Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Уставниот суд си покажа дека се обични корумпирани судии,.
Тоа само сега е така. Пред овие да дојдат на власт, уставниот и сите други судии беа столбови на правото и законите.
 
W

wicked_1

Гостин
Сите оние што ви викаат да излезете на референдумот, па макар и да гласате со НЕ, прашајте ги дали тие истите гласале за таа опција на референдумот во 2004, или си бојкотирале? Инстантно ќе им ја затнете муцката, по брза постапка.
Дали тогаш бојкотирале по свое убедување, или ја слушале змијата Шеќеринска да останат дома.

Зошто ако не се сложувале со референдумот во 2004, не излегле да гласаат со НЕ?

И тука завршува секаква дискусија со нив...

-2001 Рамковниот беше за подобра иднина
-2004 Територијалниот беше за подобра иднина
-2018 е за подобра иднина... А ако случајно помине овој референдум, е тек тогаш ќе видите што е подобра иднина што на секое ќе не уценува Грција за договорот (налик Бугарија), промена на Устав, преамбула + како гратис ставете ја и двојазичноста на цела територија, значи дополнително трошење пари и за тој дел да им се угоде на сите. Башка напоменав дека овој договор не гарантира дека и во иднина Грција може да не кочи?

Ајт сега офцички и сендвичари, на 30-ти кој за раче, кој со влечење за уши сите да се нацртате пред гласачките објекти :)
Како и да ја вртиш сите ќе се предавници на 30ти, и тие што ќе бојкотираат, и тие што ќе гласаат за, и тие со "не".. зависи од кој агол гледаш. :toe:
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Но третите? Тие се тие што ја дадоа власта
Мислиш на странски фактори?[DOUBLEPOST=1537360325][/DOUBLEPOST]
Кои сте тоа сите?

Сите кај тебе у штаб?
Сите кај тебе дома?
Сите кај тебе у глава?
И кај тебе ууууу штаб!
И кај тебе дома!
И кај тебе ууууу глава!

Сите северномакедонци. Да сум појасен.[DOUBLEPOST=1537360365][/DOUBLEPOST]
Тоа само сега е така. Пред овие да дојдат на власт, уставниот и сите други судии беа столбови на правото и законите.
Ова е олеснителна околност.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Ама, сеедно е. Затоа, не се мачете да гласате. Името секако ќе се промени. Што и да каже Зоки, знаеме дека за кратко време („врло могоче“) ќе е спротивното. Кога тој можеше во деца, дедовци, родители да се колне дека нема да се менува уставното име.. за да за кратко се однесува како „нисам из одавде“, јасно е неговото дно.
А изборите што рече дека ако ги изгуби дека ќе дадел оставка од партија?
А тоа бе?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Тоа само сега е така. Пред овие да дојдат на власт, уставниот и сите други судии беа столбови на правото и законите.
Црпнат на црпко, зошто дојдоа овие на власт?
да си продолжи се како што е (па дури и полошо) или да се промени нешто?
ЕУ ќе ја видете утре сабале там некоја 2050 година.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
Црпнат на црпко, зошто дојдоа овие на власт?
да си продолжи се како што е (па дури и полошо) или да се промени нешто?
ЕУ ќе ја видете утре сабале там некоја 2050 година.
Ќе ја видиме, не видете. Или и ти чекаш бугарски ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Црпнат на црпко, зошто дојдоа овие на власт?
да си продолжи се како што е (па дури и полошо) или да се промени нешто?
ЕУ ќе ја видете утре сабале там некоја 2050 година.
Не е исто све бе.
Ја не глеам секој ден да има напади на Албанци врз Македонци.
Не глеам специјалци да влагаат у библиотека и да тепаат студенти, а не гледам ниту еден мал милион ситници кои беа на сцена додека беше твојон газда главен. Да не набројувам.

Така да, не е исто, фала Богу у никој случај. Тоа, било не поновило се. Скраја да е.

Можда е исто како што беше у време на Хари, Љубчо, Бранко... али исто ко у време на господинот Груевски, да Бог даде никад не биде повеќе.
Знам дека од неговите трошки се храневте ко просјаци и притоа мислевте дека сте конечно најглавни у фирма, населба, село, влез... Али тоа е минато.:unsure:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Ќе ја видиме, не видете. Или и ти чекаш бугарски ?
Бугарскиот не е во мода повеќе, лесно се наоѓа работа и со македонски, треба само да си најдеш контакт, а такви има скоро секој од пошироката фамилија.[DOUBLEPOST=1537361606][/DOUBLEPOST]
Не е исто све бе.
Ја не глеам секој ден да има напади на Албанци врз Македонци.
Не глеам специјалци да влагаат у библиотека и да тепаат студенти, а не гледам ниту еден мал милион ситници кои беа на сцена додека беше твојон газда главен. Да не набројувам.

Така да, не е исто, фала Богу у никој случај. Тоа, било не поновило се. Скраја да е.

Можда е исто како што беше у време на Хари, Љубчо, Бранко... али исто ко у време на господинот Груевски, да Бог даде никад не биде повеќе.
Знам дека од неговите трошки се храневте ко просјаци и притоа мислевте дека сте конечно најглавни у фирма, населба, село, влез... Али тоа е минато.:unsure:
Не е исто полошо е, незнам што салами ве хранат у штаб па се глупирате.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
Frankfurter Allgemeine Zeitung izvestuva okolu referendumot i deka Mattis bil vo Makedonija. Demek sakal da se sprotivstavi na Ruskoto vlijanie vo Makedonija i obvinuva odnosno tvrdi deka Ruski pari se vlezeni vo Makedonija za da ne uspee referendumot. No New York Times objavi deka kongresot odobri 8 milioni Evra za Makedonija "za borba protiv ruskoto vlijanie". Koj ke gi lapne tie pari ke bide interesno da se vidi.

Vesnikot pisuva deka ubedlivo mnozinstvo ke glasa za dogovorot - site malcinstva osven Srbite ke glasaat za. Isto taka Golem del od slovenskoto mnozinstvo bi glasale za. Edino nejasno e dali ke ima kvorum. VMRO-DPMNE i ruskite aktivisti demek bile za bojkot.

Interesno e sto se zboruva za ruski vlijanie a nikoj ne dosol tuku, za razlika od Merkel, Kurz i drugi. Edino Alexandr Dugin dojde pa demek ponudel pomos isto kako sto i nudele na Sirija odnosno ako pobara Makedonija pomos ke dobije (isto kako sto pobara Sirija). Pored mene ocajna sporedba. Se spomnuva i Internet kampagnata "bojkotiram" na kraj i dali ke uspee da gi dovede Makedoncite da bojkotiraat.

http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/debatte-zwischen-nato-und-russland-um-benennung-mazedoniens-15792925.html
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А изборите што рече дека ако ги изгуби дека ќе дадел оставка од партија?
А тоа бе?
И тоа зборува за личноста. Човек што нема срам, ни „перде“.[DOUBLEPOST=1537363468][/DOUBLEPOST]
Црпнат на црпко, зошто дојдоа овие на власт?
да си продолжи се како што е (па дури и полошо) или да се промени нешто?
ЕУ ќе ја видете утре сабале там некоја 2050 година.
Не толку многу, ама 2030+ е можно. А до тогаш, кој знае што ќе биде, ама ние со ново име.[DOUBLEPOST=1537363911][/DOUBLEPOST]
Да кажеш дека ова е полошо од Груевски, само по себе е предавство.
Па полошо е. Ова на ништо не личи. А и име ќе променат.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Никој нема да излезел на рефрендум.
Топ! Нема да има гужва (y)[DOUBLEPOST=1537364224][/DOUBLEPOST]Сведок на „27 април“
Работевме како војска, за протестите добивавме наредби од месните комитети на ВМРО-ДПМНЕ, ама без уцени

...

Во своето сведочење Коцевски рече дека од 1992 година бил активен член на ВМРО-ДПМНЕ и до 20 март присуствувал и на протестите на „За заедничка Македонија“. Како основачи на иницијативата сведокот ги посочи Богдан Илиевски, Игор Дурловски и режисерот Борис Дамовски.

За обвинетиот Илиевски овој сведок посочи дека имало реакции како што рече, зошто Бетмен е на протестите кога во 2013 година плукал по Никола Груевски. Според сведочењето на Коцевски, имало шпекулации дека обвинетиот Бетмен доаѓа на протестите поради финансиски причини. ....

... „Ние како партија работевме како војска. Од општинскиот комитет се добиваа наредби до месните комитети, во 17 часот се доаѓаше пред владата, по слободен избор, без уцени, без делење сендвичи и без пари. Протестите ги водеа луѓе кои не се членови на партијата, а имаше многу реакции во врска со Бетмен зошто е тој тука“, тврдеше сведокот пред судот. ...
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.800
Не е исто све бе.
Ја не глеам секој ден да има напади на Албанци врз Македонци.
Некој би рекол дека се десија еден куп евидентирани бодења по автобуси и таму некое убиство на дете од братучед на Груби, ама, да, не е тоа потресително како на пример случајот со дедото во Мариово што те истрауматизира на времето.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Истите уставни судии се, само сега сервилноста ја сменила бојата. Ништо друго.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom