Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Види го овој на Телма ќелавиов што тресе све ли му наебам мртво ја на него. ВМРО во 2006 освоил нешто над 300 000 гласови, а денес гласале 450 000 ЗА. Све да ти ебам колку гласови од тие се од албанците??? И знае ли дека во 2014 со се коалиција ВМРО имаше над 600 000 гласови? Ти ебам тоа глупакот умрен, ама ме нервираат вакви спинери мртви ццц.

Него каков шамар изедоа СДСМ и нивните приврзаници, очекуваа сигурен пролаз а добија еден огромен кур. Милиони испотрошија за кампања, ги носеа Мерекл, Хан и компанија, ама џабе е, против народот не можат. Слободно нека распишат предвремени избори, ќе изгубат како магариња на истите.
 
W

wicked_1

Гостин
Ти бе, нели правник беше? Ако беше, а кур те боли како е распишан, дали има основ, која е процедурата и редоследот, зимај фрлај дипломата жаби кај шо мочаат.
Исто, изгледа не разбираш, а ако разбираше ваква реченица немаше да напишеш, дека со бојкотот се изрази волјата на народот, а таа волја вика дека нема распололожение за отварање Устав заради менување име. Секоја изјава во насока дека "народот одлучи" останува неточна и никој нема преку народ да може да се пере и да се држи политички релевантен.
Не не, не сум. Ти филозоф беше, нели?

Иначе, за тоа ли ја теравте кампањата #бојкотирам, дека Зоки не ја следел постапката? Ги немал сите документи? Сериозен си сега го кажуваш ова? :pos:

Да кажевте на време може помала штета ќе направевте, може народО ќе си изгласаше против и со цензус ќе пропаднеше договорот.

Се осеќате сеа малце глупо, рази?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Во моменталниов пратенички состав? Може да стигне, ако прифати да ја плати таа цена. Само не знам како овие 600к што гласаа денес, правични и револуционерни ќе го преживеат тоа.

Исто е тоа, нема никаква разлика помеѓу Мијалков и Груевски.

Не е ВМРО тој што одлучува за предвремени. Заев треба да ги распише. Не му требаат 1.2м, му требаат 41 пратеник. Тоа се 360к гласа.
Мислиш дека можат вакви какви што се да извадат 360к гласачи ?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Мислиш дека можат вакви какви што се да извадат 360к гласачи ?
Ма јок. 150000 ќе извадат и тие 600000 од коалицијата на СДСМ, вкупно 750000 луѓе ќе гласаат на парламентарни.

Нека распише Заев предвремени па ќе види што и како може. Ама и тој не е толку глуп, ќе оди малце да пуши кај Груевски прво.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Мислиш дека можат вакви какви што се да извадат 360к гласачи ?
Можат. Ако распишат предвремени избори поентата на гласањето нема да биде Грујо или Заев, ВМРО или СДСМ, него целта на СДСМ и договорот со Грција. Нормално многу граѓани што гласаа во 2016 да се тргне Грујо и неговите криминални структури ќе гласаат овојпат за ВМРО затоа што во спротивно овие ќе освојат 81 пратеник со се коалицијата со Албанците и ќе пројде договорот. Јасно ти е сега?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Не не, не сум. Ти филозоф беше, нели?

Иначе, за тоа ли ја теравте кампањата #бојкотирам, дека Зоки не ја следел постапката? Ги немал сите документи? Сериозен си сега го кажуваш ова? :pos:

Да кажевте на време може помала штета ќе направевте, може народО ќе си изгласаше против и со цензус ќе пропаднеше договорот.

Се осеќате сеа малце глупо, рази?
Поглупо од вас нема шанси да се осеќаме.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Позајмен facebook статус

1. Ако не помине предлогот Илинденска Македонија, ќе си дадам оставка.
2. Ако не биде успешен референдумот, ќе си дадам оставка.
3. Референдумот завршува со 34% излезност : не се бројат тие шо седеле дома, ако не поминат уставните измени во Собрание, ќе одиме на предвремени парламентарни избори.

Значи дечко, ок е со оставкиве. Ако не успееш да средиш 12 среброљупци у Собрание, grow some balls и испитај ме по два месеци на предвремени да не сум се предомислила случајно. Ако. Теле се учи, не вол.

И тогаш ќе знаеме дека ќе има предвремени затоа што на уште неколку места ќе има предвремени во 2019, а не затоа што ти си многу великодушен.

И друг пат да знаете да не прашате дали сме само за договорот со Грција, а овие финти како денешнава да си ги чувате за по дома. А да, и попис да си организирате, за помали заблуди.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.229
Поени од реакции
45.348
Se rotiraat tarzankite na zaev po televiziive , objasnuvaat nekoi murtinski ravenki i algoritmi, reizmisluvaat poimi za izleznost i mnozinstvo, a ono pusto, urla li urla na gazobol i placenje.
Mi se svrte od nakazana gerovski , neka go pustat da si odi vekje aman
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom