RAP i Hip Hop - pomos na studentka

Pomos na studentka koja saka da pise diplomska za makedonski hip hop


  • Вкупно гласачи
    6
Член од
17 август 2018
Мислења
6
Поени од реакции
3
Zdravo, jas se vikam Kalina, studiram slavistika vo germanija i sega pisuvam diplomskata. Izvinete mi sto ne znam dobro da zboram makedonski, pravam mnogu greski, ama mislam deka sepak ke me razbirate.
Temata mi e "anglicizmi i turcizmi vo makedonskiot jazik" oti mnogu me interesira. Problemot mi e sega deka baram raperi koji imat pesni od davno i od denes, za da gi sporeduvam hronologicno. Ama koga barav raperi, ne najdov mnogu sto mozam da koristam. Najdov naprimer grupata "strajk" ama tie pocnaa da pravat muzika vo 2011, a mene mi trebe nesto od istata grupa sto e postaro da gi sporeduvam tekstite. Inace najdov SAF (koji mi se dopagaat) ama tie imat samo muzika od 2001 i nemat novi pesni (kako sto vidov).. Osven toa najdov STR2, ama tuka sega ne razbirav dali e toa poinaka grupa oti pisuvase deka DJ Goco od SAF producirase pesni za niv.
Imate li nekoja pomos za mene koji grupi da analiziram?

Ako imate inace nekoj sovet za mene, mnogu bi bila srekna. Oti tuka nemat knigi za makedonskiot hip hop i toa e edna tema koja uste ne e istrazena i mi falat informaciji. Moja hipoteza e deka anglicizmi poleka gi zamenuvaat turcizmi (poradi poveke pricini: na primer poradi vladata koja e/bese vo kritika, poradi Skopje 2014, strav od albanci, strav od islamizacija, ili poradi toa sto turcizmi gi posekaat lugje na turska imperija i toa ne sakat). Vidov deka vo novinasrki jazik vek gi namaluvale turcizmi ama sega sakam jas da istrazucam kako stoji rabotata vo razgovoren jazik i kako mislat mladite za tie raboti.

Ako bi mozel barem eden covek da mi pomazi, mnogu bi bila srekna i blagodarna. Pocnav malce kasno so diplomskata i sega mi tece vreme :D
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Zdravo, jas se vikam Kalina, studiram slavistika vo germanija i sega pisuvam diplomskata. Izvinete mi sto ne znam dobro da zboram makedonski, pravam mnogu greski, ama mislam deka sepak ke me razbirate.
Temata mi e "anglicizmi i turcizmi vo makedonskiot jazik" oti mnogu me interesira. Problemot mi e sega deka baram raperi koji imat pesni od davno i od denes, za da gi sporeduvam hronologicno. Ama koga barav raperi, ne najdov mnogu sto mozam da koristam. Najdov naprimer grupata "strajk" ama tie pocnaa da pravat muzika vo 2011, a mene mi trebe nesto od istata grupa sto e postaro da gi sporeduvam tekstite. Inace najdov SAF (koji mi se dopagaat) ama tie imat samo muzika od 2001 i nemat novi pesni (kako sto vidov).. Osven toa najdov STR2, ama tuka sega ne razbirav dali e toa poinaka grupa oti pisuvase deka DJ Goco od SAF producirase pesni za niv.
Imate li nekoja pomos za mene koji grupi da analiziram?

Ako imate inace nekoj sovet za mene, mnogu bi bila srekna. Oti tuka nemat knigi za makedonskiot hip hop i toa e edna tema koja uste ne e istrazena i mi falat informaciji. Moja hipoteza e deka anglicizmi poleka gi zamenuvaat turcizmi (poradi poveke pricini: na primer poradi vladata koja e/bese vo kritika, poradi Skopje 2014, strav od albanci, strav od islamizacija, ili poradi toa sto turcizmi gi posekaat lugje na turska imperija i toa ne sakat). Vidov deka vo novinasrki jazik vek gi namaluvale turcizmi ama sega sakam jas da istrazucam kako stoji rabotata vo razgovoren jazik i kako mislat mladite za tie raboti.

Ako bi mozel barem eden covek da mi pomazi, mnogu bi bila srekna i blagodarna. Pocnav malce kasno so diplomskata i sega mi tece vreme :D
Извини, ти го прочитав постот два пати, ама пак не сфатив што бараш. Ако темата ти е турцизми и англицизми во македонскиот јазик, зошто тогаш бараш рапери? Само во рап песните ли има турцизми? Послушај народни песни за турцизми... Ако те интересира општо за рапот во Македонија и да се запознаеш подобро со него, не сфаќам што ти беше поврзан муабетот со дипломската... Како и да е, најпрво Страјк не е група туку е еден човек, второ Страјк не почна да прави музика во 2011, далеку пред тоа во 2000 има снимано, прогуглај Ментални Ствари песната пример. Стр2 е група составена од Страјк што го спомна и Блажеј, тој Гоцо е всушност диџеј Гоце од САФ, освен што сорабоувале за некои песни, нема друга поврзаност со Стр2. Побарај за Аго и Most Wanted групата, како и за Чиста Околина, со нив започнало рап движењето тука.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
6
Поени од реакции
3
Извини, ти го прочитав постот два пати, ама пак не сфатив што бараш. Ако темата ти е турцизми и англицизми во македонскиот јазик, зошто тогаш бараш рапери? Само во рап песните ли има турцизми? Послушај народни песни за турцизми... Ако те интересира општо за рапот во Македонија и да се запознаеш подобро со него, не сфаќам што ти беше поврзан муабетот со дипломската... Како и да е, најпрво Страјк не е група туку е еден човек, второ Страјк не почна да прави музика во 2011, далеку пред тоа во 2000 има снимано, прогуглај Ментални Ствари песната пример. Стр2 е група составена од Страјк што го спомна и Блажеј, тој Гоцо е всушност диџеј Гоце од САФ, освен што сорабоувале за некои песни, нема друга поврзаност со Стр2. Побарај за Аго и Most Wanted групата, како и за Чиста Околина, со нив започнало рап движењето тука.

Fala ti na pomos! Ke probam da objasnam sto mi e problemot. Jas baram Rap oti mislam deka e toa mnogu aktualna muzika i sakam da gledam kako e rabotata so turcizmite i anglicizmite vo denesno vreme, poradi toa sakav da istrazuvam Rap. Sakam da proveram dali ima poveke anglicizmi i dali i vo razgovoren jazik se namaluvaat turcizmite.Vo narodni pesni 100% ke pronajdam turcizmi ama toa ne e toa sto baram, znaci jas sakam da gledam dali sega (poradi globalizacija blabla) imat poveke anglicizmi od turcizmi ili ne.
Situacijata ne e/ ne bese lesna vo makedonija (pogotovo politicki, mnogu lugje zamina, protesti protiv vladata itd) i se primetuva deka vladata sakase (naprimer so skopje 2014) da gi izfrli turskite elementi i da ja "promeni" istorija na Makedonija. Osven toa primetiv deka mnogu lugje ne gi sakaat albancite (i obratno) i deka nekat da se prosiri muslimanska vera poveke nego sto e vek vo momentov. Jas sega sakam da ja povezam situacijata so razvoj na jazikot i taka primer da objasnuvam zosto ima pomalku turcizmi ili ne. Osven toa bi sakala da gledam dali turcizmite sega se koristat vo pogrden/negativen nacin i dali ima tuka vrska so opsta situacijata. Na primer slusnav deka na televizija ima/imase emisija za pravilen makedonskiot jazik i kako treba da se zbori "pravilno", toa izgleda na mene kako da vladata ima vlijanie na jazikot i kako saka da go "manipulira".
Ne znam dali sega se razbira sto sakam.

