PayPal (официјална тема)

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.642
Поени од реакции
38.824
Сакам да отворам пејпал сметка преку словенски пејпал.. дали уште може така преку словенски? Ми понудија да работам транскрипција и само преку пејпал плаќале.. веќе неколку дена се мислам дали да отворам.. ако има некој тука што вака прима приходи да ми каже дали е безбедно, еве на пример да акумулирам докај 2000 $
Може преку тутунска, ја имам таков, сеа не знам дали уште може ја го направив 2011година
 
Член од
27 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
15
Ај ќе пробам дали бива.. ако не бива ќе пробам со пајонир да сврзам[DOUBLEPOST=1539705004][/DOUBLEPOST]Апдејт: не бива со нлб, ми ја одбива, а виза електрон ми е.. веројатно не е направена за електронско плаќње.. со другата од охридска можам електронски да плаќам ама немам со кој пејпал да го сврзам, сигурно не со францускиот, нели веќе ја продадоа охридска.. хмм какво државиче сме изолирано..
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.502
Поени од реакции
11.570
Апдејт: не бива со нлб, ми ја одбива, а виза електрон ми е.. веројатно не е направена за електронско плаќње.. со другата од охридска можам електронски да плаќам ама немам со кој пејпал да го сврзам, сигурно не со францускиот, нели веќе ја продадоа охридска.. хмм какво државиче сме изолирано..
Охридска Банка и понатаму е` во сопственост на француската Сосијете Женерал, најавена е` нејзина продажба, но истата сеуште не е реализирана.

На мене не ми текнало да се регистрирам на францускиот PayPal, имам Visa дебитна картичка од Охридска Банка, но не сум имал потреба од примање на пари преку PayPal повеќе од 4 години.

А баш сега проверив, може да се смени јазикот на францускиот PayPal од француски јазик на англиски јазик.
 
Член од
11 август 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
Охридска Банка и понатаму е` во сопственост на француската Сосијете Женерал, најавена е` нејзина продажба, но истата сеуште не е реализирана.

На мене не ми текнало да се регистрирам на францускиот PayPal, имам Visa дебитна картичка од Охридска Банка, но не сум имал потреба од примање на пари преку PayPal повеќе од 4 години.

А баш сега проверив, може да се смени јазикот на францускиот PayPal од француски јазик на англиски јазик.
Се е тоа убаво да може и со француски пејпал но со новиот закон УЈП сам ке проверува кој колку има на сметките и од каде се тие пари па работењето со словенски или француски Пејпал може да биде огромен проблем. До сега не сум ги пријавил примањата од пејпал преку НЛБ и немало проблем ама сега ке има. Затоа барам начин како да го поврзам словенскиот Пејпал со payoneer или нешто слично да не биде примањето и вадењето пари преку македонски сметки.
 
Член од
27 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
15
Се е тоа убаво да може и со француски пејпал но со новиот закон УЈП сам ке проверува кој колку има на сметките и од каде се тие пари па работењето со словенски или француски Пејпал може да биде огромен проблем. До сега не сум ги пријавил примањата од пејпал преку НЛБ и немало проблем ама сега ке има. Затоа барам начин како да го поврзам словенскиот Пејпал со payoneer или нешто слично да не биде примањето и вадењето пари преку македонски сметки.
Ти благодарам многу за одговорот, и јас се трудам да бидам претпазлива, а инаку не можам да опишам колку многу ме нервира тоа што сме едини у балкан без пејпал, значи тие што не оданочуваат нека вложат труд да го воведат тој систем на плаќање а не да не реметат нас мали риби сме ние, и да плаќаме данок за некој клати врата земај плата, тие пари за данок боље ќе ги дадам у добротворни цели него за овие, демек за улици, патишта и образование биле парите, како па да не...
 
Член од
11 август 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
Не е само проблемот во данокот туку ќе видат дека парите доаѓаат од словенски/француски пејпал на твое име регистриран а тоа не е законски.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.502
Поени од реакции
11.570
Не е само проблемот во данокот туку ќе видат дека парите доаѓаат од словенски/француски пејпал на твое име регистриран а тоа не е законски.
Нема ништо нелегално во тоа да се регистрираш на Интернет сервис во друга земја. Тоа е исто како да вршиш трансакции преку електронско банкарство во Македонија, а налозите ги пополнуваш и ги потпишуваш со токен преку Интернет во странство.

Спротивно е` на правилата на PayPal, но не е нелегално, во спротивно половина програмери, веб дизајнери и останати кои работат преку Интернет од Македонија сега ќе беа на одмор позади затворски решетки.
 
P

proud

Гостин
Ќе си извадиш Пајонир картичка, ама преку Фивер (платформа како Апворк), и немаш потреба да ја врзуваш со македонска банка. (тоа е дупката на Пајонир моментално). Ако сакаш да си чист пред ујп, ќе идеш секој месец до најблиската држава што ти е, и ќе си ги ваѓаш парите оттаму. Најбезболно ви е во Грција и Косово, пошто они имаат евро валута, па немате никакви провизии над курсот. Е сега ако ваѓаш од Мкд банкомати, мислам дека УЈП нема да те чепне ако не претераш (ако не повлечеш повеќе од десет бона во евра наеднаш). Да напоменам, муабетов е само ако немате врзано мкд сметка. Свиркајте си. Ујп може да го тииит!
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Ќе си извадиш Пајонир картичка, ама преку Фивер (платформа како Апворк), и немаш потреба да ја врзуваш со македонска банка. (тоа е дупката на Пајонир моментално). Ако сакаш да си чист пред ујп, ќе идеш секој месец до најблиската држава што ти е, и ќе си ги ваѓаш парите оттаму. Најбезболно ви е во Грција и Косово, пошто они имаат евро валута, па немате никакви провизии над курсот. Е сега ако ваѓаш од Мкд банкомати, мислам дека УЈП нема да те чепне ако не претераш (ако не повлечеш повеќе од десет бона во евра наеднаш). Да напоменам, муабетов е само ако немате врзано мкд сметка. Свиркајте си. Ујп може да го тииит!
зошто преку fiver?
директно од нивната страна ако вадиш не е можно?
 
P

proud

Гостин
зошто преку fiver?
директно од нивната страна ако вадиш не е можно?
Ја исклучија таа можност пред 7-8 месеци. Конкретно опцијата постои, ама за жал задолжително е внесување на македонска трансакциска сметка, што не оди во прилог на никој фриленсер, пошто во тој случај, УЈП има трак над тебе. Преку фивер, автоматски ја добиваш картичката (доларска) и после тоа, откако ќе ја активираш, имаш опција да си порачаш и во евро валута фри оф чарџ. Ја користам подолг период и не сум имал никакви проблеми.

П.С.
И криво ми е што едно чудо луѓе користат пајонир, а очигледно се себични и не сакаат да споделат вакви трикови. Али таков ни е менталитетот. Демек ќути си - молчи си.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Ја исклучија таа можност пред 7-8 месеци. Конкретно опцијата постои, ама за жал задолжително е внесување на македонска трансакциска сметка, што не оди во прилог на никој фриленсер, пошто во тој случај, УЈП има трак над тебе. Преку фивер, автоматски ја добиваш картичката (доларска) и после тоа, откако ќе ја активираш, имаш опција да си порачаш и во евро валута фри оф чарџ. Ја користам подолг период и не сум имал никакви проблеми.

П.С.
И криво ми е што едно чудо луѓе користат пајонир, а очигледно се себични и не сакаат да споделат вакви трикови. Али таков ни е менталитетот. Демек ќути си - молчи си.
имам пајонир неколку години веќе, а го отворив преку upwork.
дури работев го користев на мкд банкомати, вадев некои мали суми под 100еур на трансакција и со ујп немав проблем бидејќи на годишно ниво некоја сосема смешна сума дојде.
но сега мислам дека веќе ќе проверуваат и сето она што го потенцира ти со вадење на пари од грчка или косово стои. така треба да се прави.

БАШ и ради тоа што другите не знаат за оваа опција да се извади картица преку Fiver затоа и те прашав и убаво е што си другар и објасни.

Инаку, во право си, менталитетот ни е да му цркни на комшијата козата. За грев сме.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
17 октомври 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ќе си извадиш Пајонир картичка, ама преку Фивер (платформа како Апворк), и немаш потреба да ја врзуваш со македонска банка. (тоа е дупката на Пајонир моментално). Ако сакаш да си чист пред ујп, ќе идеш секој месец до најблиската држава што ти е, и ќе си ги ваѓаш парите оттаму. Најбезболно ви е во Грција и Косово, пошто они имаат евро валута, па немате никакви провизии над курсот. Е сега ако ваѓаш од Мкд банкомати, мислам дека УЈП нема да те чепне ако не претераш (ако не повлечеш повеќе од десет бона во евра наеднаш). Да напоменам, муабетов е само ако немате врзано мкд сметка. Свиркајте си. Ујп може да го тииит!
А доколку ја извадиш преку фивер ќе можи да се користи и на други страници за примање на пари ?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
А доколку ја извадиш преку фивер ќе можи да се користи и на други страници за примање на пари ?
многу нормално. секаде каде дозволуваат повлекување на пари прекy пајонир картица
 
Член од
11 август 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
Ќе си извадиш Пајонир картичка, ама преку Фивер (платформа како Апворк), и немаш потреба да ја врзуваш со македонска банка. (тоа е дупката на Пајонир моментално). Ако сакаш да си чист пред ујп, ќе идеш секој месец до најблиската држава што ти е, и ќе си ги ваѓаш парите оттаму. Најбезболно ви е во Грција и Косово, пошто они имаат евро валута, па немате никакви провизии над курсот. Е сега ако ваѓаш од Мкд банкомати, мислам дека УЈП нема да те чепне ако не претераш (ако не повлечеш повеќе од десет бона во евра наеднаш). Да напоменам, муабетов е само ако немате врзано мкд сметка. Свиркајте си. Ујп може да го тииит!
Како се вади преку Fiverr? Нов сум на таа платформа. Направив Payoneer преку официјалната страна и ми бараа мк банкарска сметка со swift i Iban број. Ги ставив и се регистрирав но за картичка ми бараат $30 на сметка да имам. Можам ли сега да го избришам овој акаунт и преку fiverr нов да направам без мк сметка и бесплатна картичка.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom