Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
So skoda e? mozi da e bufer na amortizer ili rameno ili spona da krcka. Jas imav felicia i krckase sponata. Odisi vo skoda servisot i da znaes deka e naptavena. Neka ti zemat 300 denari odpojke ama znajs deka e napraena.
Фабија е. До скоро имав астра па знаев и мајстори и продавници и сервиси. Од скоро ми е шкодата па не знам само лутам и за обични сијалици.
Шкода сервис, тоа е кај Порше Македонија или некој друг сервис?
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.095
Поени од реакции
16.291
Па најарно да седнеш во двете и да видиш во која се осеќаш подобро; плус ова се половни коли, од кај да знаеме дали 5ката не е некоја со основно ниво на опрема, а Х3ката на пример со сите опции додадени - тоа е пак нешто што сам на лице место треба да го видиш. Можеби од старт 5ката има некое повисоко ниво на опрема, но не верувам да е којзнае каква разлика. Исто и тоа дали џипот вози тврдо, тоа најарно сам да извозиш пробно ако е можно, па види колку ти пречи или не ти пречи тоа. Јас и за 5ката имам слушано дека се тврди, се имам возено во 525ка и воопшто немав таков впечаток.

А кој мотор е Х3ката? Дволитарски дизел не би земал. Исто така, рачунај дека кај џип се од потрошен материјал - во смисла гуми, разни делови итн - е поскапо од кола.
3.0 сакам, а зошто не 2.0?
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
3.0 сакам, а зошто не 2.0?
За 4-цилиндерските дизели на БМВ отсекогаш важело дека се попроблематични од 6-цилиндерските, а особено пак ако ги искомбинираш со такво тешко возило како што е Х3...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Не можам да се решам тое работата, упм....Мн посиромашно ми изгледа внатре џипот...како се со опрема?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Земи кола 525 за понатака полесно ќе продадеш одколку Х3 инаку да не се лажеме кај Х3 внатре е помал одколку 525 . Јас не би земал 525 туку би земал 530 таа е подобар мотор или Ауди А5 или А7


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.813
Тие бемвиња од надвор се убави внатре сите се протурени, поготово ако е некое кожа што има, седиштата кога ќе ги видиш поцрнети кожата растегната:sick:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.962
Поени од реакции
14.714
Што може да е што крцка како федер на скоро секоја дупка посебно кога е поладно? Некои велат може амортизер, некои може да е спона. Еден човек ми провери од лева страна наводно крцка. Дали е скапа таква евентуално ако е спона или амортизер и дали мора баш во Шкода/Порше или има некој мајстор за шкоди што ова би го средил?
Mora toa da se vidi....
Sponite i jabučicite vnatre imaat mast za podmačkuvanje...i dodeka ima mast sve e OK. Koga ke se potroši masta....prvo se javuva škripenje ili krckanje. Kratkotrajno toa se rešava so prskanje so nekoe maslo...no na podolg rok treba delot da se smeni
Na mnogu koli koi im škripela prednicata...a lugjeto ne sakale da investiraat......jas im stavam maslo preku običen medicinski špric. So vrv na skalpel praviš dupče od 1-2 mm na gumicata od jabučicata, i so špric vbrizguvas maslo
Istoto go pravam i na buferite od kaj metalnata strana
Tuka škripi zargjaniot metal....i tuka nemora da se menuva. Eden pips so WD40 zavrsuvaa rabota
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
Што може да е што крцка како федер на скоро секоја дупка посебно кога е поладно? Некои велат може амортизер, некои може да е спона. Еден човек ми провери од лева страна наводно крцка. Дали е скапа таква евентуално ако е спона или амортизер и дали мора баш во Шкода/Порше или има некој мајстор за шкоди што ова би го средил?
Аки шкрипи како федери на стар кауч можно да се шољици на амортизерите ( буфери)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Na mnogu koli koi im škripela prednicata...a lugjeto ne sakale da investiraat......jas im stavam maslo preku običen medicinski špric. So vrv na skalpel praviš dupče od 1-2 mm na gumicata od jabučicata, i so špric vbrizguvas maslo
Istoto go pravam i na buferite od kaj metalnata strana
Tuka škripi zargjaniot metal....i tuka nemora da se menuva. Eden pips so WD40 zavrsuvaa rabota
изгледа сум го погодил како лаик. денеска го прашав во сити мол човекот да не има веда да шприцнеме или колска маст :)
Аки шкрипи како федери на стар кауч можно да се шољици на амортизерите ( буфери)
Mora toa da se vidi....
Sponite i jabučicite vnatre imaat mast za podmačkuvanje..
ќе мора во секој случај да се види па ќе треба да најдам мајстор. Фала ви и на двајцата за советите.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Фабија е. До скоро имав астра па знаев и мајстори и продавници и сервиси. Од скоро ми е шкодата па не знам само лутам и за обични сијалици.
Шкода сервис, тоа е кај Порше Македонија или некој друг сервис?
Odnesia vo porse servisot najdobra opcia ti e. Fabiata imat maka so tie sponi, viluski i buferi. Ne e skapo. Ako ja isprskas odozdola so voda dali ti ckripi? Kajmene koa ke ja isprskav ne ckripese ama morase da se smeni.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Фала ти, од следната недела ќе гледам да закажам преглед и смена ако е потребно.
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Што може да е што крцка како федер на скоро секоја дупка посебно кога е поладно? Некои велат може амортизер, некои може да е спона. Еден човек ми провери од лева страна наводно крцка. Дали е скапа таква евентуално ако е спона или амортизер и дали мора баш во Шкода/Порше или има некој мајстор за шкоди што ова би го средил?
Најубаво и најправилно е да ја однесеш каде што центрираат предници и да ти кажат каде е проблемот (доколку е некоја спона, рамо, јабучица или слично). Оваа проверка е БЕСПЛАТНА и најпрецизно ќе ти кажат наместо да бараш сам или да плаќаш проверки во Порше.

Ако не најдат никаков проблем, однеси ја на технички да ги проверат амортизерите во која состојба се. И оваа проверка е БЕСПЛАТНА бидејќи се должни по закон тоа да го проверуваат без да наплатат.

Откога ќе имаш убава дијагноза, тогаш ќе си ја однесеш кај некој реномиран мајстор и ќе си смениш тоа што треба. Имај на ум дека амортизери и спони во Порше коштаат многу поскапо (од истиот производител кои ги прави за Шкода/Фолцваген само со испечатен жиг на Шкода) отколку истите тие од некој дуќан кај нас или на пример од грција (ако си скептичен за квалитетот на производите што го носат тука).
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Decki da ve prasam vo vrska so fiat punto kec so 1.1 motor 98' ne mi gree kako sto treba pogotovo zime..mu trebaat dobri 15min vo voznja za da pocne da gree(obicno)...sto moze da e problemot? I kolku bi kostalo za popravka/ smena na nesto?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Decki da ve prasam vo vrska so fiat punto kec so 1.1 motor 98' ne mi gree kako sto treba pogotovo zime..mu trebaat dobri 15min vo voznja za da pocne da gree(obicno)...sto moze da e problemot? I kolku bi kostalo za popravka/ smena na nesto?
Нормално е тоа друже
 

Kajgana Shop

На врв Bottom