Fala ti za predlozite, sega razbirav koj e strajk i site drugi. Ne mi bese lesno toa da pronajdam oti ne mozev da najdam website kade imat tie informaciji. Problemot e deka mi trebe konstanta, znaci mi trebaat 15 pesni od ista grupa koji mozam da sporeduvam i sakav da zemam nekoj koj e poznat i kade ima tekstovi na internet za analiza. Poradi toa sega izabrav SAF oti analizirav vek pesni od niv, za da nemam premnogu rabota (oti trebam da ja predadam diplomskata za 3 nedeli haha).
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Добро зошто сте тешки говеда и зошто мора секоја тема да ја терате на сеир? Си заработивте бан од тема и казнени поени.

Има модетатори да одлучат дали некој е спамер или е трол. Кој може да му помогне на девојчево нека изволи, кој не, нека фаќа патот.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Не знам колку ќе ти помогне фокусираноста на рап музика, мислам дека се работи за стереотип.

За да направиш објективна анализа најмногу би ти користел обичен секојдневен непишан говор, со многу луѓе од различни групи.

Тоа би било тешко практично да го изведеш ако не живееш тука и секојдневно комуницираш со луѓе, најблиску што може да дојдеш е до пишан говор, еве на пример, читај ги македонскиве форуми. Разгледај повеќе теми и види како луѓето се изразуваат и комуницираат меѓу себе.

Од тука можеш да направиш статистички анализи од колку теми, колку реченици, колку зборови и кој процент од нив се англиски неологизми а колку турски архаизми.

Не мора да ги поминеш сите теми, земи репрезентативен примерок.

PS: Исто ќе можеш да ги сортираш по години, на пример во колку од темите од 2008ма има одредена категорија на зборови, процентуално и колку има соодветно во 2018.
Потоа можеш да донесеш констатација дека, да, трендот е да има повеќе вакви зборови а помалку онакви зборови или обратно.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Fala ti na pomos! Ke probam da objasnam sto mi e problemot. Jas baram Rap oti mislam deka e toa mnogu aktualna muzika i sakam da gledam kako e rabotata so turcizmite i anglicizmite vo denesno vreme, poradi toa sakav da istrazuvam Rap. Sakam da proveram dali ima poveke anglicizmi i dali i vo razgovoren jazik se namaluvaat turcizmite.Vo narodni pesni 100% ke pronajdam turcizmi ama toa ne e toa sto baram, znaci jas sakam da gledam dali sega (poradi globalizacija blabla) imat poveke anglicizmi od turcizmi ili ne.
Situacijata ne e/ ne bese lesna vo makedonija (pogotovo politicki, mnogu lugje zamina, protesti protiv vladata itd) i se primetuva deka vladata sakase (naprimer so skopje 2014) da gi izfrli turskite elementi i da ja "promeni" istorija na Makedonija. Osven toa primetiv deka mnogu lugje ne gi sakaat albancite (i obratno) i deka nekat da se prosiri muslimanska vera poveke nego sto e vek vo momentov. Jas sega sakam da ja povezam situacijata so razvoj na jazikot i taka primer da objasnuvam zosto ima pomalku turcizmi ili ne. Osven toa bi sakala da gledam dali turcizmite sega se koristat vo pogrden/negativen nacin i dali ima tuka vrska so opsta situacijata. Na primer slusnav deka na televizija ima/imase emisija za pravilen makedonskiot jazik i kako treba da se zbori "pravilno", toa izgleda na mene kako da vladata ima vlijanie na jazikot i kako saka da go "manipulira".
Ne znam dali sega se razbira sto sakam.

Fala ti za predlozite, sega razbirav koj e strajk i site drugi. Ne mi bese lesno toa da pronajdam oti ne mozev da najdam website kade imat tie informaciji. Problemot e deka mi trebe konstanta, znaci mi trebaat 15 pesni od ista grupa koji mozam da sporeduvam i sakav da zemam nekoj koj e poznat i kade ima tekstovi na internet za analiza. Poradi toa sega izabrav SAF oti analizirav vek pesni od niv, za da nemam premnogu rabota (oti trebam da ja predadam diplomskata za 3 nedeli haha).
Доколку си решен турцизми и англицизми да анализираш во рап песни, тогаш со Саф си на правиот пат. Е сега дека спомна 15 песни, јас не сум сигурен дека Саф имаат толку песни, бидејќи луѓето се легенди, но зад себе имаат само еден албум. Но ако сакаш сочни песни, со обемни лирики и тематики на повисоко ниво, на прав пат си со САФ, анализирај ги Сафра, Фатаморгана, Скопска Ситуација песните. Најмногу материјал би нашол за анализирање веројатно во песните на Легијата, а во целиот тој колектив ти спаѓаат и Страјк, спаѓаше Рнс (Тонио Сан), ЛД Пистолеро... Ако сакаш нешто да истражуваш подалеку од Скопје, побарај ги Divizija и Tha Titanium. Со среќа
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
1. (The Most Wanted - Пресудниот Ден издаден 1995 година)
https://www.youtube.com/watch?v=8QvIEkEoZ8g&t=2086s

2. (Чиста Околина - Новиот Аспект на Старата Школа издаден 1996 година) https://www.youtube.com/playlist?list=PLRKkCK0zQ9T7R48Qwwjg8MiNPgC9fjMnr

3. (САФ - Сафизам издаден 2000 година)
https://www.youtube.com/playlist?list=PLFC25C72D501B561A

4. (СТР2 - Не Заборавај 2008 година)
https://www.youtube.com/playlist?list=PL38GrVJpJckVdIK5rgRbIBm3OtPYTS0Xo

5. (Легијата - Лош Ден за Империјата издаден 2008 година)
https://www.youtube.com/playlist?list=PL38GrVJpJckURJC4ONsH_2HqRRKczUcEM

6. (Страјк - Кутија издаден 2011 година)
https://www.youtube.com/playlist?list=PL38GrVJpJckWrMnpnKAn7-7MV8-R9KjoN

7 (The Titanium - Проект 22 издаден 2011 година)
https://www.youtube.com/watch?v=88KpGUkZsuM&list=PLDHNSASXbFWeowH3Y3FDO8XZ-gHlEQftU

7. (Зад Аголот - Чувај го Вистинко Волу. 1)
https://www.youtube.com/playlist?list=PLDEC1F40A4A1A6F41

Пробав да опфатам што повеќе временски периоди и што повеќе групи, се надевам дека ќе ти бидат од помош. Доколку имаш потреба од повеќе албуми/групи слободно пиши. Македонскиот рап е преполн со турцизми и мислам дека нема да имаш проблем да најдеш кај било кој македонски рап артист. Англицизмите се друг муабет, присутни се, но не во толкава бројка. СТР2 и Страјк мислам дека се луѓето кои најмногу користат англицизми во своите текстови, ова особено важи за Страјк. Зборови како: stupid, drug dilla, fucked up се неколку од стварите што ми паѓаат инстантно на памет кога е во прашање Страјк.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Побарај ги книгите „Аспекти на македонската урбана култура - Хип Хоп Македонија“ (2005), „Хип хоп книга“ (2007) и „Хип хоп речник (англиско-македонски)“ од Славчо Ковилоски, социолог и член на Клан Исток.

И да си и да не си трол, ги препорачувам на оние кои ги интересира оваа тематика.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
6
Поени од реакции
3
Fala mnogu na site, toa bese stvarno dobra pomos. Na pocetok sakav da napravam lingvisticka analiza ama vo meguvreme mi tekna deka nekam lingvistika i deka poveke me interesira kulturata, znaci pricini zosto bi mozelo da bide taka. Se odluciv za rap oti pisev edna domasna vo minatiot semestar za slicna tema vo ruskiot rap. Profesorkata mi rece deka e toa mnogu dobra tema i deka bi bila dobra tema za diplomskata. Sega gi prevodiv pesni od SAF i gi markirav anglicizmite i turcizmite, samo "problemot" e deka ima poveke turcizmi. Jas sum fan od turcizmite i inace me raduva toa, samo ne za mojata hipoteza. Oti mislev deka vo meguvreme ima poveke anglicizmi poradi "westernization" i tie raboti. Ama dobro, nie sme sega vo 2018, mozebi za 50 godini ke bide poinako. Sega trebam da gledam kako mozam da svrtam nesto za da bide logicno i da ima barem nekakva smisla hahaha.

Fala i na sovet so knigata, ja vidov vek pred nekolku nedeli i sakav da ja nabavam ama tuka vo germanija ne mozev da ja najdam i ne mozev ni da najdam kade mozam da ja naracam i dali e toa uopste mozno.

Koga sum vek tuka bi sakala da prasam dali nekoj zna etimologija za ovie zborovi:

ветувања, реа, Кутар, кикс (na internet pisese deka znaci nesto kako "greska"), блазе, зеркател (sto e toa?),
фендибилитед (ni toa ne znam sto znaci), левитира, скрши.

Fala vi mnogu na pomos, tuka vo biblioteka nemat mnogu knigi za toa sto baram jas. Nemat ni pravi etimoloski recnici, ni za bulgarski jazik a kamoli za makedonski (ista rabota so srpski, pogotovo vo srpski nemat tolku turcizmi kako kaj "nas").

Fala odnapred i ubav den na sekoj koj mi pomaga ili pomagase :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.891
Поени од реакции
17.504
Добро зошто сте тешки говеда и зошто мора секоја тема да ја терате на сеир? Си заработивте бан од тема и казнени поени.

Има модетатори да одлучат дали некој е спамер или е трол. Кој може да му помогне на девојчево нека изволи, кој не, нека фаќа патот.
За гомна лапање први се а да ги прашаш не знаат кој е човекот чие име ја носи нивната адреса ма живеење нема да знаат да кажат.Можам да замислам шо глупости изналупале.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
ветувања, реа, Кутар, кикс (na internet pisese deka znaci nesto kako "greska"), блазе, зеркател (sto e toa?),
фендибилитед (ni toa ne znam sto znaci), левитира, скрши.
Кикс е грешка, фендибилитет и зеркател искрено не знам што се, некој друг ако знае нека пише. Другиве зборови јасни ти се или и за нив треба помош?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Зеркател-зеркало, не е нешто огледало или телевизор?[DOUBLEPOST=1534872577][/DOUBLEPOST]Уствари стакло, односно конкретно шпиунка?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.891
Поени од реакции
17.504
Зеркател е пророк или учител нешто поврзано со Христијанство(барем така "гоглето" кажува.[DOUBLEPOST=1534872889][/DOUBLEPOST]Рап феномен проклето сафролистичен чувар на рапот рап зеркател викај ме саф ѕвер или револуционер

Вака логички според стиховите шо би можело да значи?
 
Член од
17 август 2018
Мислења
6
Поени од реакции
3
Побарај ги книгите „Аспекти на македонската урбана култура - Хип Хоп Македонија“ (2005), „Хип хоп книга“ (2007) и „Хип хоп речник (англиско-македонски)“ од Славчо Ковилоски, социолог и член на Клан Исток.

И да си и да не си трол, ги препорачувам на оние кои ги интересира оваа тематика.
Znaes li dali moze da se kupi ebook od knigite ili dali moze nekako na drug nacin da se nabavi? mnooooogu bi mi cinelo da citam barem malku nesto za makedonska hip hop kultura ama tuka nema sansa da najdam nesto.[DOUBLEPOST=1534877708][/DOUBLEPOST]I dali zna nekoj kade moze da se gleda filmot Сложувалка od Aleksandar Koviloski?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom