Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
B

Bafra

Гостин
Ете сам си припиша како такви Мој совет до тебе да бојкотираш ова е сериозна работа, важно е помалку од 50% излезност па тогаш ќе немаат кворум , а што мислиш зошто доаѓаат Меркел, Курц , Мурц а? Да врши притисоци нее бе туку да ги убеди народот да излезат на референдумот оти на нив не му е гајле дали гласаме ЗА или ПРОТИВ туку само да има повеќе излезеност и ќе користат маневар истото како парламентарни избори кое сдс губеше односно имаше 44 пратеници ,а ДПМНЕ беше 56 ама БејлиПушиКур ни замеси работава . Размислете малку и биди писмен


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
НЕ НЕ НЕ , не може ти мене да ме советуваш. За да ме советуваш треба да си направил повеќе од мене во животот, да си попаметен или посилен. Јас не те знам, па нема да те послушам :P

Овој пат идам да гласам.
1. Зашто НЕ го заслужуваме ова парче територија. Како што и самите Б.Ц, Зајко и останати си кажаа.
2.. Зашто сакам да Македонија цела да е. Штом ова ќе биде Северна, значи има и Јужна. тогаш САД ќе не спојат, патот на свилата веќе се трасира и ќе си имаме и индустрија и море.
3. Има уште зашто, ама нема да сфатиш, капацитетот за сега толку ти е. Можеби кога ќе потпораснеш ќе сфатиш

Ах бе паметњакович, тоа ти кажав претходно, и да нема кворум, од тие што излегле повеќето ќе бидат ЗА. После тоа парламентот ќе има оправдување да изгласа ЗА. А доколку сите вие излезете што сте божем за името и гласате ПРОТИВ, би требало вашиот глас да биде мнозински. Тогаш парламентот и да изгласа ЗА, може народ да иде да го запали со сите тие внатре, зашто не се почитува желбата на народот.
Ако и сега не ти е јасно, слободно бојкотирај :D

Едно прашање до тебе и остала писмена каста: Сте се запрашале ли зошто мешетариве од странство што доаѓаат секој ден апелираат да се излезе и да се гласа?
Штом доаѓаат премиери, претседатели, министри од земји кои претходно се подмочувавме ако пуштеа 3 ешалон има ЗАШТО. Јас затоа ќе излезам и ќе гласам.
А ти ако си математички писмен би требало исто да излезеш и ПРОТИВ да заокружиш. А тоа дека се местело, добро утро, но затоа си ги имате лидерите па нека се изборат за чесна процедура, или заедно не дупат 30 години па нема да мрднат :D
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Претседателските кандидати познати се?
Барем тој да не спаси од вМОРОНите и Плавите Жолтици....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.821
Jas uste pred dve godini poprilicno jasno napisav sto i kako ke pravam. Uste pojasno napisav, more i obrazloziv koga izleze rabotata so referendumot i tuka koga bese postavena anketata. Taka da da ne ti e od misla ke odam i ke glasam Za. Tebe kako ti e planot? Ili nema da bidis vo republikata na 30ti inace bi glasal.
Ме боли курот дали и како ќе гласаш.

Поентата ми беше дека нити он ќе иде ко попче да гласа, нити ти ќе седиш ко пичка да не гласаш. Едноставно, секој ќе прави така како што мисли дека му е најдобро и на тоа има право.
 
T

Terroir

Гостин
И мене ми е смешно како "потомците" на античките Македонци ја лапнаа мамката бојкотирам.
Нели на претходните избори грујовата тајфа имаа повеќе гласачи за нив. Сите тие гласачи сега да излезат на референдумот, заедно со дел од тие што гласаа за "дојде живот", (сигурно меѓу нив има кои се против менување име) и да гласаат ПРОТИВ, ќе бидат побројни него ли тие што се ЗА . :toe:
Сосема различна работа е референдум а промена на име и класични избори
Во оваа ситуација буквално овие од бојкотирам се против сите други партии, вклучувајки ги и Албанците кои на регуларни избори немаат голем интерес да излезат и да гласаат но на референдумот ќе биде сосема друго - Али и компанија ќе сакаат да се докажат пред ЕУ па ако треба и со сила ќе ги изнесуваат на гласање а бидејки сите Албанци се ЗА ќе нема никој да се буни за неправилности. Настрана Албанците во прашањето намерно (манипулативно) ја ставија го ставија НАТО и Европската унија, која кај сиромашното и не толку образовано население автоматски ги асоцира на богат живот па ќе се надеваат потајно дека и нивниот ќе се подобри во иднина. Значи против сите Албанци, против партија на власт која ги има сите механизми за притисок во рака и цела пропагандна машинерија довлечана од ЕУ нема шанси да ги надгласаш

Да беше само прашањето за договорот веројатно ќе излезев да гласам, вака да им вршам услуга на манипуланти не фала..
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А оти не одиш на плажата на Вардар?
За поправката на часовникот ми беше повеке, не се чувствуваш изманипулиран од Коце оти не го поправи?
Оти не може да се бања.
За часовникот многу се чувствувам изманипулиран, а и баш ми е гајле дали ќе го поправи некој.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.589
Поени од реакции
81.181

На 0:31 Германската премиерка вика "Пред вас е референдумот" или "Ви претстои референдум..."
А нашиве го преведуваат како "Референдумот ќе биде успешен..."

Пропаганда на која и Гебелс би подзавидел :)))
 
B

Bafra

Гостин
Али и компанија ќе сакаат да се докажат пред ЕУ па ако треба и со сила ќе ги изнесуваат на гласање а бидејки сите Албанци се ЗА ќе нема никој да се буни за неправилности.
Значи НЕ не бива, не сме заслужиле.

која кај сиромашното и не толку образовано население автоматски ги асоцира на богат живот па ќе се надеваат потајно дека и нивниот ќе се подобри во иднина.
Значи наивни, како и претходни 30 години. Затоа и треба малку да се промешаме со тие од југот.

Да беше само прашањето за договорот веројатно ќе излезев да гласам, вака да им вршам услуга на манипуланти не фала..
Пак ќе им завршиш. Ќе излезат 500.000, од тие 400.000 ќе бидат ЗА. Сегде ќе се труби народот е ЗА, парламентот ќе си речат, па ја почитуваме волјата на народот :pos: и ќе си изгласаат ЗА. Врти сучи, дупе ти е .....
Ако така Филип сметал дека нема шанса против соседите, немало ни први да создадат глобален свет, каде сите ги прифаќале парите со ликот на Ацета :cool:


Нели го сакавме Солун, еве шанса да го добиеме, без крв се надевам, оти Гејците немаат каде веќе со банкротот. :D
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550

На 0:31 Германската премиерка вика "Пред вас е референдумот" или "Ви претстои референдум..."
А нашиве го преведуваат како "Референдумот ќе биде успешен..."

Пропаганда на која и Гебелс би подзавидел :)))
толку разбираш германски ти. да не си работел во германија случајно
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Пак ќе им завршиш. Ќе излезат 500.000, од тие 400.000 ќе бидат ЗА. Сегде ќе се труби народот е ЗА, парламентот ќе си речат, па ја почитуваме волјата на народот :pos: и ќе си изгласаат ЗА.

Нели го сакавме Солун, еве шанса да го добиеме, без крв се надевам, оти Гејците немаат каде веќе со банкротот. :D
Па 400,000 од 1,800,000 е далеку од ЗА.
Охи Солун малака... ТесаЉоники.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.720
е па ако оние од Пустец имаа право да гласаат тогаш и сегашнава власт може да подели едно 100.000 лични карти на албанци од Косово кои после ќе имаат право да гласаат
знаеш ли воопшто колку македонци има во Пустец и колку гласаа ? а државјанства им поделија многу поодамна, брат Љубе и Бранко Црвенковски... по сите закони и устав не е казниво да се овозможи превоз до гласачко место на тие што имаат право на глас..
но мојот пост беше за друго, дека не се процесуираат изборните кражби така и тоа може да биде, а помалку е видливо од лажење околу излезност на избори... затоа и се притиска за излегување на Референдум, за гласањето лесно, исто како ии во демократската УК кога го лажираа Референдумот за отцепување на Шкотска..
 
Член од
2 јули 2008
Мислења
159
Поени од реакции
76
1,800,000 гласачи

500,000-600,000 гласови ЗА

ВМРО има 400,000 гласачи (плус минус 50-100,000 зависи од ситуација)

Вкупно скоро секогаш излегувале 60тина % (околу 1,100,000 плус минус 100,000)

СДСМ со Албанскиве партии дават 500-600к гласови ЗА (ако се вбројат и некои независни или луѓе од вмро ке бидат негде 700.000 ЗА)

Од ВМРО зависи дали ќе бојкотира или ќе гласа против, ако бојкотираат можеби би пропаднал референдумот затоа што ќе нема излезност... само што ќе видите дека нема да бојкотираат...


Што е работата со тие 600.000-700.000 што не излегуваат не знам ... во нив е све ако се решат да излезат овој пат (во таа ситуација ви имало многу поголема излезност)

GL
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.166
Ме боли курот дали и како ќе гласаш.

Поентата ми беше дека нити он ќе иде ко попче да гласа, нити ти ќе седиш ко пичка да не гласаш. Едноставно, секој ќе прави така како што мисли дека му е најдобро и на тоа има право.
Togas ke si go preformuliras prasanjeto. I normalno deka sekoj ima pravo da izlezi ili da ne izlezi da glasa, nie tuka onaka si pravime muabet sto i kako koj planira da pravi ili koj e pogolem ili pomal patriot, prodaena dusa ili za koj kako. Da ne recam da se vrti muabet.
 
B

Bafra

Гостин
Само за инфо ЃорГи уставнику, информатичару или што и да си, за мене си :гомце: и си на игнор. Од кога се покажавте со Иреал за случајот со Тамара, не ве рачунам за живи. Затоа, се што вас ве иритира, јас со драго срце ќе го направам. :kuracc:

Da ne recam da se vrti muabet.
Така е Владе, те муабетот да се врти, те замаецот и така се се врти :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.166
Демек ако нема цензус пропаѓа се? Па затоа молат да излеземе? Ако нема цензус ќе се гласа во собрание, а бидејки е консултативен, пак мора да се гласа во собрание и да има цензус.
Ne propagja ama tezinata e pogolema ako gragjanite si odlucat a sobranieto samo ja sprovede. Togas ne e na niv cela tezina, naprotiv bi padnala cela tezina na niv ako ne ja sprovedat referendumskata zelba na gragjanite.[DOUBLEPOST=1537537267][/DOUBLEPOST]
Така е Владе, те муабетот да се врти, те замаецот и така се се врти :D
Za muabetot si se vrti, za zamaecot soznam :cautious:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Само за инфо ЃорГи уставнику, информатичару или што и да си, за мене си :гомце: и си на игнор. Од кога се покажавте со Иреал за случајот со Тамара, не ве рачунам за живи. Затоа, се што вас ве иритира, јас со драго срце ќе го направам. :kuracc:
Не трескај глупости... За споредба те знаеме и ние тебе за девојчето од охридско скоро што почина како се покажа, скапаница.
Што измислуваш работи кои не се вистинити, цел живот што им се состои само во мразење и карање, „ко јатрви“. Ако ти се дискутира, повели, никој не вели дека сите исто мислиме, ама надрасни го моментот на кавгаџиство. Нереализирани самобендисани..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom