Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Јас истиот проблем ги имав ко ги вежбав редовно стомачните, ради тоа и престанав.
Кога ја правев онаа со јаже што е за стомачните редовно јаки грчеви ме фаќаа, ама пошо на крај на вежбањето ги правев, бев изморен и тоа реков сигурно е причинта.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Ако не броиш калории, а не слабееш, јади помалку и вежбај повеќе.
/thread
Поздрав

Не бројам калории сеуште но слабеам, проблемот е што
салото на стомакот бавно се топи, се уште не добивам посакувана форма
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Каков шампион и спортсмен, најприземјениот Мистер Олимпија било кога, Џеј Катлер. Нема везе, не е ова некое ау видео, Џеј е тој што е, за тие што го пратат не е ништо ново, реален, нормален, нешто што во овој егоистичен и агресивен спорт е веројатно нескладно и незамисливо, за кого како додуше.
Нема везе збори отворено за неколку работи, спомнува и за годината со Виктор Мартинез, каде вика дека можел било кој од нив двајца да победи, спомнува кога губи од Декстер дека е заслужено... не се мачи и не се труди, се шета и збори како стојат работите.
Џеј е веројатно најголемиот амбасадор на спортов моментално, тврдам поголем и од Каи, тој е и еден од најдобрите Мистер Олимпија на сите времиња, го симна Рони, губеше двеста пати, Каи губеше многу од Фил, Џеј губеше бетер од Рони, ама издржа, не се откажа, го доби кога беше најбитно за Рони. Каи тврдам дека прошла година ќе добиеше, можеби и годинава... Голем фан сум на Каи, ама се откажа и тоа е факт. Затоа моментално повеќе сакам Роли да земе, а Роли покажа многу, се повеќе верувам дека до 2020та ќе биде на врвот.

Како и да е, осврт на годинешната Мистер Олимпија, од Џеј Катлер:

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
Каков шампион и спортсмен, најприземјениот Мистер Олимпија било кога, Џеј Катлер. Нема везе, не е ова некое ау видео, Џеј е тој што е, за тие што го пратат не е ништо ново, реален, нормален, нешто што во овој егоистичен и агресивен спорт е веројатно нескладно и незамисливо, за кого како додуше.
Нема везе збори отворено за неколку работи, спомнува и за годината со Виктор Мартинез, каде вика дека можел било кој од нив двајца да победи, спомнува кога губи од Декстер дека е заслужено... не се мачи и не се труди, се шета и збори како стојат работите.
Џеј е веројатно најголемиот амбасадор на спортов моментално, тврдам поголем и од Каи, тој е и еден од најдобрите Мистер Олимпија на сите времиња, го симна Рони, губеше двеста пати, Каи губеше многу од Фил, Џеј губеше бетер од Рони, ама издржа, не се откажа, го доби кога беше најбитно за Рони. Каи тврдам дека прошла година ќе добиеше, можеби и годинава... Голем фан сум на Каи, ама се откажа и тоа е факт. Затоа моментално повеќе сакам Роли да земе, а Роли покажа многу, се повеќе верувам дека до 2020та ќе биде на врвот.

Како и да е, осврт на годинешната Мистер Олимпија, од Џеј Катлер:

Да е побистар од тоа што е Рами и да си најде паметен тренер, може да ги прегази на сцена буквално сите што се натпреваруваат во моментов.
Флексантрон следна година може да се обложам дека нема да ја задржи титулата, му гледав после Олимпија слики на бекстејџ и со фанови, далеку е помал во реалност од она што визуелно изгледаше на сцена, не знам дали е до осветлувањето али на сцена изгледаше како да е друг човек.
Бонак е опасен играч и може да му влезе во математиките на големите батки, особено со тоа што знае што прави и последниве години е непогрешлив, од билдер во сенка дојде ред да биде на врвот со типови кои се и повисоки и потешки од него, исто и Brandon Curry ако се подобри за следна години може да биде поинтересно.
Роли мислам дека никогаш нема да стигне да биде прво место, забега само по големината и стави огромна мускулна маса, но некако сеуште нема добар естетски изглед, особено кога го гледаш од предна страна и во делот на стомакот. На времето такви грамади беа Маркус Рул и Пол Дилет и двајцата секогаш успеваа да бидат од 4то до 15то место, а и двајцата беа доста подобри гледано од предна страна.
Не е само големината, се гледа и колку се чисти и имаат естетска убавина (иако ако јас се прашувам никој не личи на ништо во модерниов бодибилдинг, јас повеќе ги следам и сум фан на класик физик, физик, бодифитнес и слични класи, Chris Bumstead, AJ Ellison, Ryan Terry, Brandon Hendrickson..), а естетски Роли изгледа далеку од убаво, ако го гледаме на поединечни мускулни групи, може да се каже дека е најдобар на сите времиња (трицепсот пример), ама целокупно му треба уште многу работа.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Да е побистар од тоа што е Рами и да си најде паметен тренер, може да ги прегази на сцена буквално сите што се натпреваруваат во моментов.
Флексантрон следна година може да се обложам дека нема да ја задржи титулата, му гледав после Олимпија слики на бекстејџ и со фанови, далеку е помал во реалност од она што визуелно изгледаше на сцена, не знам дали е до осветлувањето али на сцена изгледаше како да е друг човек.
Бонак е опасен играч и може да му влезе во математиките на големите батки, особено со тоа што знае што прави и последниве години е непогрешлив, од билдер во сенка дојде ред да биде на врвот со типови кои се и повисоки и потешки од него, исто и Brandon Curry ако се подобри за следна години може да биде поинтересно.
Роли мислам дека никогаш нема да стигне да биде прво место, забега само по големината и стави огромна мускулна маса, но некако сеуште нема добар естетски изглед, особено кога го гледаш од предна страна и во делот на стомакот. На времето такви грамади беа Маркус Рул и Пол Дилет и двајцата секогаш успеваа да бидат од 4то до 15то место, а и двајцата беа доста подобри гледано од предна страна.
Не е само големината, се гледа и колку се чисти и имаат естетска убавина (иако ако јас се прашувам никој не личи на ништо во модерниов бодибилдинг, јас повеќе ги следам и сум фан на класик физик, физик, бодифитнес и слични класи, Chris Bumstead, AJ Ellison, Ryan Terry, Brandon Hendrickson..), а естетски Роли изгледа далеку од убаво, ако го гледаме на поединечни мускулни групи, може да се каже дека е најдобар на сите времиња (трицепсот пример), ама целокупно му треба уште многу работа.
Кари очекувам да иде уште нагоре, ептен е рипнат годинава, а за Роден во право си, ама и тоа е големина на некои фаци, таков бил и Флекс Вилер 30 pounds помал од останатите а впечаток дека е на исто рамниште со маса, sultan of illusion мислам дека Насер го нарекува после некој натпревар.
А за Роли оптимист сум зашто успеа стомакот да го среди, тоа му беше пред неколку години огромен проблем, па штом тој дел успеа да го поправи, може се да направи мислам. Иначе да, има робусна и не многу фина форма, ама според мене Роли можеше и втор да биде годинава, немаше да згрешат ако го ставеа пред Фил.
Бонак не знам, вади максимум од тоа што го има, али 5 посто да не е во топ форма, толку е, ќе губи.
Ова со Роден може дава нов правец сега, можеби повеќе ќе почне естетиката да се цени и класичниот изглед, мал струк и кондиција, ќе видиме.
 
Член од
23 јуни 2016
Мислења
32
Поени од реакции
3
Здраво на сите , оваа година студирам во скопје , во студенски дом Пелагонија , па ме интересира дали има теретани во таа област ако може и пошироко , како стоат цените , и дали има добри услови за вежбање сега зимото :):)
 
Член од
16 август 2018
Мислења
385
Поени од реакции
510
Здраво на сите , оваа година студирам во скопје , во студенски дом Пелагонија , па ме интересира дали има теретани во таа област ако може и пошироко , како стоат цените , и дали има добри услови за вежбање сега зимото :):)
Имаш на 50 метра Атанасовски, 1200 месечно и ќе го научиш вистинското значење на узречицата трпение спасение. :ROFLMAO:
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Здраво на сите , оваа година студирам во скопје , во студенски дом Пелагонија , па ме интересира дали има теретани во таа област ако може и пошироко , како стоат цените , и дали има добри услови за вежбање сега зимото :):)
Незнам точно каде е на Тоше Зафиров теретаната ама знаам дека многу одат таму што седат во Пелагонија, 1000 денари била цената а кажуваат една од поубавите теретани била во Скопје (ова незнам колку е точно...).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
Здраво на сите , оваа година студирам во скопје , во студенски дом Пелагонија , па ме интересира дали има теретани во таа област ако може и пошироко , како стоат цените , и дали има добри услови за вежбање сега зимото :):)
Атанасовски најблиску https://goo.gl/maps/YJ1GYmiJoem малку подалеку во Расадник ти е Гладијатор од Тоше Зафиров. Таа мислам дека е сега 1000 денари, на времето беше во женската зграда на 7ми кат во ДСД Пелагонија, али од пред 2-3 години е преместена во Расадник (после бензиската Макпетрол во зградата каде што е Тутунска банка).
https://goo.gl/maps/9PPUzVoBaPD2 Еве ти ја локацијата од Гладијатор

Има и фитнес Мој Тренер се вика, али таму ако сакаш да бркаш женски :) https://goo.gl/maps/ubS75yn9Dvv
 
Член од
13 септември 2018
Мислења
32
Поени од реакции
5
Дали сте задоволни од вашите листови, колку пати ги тренирате со кои вежби.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
@AceCaleb
Ништо од Роли, искрено последните слики пред Прага Про ме изненадија, се подобар и подобар стануваше и ете го се повреди.
Прегледај го приврзокот 197652
https://www.youtube.com/watch?v=jrq1buehyMQ&index=68&list=WL&t=7s
Знам видов, ама мислам дека не е многу страшно, доле кај зглобот му е повредата, не би требало долго да е во аут, башка не настрадал листот или квадрицепсот. Можело да е полошо да се скине некој мускул кај квадрицепсот и слично. Се сопнал на скали во Прага после првото позирање, ноќта настапил веќе повреден кога тепаше, јуначина е :)
Али ќе видиме...
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Кој е најдобар доктор во Македонија за спортски повреди како врат, кичма ? Несакам местачи
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
Колку пари ќе биде карта за Diamond Cup?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom