Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
Мене најсмешни ми се овие што се пењавеа за ќерка му на шармантниот и еве ќе се пењават во одбрана за син му на Локвенец, па и кога видов дека на ФБ ќерка му на шармантниот ја брани една професорка од ЈБТ во тоа школо небитна како семафор во Чаир :tapp: Мој другар ги исполнуваше сите услови за стипендија за да студира на Беркли и го шиканираа со глупостине од типот на „ти фали документ“. За мајчиниве се кладам цела документација била спремна.
Се е легално, само што направиле итна седница мислиш нуклеарен напад ни се спрема, па да се спремнат кодовите за боевите глави.
Порталот Магазин пишува дека на 4-ти август 2017-та година тогашната министерка за образование Рената Дескоска, со решение број 14-9573/1 формирала комисија за доделување на стипендии додипломски студии во странство и веднаш, истиот ден (петок) комисијата се состанала и итно одлучила по барањето на Јана Димитрова, ќерка министерот за надворешни работи Никола Димитров, да ѝ додели стипендија.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Втор пат алудираш, претпоставувам, на СДСМ и Заев, ако добро те пратам. Кој е ќарот на Заев да пропадне референдумот?
Избори во кој би биле сите против ВМРО и нови 4 години апсолутна власт после такви избори.
 
B

Bafra

Гостин
Епа Груевски го имаше кралот на Хунзите, овој го има принцот на Црна Гора и Македонија.
Тоа само укажува на сериозноста на македонската надворешна политика.
Хунзите се признати и посетени од неколку кралски фамилии, меѓу кои и членови од Британската.
Исто е, ама не е исто.
Ај за некоја година и нас ќе не посетат, а и папата :D

Секоја територија на европско тло која е во источна Европа е` од стратешко значење за НАТО империјалистите, кои сакаат од секоја можна страна да и` се приближат на Русија.
Што ќе им е територија под директна контрола ... Изумрени се тие идеи, што поголема територија, помоќна монархија. Тоа порано важело, со технолошки развој и глобализацијата нема потреба од такви авантури.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Избори во кој би биле сите против ВМРО и нови 4 години апсолутна власт после такви избори.
Гласање на договорот у парламент, дали со овој или со нов состав, прашање на цена е, дали се поефтини 10 пратеници на ВМРО или целосно нови избори со таргет 2/3 мнозинство, само со такви математики од дома правени не излегува секогаш есапот
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Гласање на договорот у парламент, дали со овој или со нов состав, прашање на цена е, дали се поефтини 10 пратеници на ВМРО или целосно нови избори со таргет 2/3 мнозинство, само со такви математики од дома правени не излегува секогаш есапот
Ама тоа е есапот на другиот крчмар. На Заев не верувам дека би му пречело да владее со 78 пратеници наредни 4 години. Па макар и не можел да го изгласа договорот во Собрание. Не е негова вина. :toe:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
@Klin ме интересира твоја анализа пошто пратиш, а јас надвор од форумов скоро и ништо да не отворам.
Зошто дури и Меркел и генералниот секретар на САД доаѓаат во РМ? Зар толку е стратешки за НАТО битно влегувањето на (С)РМ во сојузот? Што толку на терен се смени за да има одеднаш олкава офанзива? Русија/Турција/Кина се нови играчи на Балканот или е само лажна тревога?
Таква анализа некој од аналитика од УБК или АР ако има останато некој асален таму, чат пат ако прочиташ некој залутан текст низ парамедиумите од некој маргинализиран универзитетски професор со троа а`кл кој не е дел од партиските племиња , јас само ќе кажам дека нас сите би да не ебат, ама никој да стапи во брак со нас такви какви што сме т.е она што сме. После сите овие естетски зафати проследени со бихејвиористички терапии не знам кој ќе стапи во брак и да сакаат да не земат.

Сега голема улога игра фактот шо ЕУ и НАТО се ставени да го премостат тежиштето на референдумското ливче од овој понижувачки документ потпишан во Преспа, требаше да се измозга неуспешен референдум каков наратив може да овозможи да се наметне, и тука истото одамна го напишав.
Факт е дека од близу 90% про НАТО поддршка во 2008 сега се помеѓу 50-60%, половина од разликата да е расположена про Русија, Кина итн е сериозна бројка и индикатор за одреден тренд. И тоа без отворена медиумска кампања и сл се стигнати до таа бројка, тек ако сето тоа е поткрепено со пропаганда како што има во моментов за спротивната страна...

Згора на ова имаш дебакл со Рамковниот договор кој наместо да ги олабави меѓуетничките односи создаде тампон зони, законот за локална самоуправа доведе до уште поголема етничка централизација и територијалната прераспределба овозможи етничко чистење. Факти се тоа, колку МКД имало пред 2001 во Западна МКД и колку немакедонци имало да земеме во останатите делови на земјата каде доминираат МКД, и да ги споредиме со сегашната ситуација. Нека дојде некој нека ми рече дека сум националист и сл празни фрази, едноставно е, колку и да имам симпатии према некаква определба сето тоа има граница, рацио е во прашање.

Јас би рекол дека ако некој те третира како стока, ако ништо друго, за возврат барем може да се однесуваш соодветно на третманот.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
горива накачуваат, ујп го затега обрачот, овие сакаат референдум да им успее
нека се гонат у три лепе
кај да му ги пратиме на зајко фискалните да ни врате ддв, оти нели така викаше пред избори, лажго, теќок преварант
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Ако мислиш на личноста која говори на видео записот - да, дефинитивно е во Саше Паралитико Ивановски стил.

А ако објавувањето на таквиот видео запис го сметаш за Саше Паралитико Ивановски стил, грешиш, бидејќи Саше Паралитико Ивановски нема ментален капацитет за да објави таков видео запис на Интернет.

Објавувањето на ваквиот видео запис е повеќе во стилот на патетичниот Џон Стјуарт, но барем држи вода, бидејќи личноста која говори на видео записот би била одличен предмет на потсмев за Џон Стјуарт.
Добро бе, нека ти биде - Трендо е објективен граѓанин кој сега истура дрва и камења по новата власт, не затоа што Бетмен му е на суд, не затоа што беа/се пријатели со вмровскиот портпарол пред тоа, не затоа што беше/е бизнис поврзан со Фамилијата, туку затоа што е објективен тип, кој не трпи неправда. Порано, лагани му беа критиките кон Груевски, затоа што тогаш многу, многу, не го интересираше политика.

ОК е вака?[DOUBLEPOST=1537208553][/DOUBLEPOST]
Избори во кој би биле сите против ВМРО и нови 4 години апсолутна власт после такви избори.
Да не се лажеме, ќе падне ко крушка, ако не не внесе у НАТО.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.570
горива накачуваат, ујп го затега обрачот, овие сакаат референдум да им успее
нека се гонат у три лепе
кај да му ги пратиме на зајко фискалните да ни врате ддв, оти нели така викаше пред избори, лажго, теќок преварант
ти даде 500 евра плата, уште и ддв бараш, неблагодарен :D
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Епа Груевски го имаше кралот на Хунзите, овој го има принцот на Црна Гора и Македонија.
Тоа само укажува на сериозноста на македонската надворешна политика.
На толкав број информации, на толку афери со црногорецот, и пак да се избрукаш. треба да си специјална сорта
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Таква анализа некој од аналитика од УБК или АР ако има останато некој асален таму, чат пат ако прочиташ некој залутан текст низ парамедиумите од некој маргинализиран универзитетски професор со троа а`кл кој не е дел од партиските племиња , јас само ќе кажам дека нас сите би да не ебат, ама никој да стапи во брак со нас такви какви што сме т.е она што сме. После сите овие естетски зафати проследени со бихејвиористички терапии не знам кој ќе стапи во брак и да сакаат да не земат.

Сега голема улога игра фактот шо ЕУ и НАТО се ставени да го премостат тежиштето на референдумското ливче од овој понижувачки документ потпишан во Преспа, требаше да се измозга неуспешен референдум каков наратив може да овозможи да се наметне, и тука истото одамна го напишав.
Факт е дека од близу 90% про НАТО поддршка во 2008 сега се помеѓу 50-60%, половина од разликата да е расположена про Русија, Кина итн е сериозна бројка и индикатор за одреден тренд. И тоа без отворена медиумска кампања и сл се стигнати до таа бројка, тек ако сето тоа е поткрепено со пропаганда како што има во моментов за спротивната страна...

Згора на ова имаш дебакл со Рамковниот договор кој наместо да ги олабави меѓуетничките односи создаде тампон зони, законот за локална самоуправа доведе до уште поголема етничка централизација и територијалната прераспределба овозможи етничко чистење. Факти се тоа, колку МКД имало пред 2001 во Западна МКД и колку немакедонци имало да земеме во останатите делови на земјата каде доминираат МКД, и да ги споредиме со сегашната ситуација. Нека дојде некој нека ми рече дека сум националист и сл празни фрази, едноставно е, колку и да имам симпатии према некаква определба сето тоа има граница, рацио е во прашање.

Јас би рекол дека ако некој те третира како стока, ако ништо друго, за возврат барем може да се однесуваш соодветно на третманот.
Поентата ми е не доаѓа тек така канцелар на Германија и ген.секретар на САД. Би требало да има нешто покрупно, задскриено зад ова тргање за уши по секоја цена.
Веројатно се работи за стратешки многу битно прашање за НАТО, чим толку се залагаат за нашето влегување во сојузот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom