земам матичниот и ќе одам да се сликам за документи.
Иначе за во полиција ќе ми треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (го средив тоа), зајавление кое ќе ми го дадат таму и ќе го пополнам на лице место и плаќање на каса во полиција, ќе одам по бавна постапка која е 20-30 дена и ќе ме чини 18 лева за л.к. и 40 лв. за пасош.
И уште ова, значи под Столична општина што се полициските станици може да се сликам кај ќе ми е кејф, а не како што одат некој во Слатина упм. Си избрав една тука на 15тина минути пеш од општина Средец, ќе идам следна недела. Иначе се викаат Рајонно полицејско управление, во случајов ќе одам во Петто рајонно полицејско управление, таман ќе се прошетам до Невски катедралата и Софиски :)
[DOUBLEPOST=1540921728][/DOUBLEPOST]Колку што се сеќавам последен пат кога влезе Обвинителството во ДАБЧ, илјадници луѓе заглавија по 3-4 години со постапката до ден денешен.
И немој да мислите дека е само за на оние по 5000 што им земале. Кога бугарското обвинителство има одврзани раце да ровари некаде, тоа го прават детално да не речам брутално.
Вие што сте давале по 70/100 евра за Уверение од ДАБЧ за да не чекате по 1 година молете се да не ве приметат таму во документите дека сте го земале за една недела.
А ова за измените во законот што ќе запнат да ги донесат и што се погласно се критикуваат клубовите што си калапат пари или со потврди или со посредништво, не знам како ќе заврши целата работа. Да не шпекулирам сега ама не е на арно.
И немој да мисли некој дека е чудо за 3 дена, зошто последното чудо траеше долго време и кулминираше во 2017 г.
 
Последно уредено:
Член од
17 јуни 2015
Мислења
8
Поени од реакции
22
Moe mislenje e deka nie sto imame proishod od boris vangelov momentalno cekame potpisi i nema da ne zasege momentalnata sostojba.Mojot proishod e zemen april 2016 i cekam potpis veke 4 i pol meseci .Mozno e da gi provervat proishodite na tie so potpis od dosegasniot pretsedatel
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
70
Moe mislenje e deka nie sto imame proishod od boris vangelov momentalno cekame potpisi i nema da ne zasege momentalnata sostojba.Mojot proishod e zemen april 2016 i cekam potpis veke 4 i pol meseci .Mozno e da gi provervat proishodite na tie so potpis od dosegasniot pretsedatel
Во иста ситуација сум. Април го зедов происходот а за потпис чекам скоро 4 месеци. Бр. 66**/2016. Пиши ако имаш некаква промена.
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
[DOUBLEPOST=1540921728][/DOUBLEPOST]Колку што се сеќавам последен пат кога влезе Обвинителството во ДАБЧ, илјадници луѓе заглавија по 3-4 години со постапката до ден денешен.
И немој да мислите дека е само за на оние по 5000 што им земале. Кога бугарското обвинителство има одврзани раце да ровари некаде, тоа го прават детално да не речам брутално.
Вие што сте давале по 70/100 евра за Уверение од ДАБЧ за да не чекате по 1 година молете се да не ве приметат таму во документите дека сте го земале за една недела.
А ова за измените во законот што ќе запнат да ги донесат и што се погласно се критикуваат клубовите што си калапат пари или со потврди или со посредништво, не знам како ќе заврши целата работа. Да не шпекулирам сега ама не е на арно.
И немој да мисли некој дека е чудо за 3 дена, зошто последното чудо траеше долго време и кулминираше во 2017 г.
Zatoa si cekame na dopolnitelna .... Ve molam dali imate nekakvi soznanija deka sega ke se stopiraat postapkite zasto kancelariite im se prazni , od prilika kolku vreme ke ima zastoj
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Како нема влијание..
Еве пишав пред некое време, другар од положително, проверка кај вице, па отказ без право на жалба..
Денес ги подигаше некои документи
За она што ви пишав летото, дека ќе ја заострат
http://expres.mk/cacheva-kje-se-menuva-zakonot-za-bugarsko-drzhavjanstvo/
Како прво се работи за лажни удостоверенима за произход, а не за лажни потврди. Второ,
Ти се што пиша не се оствари ко што гледаме. Трубаше дека никој само со потврда нема да земе, па не испадна така. Малку мене ми дојде преку глава од тоа ти да глуми Јотова херселф, така да ај малку олади. Ако имаш веќе државјанство и си негде по Европа, што уште бараш на форумот. И немој да ми кажеш за да ни даваш проверени информации.
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Moe mislenje e deka nie sto imame proishod od boris vangelov momentalno cekame potpisi i nema da ne zasege momentalnata sostojba.Mojot proishod e zemen april 2016 i cekam potpis veke 4 i pol meseci .Mozno e da gi provervat proishodite na tie so potpis od dosegasniot pretsedatel
И јас мислам така. За среќа во 2016 го земав.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Dobro vecer......mi pisuva ova : Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
Uste kolko se ceka do izdavanje na ukaz....??
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Intervju 10.10.2017g....sto e sledno?
Denes mi se smeni...
A koga ti se smeni vo finalna, znaci pred ovoj status sega shto si go postiral.
Mnogu brzo nekako ti odobrile, ima clenovi shto isto taka vo oktomvri 2017 bile na intervju no uste se na zadolzitelna, 1 status, a kaj tebe veke e odobreno?
Posle ova sledi potpis, se ceka 4 meseci a moze i pomalku ili poveke, zavisi. .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom