Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@Strelec
Ucam od tebe sporeduvam klimi sto gi nemam :tapp:
I so tvojata logika za tvoite klimi Toshibata dava na -7 4.26 kw na maksimum t.e ne na max na superfan speed ;)
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Сте се запнале колку киловати даваат, ај сега запнете и кажете колку киловати "земаат" од ЕВН. Тоа никој не го спомнува, заборавивте дека темава е најекономично греење.... Ако го занемариме тој многу битен фактор( наречен СОР) јас се кладам дека сите ќе ве прошишам со едно калориферче од 700 денари.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Сте се запнале колку киловати даваат, ај сега запнете и кажете колку киловати "земаат" од ЕВН. Тоа никој не го спомнува, заборавивте дека темава е најекономично греење.... Ако го занемариме тој многу битен фактор( наречен СОР) јас се кладам дека сите ќе ве прошишам со едно калориферче од 700 денари.
Во тек на грејна сезона околу 4 пати ќе е разликата во корист на климата.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Od kade ti pa strucnjaku dojde do konstatcija deka Gree nema pravo da prodava vo EU. Takva glupost da kazes, pa i da dobies lajkovi e potvrda za nestrucnost na istite na celo so tebe.
Izgleda ti preci sto Gree im ovozmozi na kupuvacite toa sto ti go potenciras na krajot a nemozes da go priznaes od nekoja pricina, a toa e CE SERTIFIKAT / KVALITET / CENA / DOLGA GARANCIJA.[DOUBLEPOST=1539793152][/DOUBLEPOST]Ako mislis na Eurovent, eve uste ednas da kazam, EUROVENT NE E NIKAKOV SERTIFIKAT ZA UVOZ NA OPREMA ZA KLIMATIZACIJA VO EU.
ZA UVOZ NA ISTATA POTREBNO E DA IMAS SERTIFIKAT OD PROIZVODITELOT DEKA OPREMATA GI ZADOVOLUVA POTREBNITE EU STANDARDI. NITU EDEN PROIZVODITEL, AKO NEGOVITE UREDI NE GI ISPOLNUVAT STANDARDITE NEMA DA IZDADE TAKVO NESTO.
I PRESTANTETE SO MANIPULACII.
CE sertifikat e najosnoven sertifikat KOJ SAM SI GO STAVA PROIZVODITELOT, a podrazbira ispolnuvanje na najosnovni materijalno-tehnoloski uslovi kako rabota na 50 herzi, 220-240 volti, plastikata da ne e otrovna i slicno. U osnova ne garantira nisto posebno, kamoli kvalitet.
EDNI GUMENI, PLASTICNI ILI BILO KAKVI IGRACKI IMAAT CE SERTIFIKAT ZALEPENO.
Treba da go ima za da vleze vo prodazba vo EU, a so toa gi priznava regulativite vo EU i konsekventno gi snosi posledicite na sud dokolku se otkrie nekoja nepravilnost. Sekoj den vo EU se povlekuva od prodazba sve i svasta koe ima CE sertifikat zalepeno poradi razni pricini. MANIPULANT
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
@cyberbaze
SF50 e pandan na Amber Nordik 3,5, a razlika u cena e 20.000den.
A za da dokazes deka iskrivuvam fakti e mnogu lesno.....samo treba da izmeris i pokazes deka na nekoj najladen den u zimava sto doagja SF50 ke izvadi poveke toplina na izduv.
Za klimata ako si dal 70.000den za eden termometar od 300den ke ne dupis deka nemozes da kupis i izmeris ?
Samo i da ne izmerite pak ne ve vadi od prikaskata, posto ja ke izmeram i ke ve pobijam i da kjutite, a toa sekoja zima standard se slucuva i nisto novo nema da bide, site trolovi kjutat u najladnoto.
Vtoro pisi im na Intertek svetski gigant deka lazat ili iskrivuvaat fakti, istovo ke ti go pratat sto sum go stavil tuka
Дали при цел разум пишуваш дека СФ50 е пандан на Амбер Нордик 3,5 ? Прикачи ги податоците од Интертек за СФ50 и таја твојата во потпис.

Ако LCLH дава 5KW на -10, колку дава Hansol 18 на -10? Колку дава Амбер Нордик 18 на -10?

Впрочем зошто продавате било кој друг модел освен LCLH 18. Со 5KW на -10 сите други застапници на било кој друг бренд нека одат да продаваат банани или велосипеди или било што, Вие само LCLH 18 држете и решено прашањето.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Ne se zafrkavajte so Strelco gledajte dur ne se snajde so podatoci za Hansolov go iskluci cel Kajgana forum :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Со 5KW на -10 сите други застапници на било кој друг бренд нека одат да продаваат банани или велосипеди или било што, Вие само LCLH 18 држете и решено прашањето.
А вака да си размислиш, што па прават и модел 5,5кw од 95.000den- FH50 поред твојава SF50 од 60к,...или да ти го појаснам поубаво зашто некој уопште прави таму некоја UrusuSarara 5kw, или некоја LN50 од 109.000ден кога ти ја имаш твојата ?
А види и EF50 била поскапа од СФ50....што таа има појше за кошта 98,000ден ?

So 720м3 и толку мала внатрешна, да ти се плукнам у 5,5ката СФ :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Јас пишав дека е глупост било кој да купува било што друго ако ЛОМО ЛЦЛХ дава 5KW на -10.

Ти ми пишуваш дека била пандан на амбер 3.5.

Прикачи ги податоците од Интертек за СФ50 и таја твојата во потпис.

Не ги прикачи. Зошто?

СФ50 не е 60 туку 70. ФХ е помоќна, поекономична, ја мери внатрешната темература со инфрацрвени зраци и можи хоризонтално да се насочува дувањето. Затоа е и поскапа. Тоа на сите им е јасно.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Јас пишав дека е глупост било кој да купува било што друго ако ЛОМО ЛЦЛХ дава 5KW на -10.

Ти ми пишуваш дека била пандан на амбер 3.5.

Прикачи ги податоците од Интертек за СФ50 и таја твојата во потпис.

Не ги прикачи. Зошто?

СФ50 не е 60 туку 70. ФХ е помоќна, поекономична, ја мери внатрешната темература со инфрацрвени зраци и можи хоризонтално да се насочува дувањето. Затоа е и поскапа. Тоа на сите им е јасно.
Neka pominit zimava, pa jas ke dadam najobjektivno, najiskreno iskustvo so moite dve WN35 i ednata FH35 shto ja imam. Ovaa ke mi e prva zima kaj sho sum kompletiran so klimi. Lani ja promashiv zimata.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Neka pominit zimava, pa jas ke dadam najobjektivno, najiskreno iskustvo so moite dve WN35 i ednata FH35 shto ja imam. Ovaa ke mi e prva zima kaj sho sum kompletiran so klimi. Lani ja promashiv zimata.
Нема ништо да ти се признае. Ако си задоволен тогаш си дилер на клими ако не си задоволен тогаш си глуп пошто ете они ти викаа грее да си земеш а ти ја еба работата

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom