Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 август 2018
Мислења
36
Поени од реакции
12
ако си преку амбасада во мк , уплакаш 25евра во уни банка , две копии од пасош , пасош , три слики и 10 евра на шалтер.
Ти даваат да потполниш еден лист за пријавување на адреса , ги подаваш на шалтерот и чекаш 3-4 месеца за егн.После 3-4 месеца одиш во општинаа кај шо си пријавил адреса па во мвр се сликаш и си зимаш пасош
A ako zemis od sofija kokoe postapkata?
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
21
Поени од реакции
88
Некој да се пофали од скоро да му се сменило од зад'лжително во финална ???
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
A ako zemis od sofija kokoe postapkata?
Ke si zavrsis rabota u edna den ke si platis 40e i za 3 dni go imas pasosot u raka, jas ostaviv dokumenti vo bitolskata ambasada Mart mesec i seuste vo petrich nemase egn ispadnato i pred 1 nedela najdiv adresa vo blagoevgrad podnesiv za maticen mi ispadna vo vtornikot bev se slikav za pasos i licna karta, preku ambasada toa ti e kako da gi pratis dokumentite po ЖЕЛКА
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Ke si zavrsis rabota u edna den ke si platis 40e i za 3 dni go imas pasosot u raka, jas ostaviv dokumenti vo bitolskata ambasada Mart mesec i seuste vo petrich nemase egn ispadnato i pred 1 nedela najdiv adresa vo blagoevgrad podnesiv za maticen mi ispadna vo vtornikot bev se slikav za pasos i licna karta, preku ambasada toa ti e kako da gi pratis dokumentite po ЖЕЛКА
A kako mislish se plaka 40e,kade se plaka, vo opshtina li? I za kolku dena izlaga egn?
 
Член од
8 јуни 2018
Мислења
69
Поени од реакции
59
Ke si zavrsis rabota u edna den ke si platis 40e i za 3 dni go imas pasosot u raka, jas ostaviv dokumenti vo bitolskata ambasada Mart mesec i seuste vo petrich nemase egn ispadnato i pred 1 nedela najdiv adresa vo blagoevgrad podnesiv za maticen mi ispadna vo vtornikot bev se slikav za pasos i licna karta, preku ambasada toa ti e kako da gi pratis dokumentite po ЖЕЛКА
Jas imam adresa od kustendil kade treba da ja dostavam vo ambasadata li ? Ili koa ke go zemam udostoverenieto od ambasadata dali noze direkno vo kustendil da odam i da zavrsam rabota ?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Имаш вакви паушални изјави од една страна и имаш официјални податоци од Вицепрезидентот што вели дека одбиени се некаде под 10% од барањата.

https://www.president.bg/docs/1532680176.pdf

2 368 издадени - период 01.04 - 30.06.2018.
160 отказ (по произход) - период 01.04 - 30.06.2018.

6.75% одбиени, поточна бројка.

Ае сега доста мудрување.

Рекла-казала муабети лажат, ама докази црно-на-бело не.
Другaр кaкo пoминa нa интервјутo? Ти ги примијa дoкументите или нa шaлтер ги предaде? Акo сaкaш пиши у привaтни
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Другaр кaкo пoминa нa интервјутo? Ти ги примијa дoкументите или нa шaлтер ги предaде? Акo сaкaш пиши у привaтни
Ништо страшно на интервјуто, прашањата што се вртат тука на форумот (последните) се тие тие. Не ги ни прашуваат сите. Генерално, лагана атмосфера. Чисто бирократска процедура, nothing special.

Во врска со дополнителните - девојката што ми го правеше интервјуто ги зеде истите. Јас ја прашав дал таа ќе ги земе или да ги дадам на шалтер, на што таа рече дека таа ќе ги земе и ги стави во мојот куп документи. Секако, ги провери истите.

И тоа е тоа. Сега е чекањето на ред. Се надевам дека до наредното лето ќе бидам и официјално, на хартија Бугарин. :) Со оглед на тоа што има промени во последно кај луѓето по 8-10 месеца од денот на интервјуто (без разлика на видот на документи), се надевам дека малку ќе се забрза процедурата. И неколку месеца помалку вршат работа.

Па, ќе видиме.
 
Член од
25 септември 2013
Мислења
7
Поени од реакции
1
Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Што следува после овој статус и колку трај ако е некој запознаен?
Фала
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Имаш вакви паушални изјави од една страна и имаш официјални податоци од Вицепрезидентот што вели дека одбиени се некаде под 10% од барањата.

https://www.president.bg/docs/1532680176.pdf

2 368 издадени - период 01.04 - 30.06.2018.
160 отказ (по произход) - период 01.04 - 30.06.2018.

6.75% одбиени, поточна бројка.

Ае сега доста мудрување.

Рекла-казала муабети лажат, ама докази црно-на-бело не.
Јас не знам што гледаш ти кога на линкот горе пишува:

Придобиване на б'лгарско гражданство
-
на основание
б'лгарски
произход;
родител-б'лгарски гражданин;
постојанно или д'лгосрочно
пребиваване в Република Б'лгарија;
лице без гражданство;
предоставен статут на бежанец или хуманитарен статут; особени заслуги к'м Република Б'лгарија или интерес от страна на Република Б'лгарија от натурализацијата
му
През отчетнија период вицепрезидент'т на Република Б'лгарија е издал
обшто 33 броја укази за придобиване на б'лгарско гражданство на обшто 2368 лица
.
Значи САМО 33 (помалку од 1,5%) лица СЕ ДОБИЛЕ државјанство од 2368 лица, а тука спаѓат и луѓе од други категории кои аплицират.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Јас не знам што гледаш ти кога на линкот горе пишува:

Придобиване на б'лгарско гражданство
-
на основание
б'лгарски
произход;
родител-б'лгарски гражданин;
постојанно или д'лгосрочно
пребиваване в Република Б'лгарија;
лице без гражданство;
предоставен статут на бежанец или хуманитарен статут; особени заслуги к'м Република Б'лгарија или интерес от страна на Република Б'лгарија от натурализацијата
му
През отчетнија период вицепрезидент'т на Република Б'лгарија е издал
обшто 33 броја укази за придобиване на б'лгарско гражданство на обшто 2368 лица
.
Значи САМО 33 (помалку од 1,5%) лица СЕ ДОБИЛЕ државјанство од 2368 лица, а тука спаѓат и луѓе од други категории кои аплицират.
Немој да си хејтер ќе те мразат на форум. Ко да ти е битно
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Јас не знам што гледаш ти кога на линкот горе пишува:

Придобиване на б'лгарско гражданство
-
на основание
б'лгарски
произход;
родител-б'лгарски гражданин;
постојанно или д'лгосрочно
пребиваване в Република Б'лгарија;
лице без гражданство;
предоставен статут на бежанец или хуманитарен статут; особени заслуги к'м Република Б'лгарија или интерес от страна на Република Б'лгарија от натурализацијата
му
През отчетнија период вицепрезидент'т на Република Б'лгарија е издал
обшто 33 броја укази за придобиване на б'лгарско гражданство на обшто 2368 лица
.
Значи САМО 33 (помалку од 1,5%) лица СЕ ДОБИЛЕ државјанство од 2368 лица, а тука спаѓат и луѓе од други категории кои аплицират.
Во еден указ влегуваат повеќе преписки, не е само една.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
I kaj mene nema promeni, I jas sum od 2014...
Ако може да споделиш со какви документи си и отприлика бројче на преписка тс кога беше на интервју?[DOUBLEPOST=1534701060][/DOUBLEPOST]
Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Што следува после овој статус и колку трај ако е некој запознаен?
Фала
Со какви документи си?
Инаку обично 2-3 месеци се чека на проверка од вице аме сега нешто е закочена работата.Има и такви што се 4ти месец на проверка.Можно е Септември да има промени!
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Указите за јуни ќе стигнеле последниот ден од Август. За Битолски конзулат се работи
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom