Прашања и одговори

Член од
23 јуни 2016
Мислења
32
Поени од реакции
3
Факултет за безбедност смерови:

КРИМИНАЛИСТИКА
БЕЗБЕДНОСТ
БЕЗБЕДНОСТ И ЕВРОАТЛАНСКИ ИНТЕГРАЦИИ
КРИМИНОЛОГИЈА И КРИМИНАЛНА ПОЛИТИКА


Според вас кој од овие е подобар и за запишување ама и за понатаки со кој смер можиш полесно да најдиш работа , јас сакам да одам на криминалистика но барат одличен просек таму за запишување шо ја не су ногу ногу , но ми кажуват дека и другите смерови се исто така добри , каде што не барат многу просек , и затоа почнав да се двоумам , и гледам да се одлучам оти уписите се сега на 30 и 31 , па дали некој одвас или некој што се има запознаено со овие работи малце да ме посочи :):)
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
1.Dali e tocno deka treba uplatata za upis na ukim za prism na fakultet da bide uplatena dva dena pred pochnuvanje na upisot na 30.08.?
2. Dali moze da se napravat izmeni na elektronskiot formular poradi greshka vo vnes na ocenka pred da se uplati ?
 
Член од
14 јануари 2016
Мислења
52
Поени од реакции
17
1.Dali e tocno deka treba uplatata za upis na ukim za prism na fakultet da bide uplatena dva dena pred pochnuvanje na upisot na 30.08.?
2. Dali moze da se napravat izmeni na elektronskiot formular poradi greshka vo vnes na ocenka pred da se uplati ?
1. Нема врска кога ќе уплатиш, можеш и сабајлето на 30ти.
2. Може да направиш измена, во предвид се зема само последната испратена пријава.
 
Член од
26 август 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Дали се одземаат бодови во УКИМ на медицински ако имам избрано математика, а не англиски како втор екстерен предмет? Негде прочитав дек исто е, ама денес ми рекоја дека одземале..
 
Член од
14 јануари 2016
Мислења
52
Поени од реакции
17
Дали се одземаат бодови во УКИМ на медицински ако имам избрано математика, а не англиски како втор екстерен предмет? Негде прочитав дек исто е, ама денес ми рекоја дека одземале..
Не се одземаат. За медицина одземаат ако немаш биологија и хемија.
 
Член од
26 август 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Сигурна ти е информацијава? Според конкурсот на медицински лани пишува дека може и физика како екстерен/ интерен, а не можам да го најдам овогодишниот.

Р.S. А има врска дали имам избрано хемија како екстерен, а биологија како интерен или обратно? Лани кај нас никој не избрал хемија екстерен, па затоа прашувам.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
14
Поени од реакции
17
Дали треба ново државјанство да се извади при конкурсот за упис на УКИМ?
За извод разбрав дека може и стар да е али не знам за државјанство како е?
 
Член од
14 јануари 2016
Мислења
52
Поени од реакции
17
Сигурна ти е информацијава? Според конкурсот на медицински лани пишува дека може и физика како екстерен/ интерен, а не можам да го најдам овогодишниот.

Р.S. А има врска дали имам избрано хемија како екстерен, а биологија како интерен или обратно? Лани кај нас никој не избрал хемија екстерен, па затоа прашувам.
Еве ти го овогодинешниот конкурс: http://www.ukim.edu.mk/dokumenti_m/639_Konkurs I - 2018-19.pdf
upload_2018-8-28_13-52-14.png
Нема врска дали имаш хемија екстерен, а биологија обратно или биологија екстерен, а хемија интерен. Исто поени ќе добиеш. Битно е двата да ти се избрани, сѐ останато ти носи помалку поени.
П.С. Физика екстерен носи поени на фармација и стоматологија.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
За на IKnow системот има ли врска дали името и презимето ти е со англиска подршка, пошто веќе направив акаунт со матичниот број и неможам да го сменам акаунтот а ни името
 
Член од
12 март 2018
Мислења
29
Поени од реакции
5
Вчера се запишав на факултет а дипломата од матура ја предадов таму.. денес дознав дека ми треба копија од дипломата за во студентски, а во факултет пишуваше кога ќе ги предадеме документите нема право да ги тражиме 3 месеци.. прашав во гимназија и таму не можело
 

Ler

Член од
19 август 2012
Мислења
33
Поени од реакции
9
Вчера се запишав на факултет а дипломата од матура ја предадов таму.. денес дознав дека ми треба копија од дипломата за во студентски, а во факултет пишуваше кога ќе ги предадеме документите нема право да ги тражиме 3 месеци.. прашав во гимназија и таму не можело
Отиди до факултет и кажи дека ти треба копија за во студентски а немаш, би требало да ти ја дадат за 5 минути работа да ја копираш само и да ја вратиш одма.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Така е кога давате оригинален документ, а за себе не си оставате копија.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
12 јуни 2016
Мислења
34
Поени од реакции
0
Дали некој знае до која сума на финансиски примања си ослободен од плаќање студентски дом??
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
14
Поени од реакции
17
ДАЛИ МОЖЕ КВОТАТА ДА СЕ ЗГОЛЕМИ ПОСЛЕ РЕЗУЛТАТИТЕ НА ПРИМЕР АКО Е 120 НА 130?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom