Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
2 февруари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
2
Ми се породи гупата, имам 10 мал 20180606_190040.jpg ечки моментално се во мрестилка во стариот аквариум, сакам да ги префрлам во кугла едно 2 месеци па пак во аквариум после тоа за да не ги изедат другиве. Дали можам некако да ги повредам при промена на вода во мрестилката/куглата малце ми е небезбедно некако совет молам итноо!!
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Извади ги прво со лажица пополека, во друг помал сад кога ја чистиш куглата и после пак врати ги, само внимателно да не ги прицниш, иначе брзо растат за 1 недела ќе бидат дупло поголеми...
Иначе и јас исто чувам гупи, јас не ги тргам во мрестилка ги оставам малите во аквариумот со останатите, не ги јадат и ако се осеќа некоја загрозена му бега за некој ден одма ќе порастат и после ич не ги гибаат. Порано и јас исто во мрестилка ги тргав, ама долг период му треба за да порастат, зошто во мрестилката е мал просторот и немаат доволно пливање рибите, а рибите дури се мали се развиваат и растат со пливање на поголем простор.
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
2
Извади ги прво со лажица пополека, во друг помал сад кога ја чистиш куглата и после пак врати ги, само внимателно да не ги прицниш, иначе брзо растат за 1 недела ќе бидат дупло поголеми...
Иначе и јас исто чувам гупи, јас не ги тргам во мрестилка ги оставам малите во аквариумот со останатите, не ги јадат и ако се осеќа некоја загрозена му бега за некој ден одма ќе порастат и после ич не ги гибаат. Порано и јас исто во мрестилка ги тргав, ама долг период му треба за да порастат, зошто во мрестилката е мал просторот и немаат доволно пливање рибите, а рибите дури се мали се развиваат и растат со пливање на поголем простор.
Ти благодарам многу за советот, ама касно го гледам веќе исчистив со тенко цревце на дното од мрестилката без да ги повредам :) Некако не ми се ризикува да ги пуштам во големиот со другиве 11 гупи што ги имам и чистачов е огромен ќе ги лапне. Сега се 16 вкупно и следнава кај и да е ќе се породи и после шо ќе им праам кај ќе ги носам не знам:))) Ако има некој што сака да чува неколку гупички слободно нека ме исконтактира. И ако некој има аквариумче до 30-40 читри максимум што не му треба би го купил за да го преместам борецов од 20 литарскиот преголем стана за аквариумот некако.
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Zdravo, znae nekoj da mi odvovori dali filter od 300 L/H e dovolen za akvarium 30 litri ?
 
Член од
21 ноември 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo sakam da vlezam vo hobito no mi treba akvarium dali ima nekoj da ponudi ili nekoj da gi znae cenite na staklo i dali nekoj prodava gupi
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
2
Zdravo sakam da vlezam vo hobito no mi treba akvarium dali ima nekoj da ponudi ili nekoj da gi znae cenite na staklo i dali nekoj prodava gupi
Аквариуми прават во Амазон (грчка амбасада) по нарачка, мојот го земав од таму 890 денари 45 литри со 6мм дебелина на стакло, а во него чувам новородени гупи, моментално се премалечки за да би ги продавал, можеби во иднина. Другиот 90 литри го земав на старо 1000 денари на реклама5 негде го најдов.
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Да ми препорачате добар пет шоп да земам рипчиња , пумпи , светла , и се друго шо треба , само аквариум имам сега кој е околу 35 литри ептен сум нов у ова и нејкам да ме заебат нешто , може било каде у СК да е
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Да ми препорачате добар пет шоп да земам рипчиња , пумпи , светла , и се друго шо треба , само аквариум имам сега кој е околу 35 литри ептен сум нов у ова и нејкам да ме заебат нешто , може било каде у СК да е
Декспорт Оаза и Немо се меѓу најдобрите во Скопје. И двете се наоѓаат во трговскиот Олимпико во Тафталиџе. Има во трговскиот Бисер на спрат горе. А супер се и Јасмин.

Избегнувај го пет шоп Делфин во Аеродром позади Веро. Преваранти и манипулатори големи, а слушнав дека продаваат и болни риби. Од мое лично искуство и искуство на мои двајца блиски пријатели.
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Скоро една недела имам аквариум и затоа не сум баш упатен , рибиве цело време ми идат нагоре накај површината на аквариумот скроз горе , храна ставам редовно , водата е негде 23 24 степени , а се 4 златни рибички во околу 35 40 литри аквариум , дали е многу топла водата , дали треба повеќе јадење да ставам или е сосема нормално ?
 
Член од
11 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Скоро една недела имам аквариум и затоа не сум баш упатен , рибиве цело време ми идат нагоре накај површината на аквариумот скроз горе , храна ставам редовно , водата е негде 23 24 степени , а се 4 златни рибички во околу 35 40 литри аквариум , дали е многу топла водата , дали треба повеќе јадење да ставам или е сосема нормално ?

За карасите идеална температура е од 18°C до 22°C
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Декспорт Оаза и Немо се меѓу најдобрите во Скопје. И двете се наоѓаат во трговскиот Олимпико во Тафталиџе. Има во трговскиот Бисер на спрат горе. А супер се и Јасмин.

Избегнувај го пет шоп Делфин во Аеродром позади Веро. Преваранти и манипулатори големи, а слушнав дека продаваат и болни риби. Од мое лично искуство и искуство на мои двајца блиски пријатели.
Јас и уште неколку пријатели имаме земено цели комплери од пет шоп делфин и баш нема никакви забелешки. Се си е на место.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас и уште неколку пријатели имаме земено цели комплери од пет шоп делфин и баш нема никакви забелешки. Се си е на место.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
На кој како му се погодил...
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
На кој како му се погодил...
Па не би рекол познавајќи многу пријатели од акваристика се задоволни од таму. Исклучоци може да постојат меѓутоа не треба да се генерализира и да се напаѓа толку, сепак се работи со жива материја и секогаш може човек да згреши. Поздрав

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
11 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дечки ај кажете нешто повеќе за циклиди сакам да земам ама да ги чувам во посебен аквариум 50Л е и каква пумпа да земам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom