Каде да пријавам насилство врз малолетно дете?

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Или полиција или во Центарот за социјална работа. Во полиција ќе ти бараат точни податоци сигурно, а ако сакаш можиш да им изрецитираш све и исклучиго телефонот. Тие мора да излезат на наведената адреса и да го проверат тоа.

Полицијата после тоа мора да викни работник од социјални грижи и заедно да ги обават разговорите а по потреба и лекарските прегледи на малолетникот
Како не, морало да излезат, ич не се замараат. Јас сум пријавувал слично нешто, не реагираат.
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Ај дете да искараш , да го исплескаш малце оти направило бејла ама па секоја ден.... Тоа е веќе малтретирање. Не секогаш со насилство се уче детето дека тоа се лоши работи и навики. Имам ќеркичка и 6 годинки ипак се караме ама па знае онаа дека лоши работи праве и знае да си втера во паметот за друг пат. Со детето треба да бидеш не само родител туку и најјдобар другар исто така и да го сослушаш што е со него и да имаш разбирање.
 

Mr.MisteryMan

Шарлатан по природа
Член од
4 март 2017
Мислења
90
Поени од реакции
45
Што му ја мислите па дали со точно име ќе пријавите? Таа дека го тепа детето не значи дека може возрасни луѓе да тепа - баш напротив.
А и оваа мерка со ќотек за нејзе јас не би ја исклучил затоа што полицијава е претворена во последно време во „тим за увид“ - доаѓаат, земаат податоци и ништо не праат.
Затоа што постојат таканаречени „човекови права“.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
во наше време се јадеше ќотек... е сега се утврдило дека тоа е штетно... ама укинувањето ќотек има други последици, со камата...
посебно кога детето се уште не е полнолетно
( не потпаѓа под затвор) ама криминали праи..
http://www.libertas.mk/povreden-so-nozh-15-godishnik-od-souchenik/
 
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Луѓе доста живеете во шведски филм, ова е Македонија... Јас работев во Центар за социјална работа, и знам шо се случува при пријавување на насилство... -Ништо. Институциите се немоќни да превземаат никакви мерки освен опомени... Сега сум наставник и пак исто гледам секој ден. И? Ни се сменило ни ќе се смени, ниту пак има потреба да се смени. Има лудаци и ќе има... Сите што се нормални луѓе знаат како треба со децата, тие шо не се џабе и пријави и се секако не се мењаат. Престапниците кои сториле семејно или било какво насилство, во 95% го повторуваат истото откако ќе одлежат или ќе бидат опоменати или ќе им биде изречено некоја условна казна...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Луѓе доста живеете во шведски филм, ова е Македонија... Јас работев во Центар за социјална работа, и знам шо се случува при пријавување на насилство... -Ништо. Институциите се немоќни да превземаат никакви мерки освен опомени... Сега сум наставник и пак исто гледам секој ден. И? Ни се сменило ни ќе се смени, ниту пак има потреба да се смени. Има лудаци и ќе има... Сите што се нормални луѓе знаат како треба со децата, тие шо не се џабе и пријави и се секако не се мењаат. Престапниците кои сториле семејно или било какво насилство, во 95% го повторуваат истото откако ќе одлежат или ќе бидат опоменати или ќе им биде изречено некоја условна казна...
И што, треба да замижат и да се откажат?
Поради ваквиот однос и „доста живеете во шведски филмови“ дојдовме до ова дереџе.
Само дрочење на службите, додека не преземат нешто - не конкретно за овој случај, туку за се' во животот.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Теоретски е така, практично потешко...
 
Член од
24 август 2015
Мислења
238
Поени од реакции
343
ко веќе институциите се немоќни во вакви случаеви се чудам само како некој не се најде паметен да тропни кај таја лудача на врата и да му кажи едно 2-3 убави зборови :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom