Помош, проблеми, прашања, совети...

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.855
Поени од реакции
1.285
Матична плоча на која одговара тој процесор веќе не се продава. Лежиштето за процесорот на новите матични е различно. Не пасува тој процесор што го имаш на нова матична.

По огласи да најдеш матична за socket 1155. Барај така 1155 на реклама5, пазар3. Или некој што се бави со откуп и продажба на стари компјутери и делови.
само тешко да се најде на старо...
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Не знам каде да прашам, па си викам тука нај-рандом фаци се мотаат. Ноу офенс... Сакам да земам слушалки (earphones) до 2000д. со моќни ниски фрекфенции (да не бидам меме и да користам ,,Extra Bass") се мислам меѓу JBL E10 (Нептун) и Sony mdrxb510as (АМЦ...знам...). Има некој некој друг предлог?
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Не знам каде да прашам, па си викам тука нај-рандом фаци се мотаат. Ноу офенс... Сакам да земам слушалки (earphones) до 2000д. со моќни ниски фрекфенции (да не бидам меме и да користам ,,Extra Bass") се мислам меѓу JBL E10 (Нептун) и Sony mdrxb510as (АМЦ...знам...). Има некој некој друг предлог?
Сепак земав Sony, JBLот ми беа некако стари, дури и пожолтени, и налепницата и самите слушалки. Сега за сега добро грмат овие, се надевам ќе издржат барем некоја година.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.220
Поени од реакции
5.442
Preporaka za nekoj led pc monitor od 24'.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.109
Поени од реакции
538
Имам лаптоп Dell Inspiron 5567, истиот беше на сервис повеќе од еден месец во ИТД дистрибуција. Причината поради која го пратив е тоа што беше под гаранција, а првичниот проблем беше дисплејот и наводно беше дијагностицирана скршена DC порта за полнење поради која што изгорела плочата на делот за дисплеј, па затоа сум го имал проблемот.
Лаптопот помина на сервис преку гаранција и наводно е заменета старата со нова матична плоча. Е сега кога го добив назад, се изгледаше океј, а денес седнав да го користам така и забележувам дека немам звук. Софтверски скоро сите параметри покажуваат дека во позадина има глас, а звучниците не емитуваат никаков сигнал.. додека пак на слушалки добивам звук без никаков проблем.
Некој со сличен проблем да ми даде совет? Логично е дека нешто не е во ред со звучниците, меѓутоа во случај да е некоја софтверска работа или мал хардверски зафат да не чекам уште долго..........
Имав слилен проблем со мојот делл се реши со новс инсталација на вин ама кај тебе може заборавиле да го спојат конекторот за звук

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Имав слилен проблем со мојот делл се реши со новс инсталација на вин ама кај тебе може заборавиле да го спојат конекторот за звук

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Да, го решив проблемот. Заборавиле да ги вклучат, сега е во ред.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.645
Mozno li e kompletno da se poebe baterijata na laptopot od stoenje, ne priklucena na laptopot?

Imam laptop nov, spakuvan u kutija kako kupen, nekoristen godina ipol dve, izvadena baterijata, pusten 2 pati bukvalno za proverka samo.
Imase win 8.1 i sega sakav da go koristam/prodadam pri upgrade na win 10 baterijata ne ja pokazuva. Mrtva. Iks.
Napraiv sve po net, izvadiv struja, rekonektiranje sve toa. Odinstaliranje na drajveri na baterijata. Sve.
Posle dade znak na zivot, plugged in not charging. I stoi na nula, ako izvadam punac gasne. Sve probav do updatiranje na bios.

Ubeden sum deka e nesto softverski bidejki ima eden kup vakvi problemi po net.

Nemam druga baterija ili slicen polnac hardverski da probam denovive.

Imal nekoj slicen problem?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Mozno li e kompletno da se poebe baterijata na laptopot od stoenje, ne priklucena na laptopot?

Imam laptop nov, spakuvan u kutija kako kupen, nekoristen godina ipol dve, izvadena baterijata, pusten 2 pati bukvalno za proverka samo.
Imase win 8.1 i sega sakav da go koristam/prodadam pri upgrade na win 10 baterijata ne ja pokazuva. Mrtva. Iks.
Napraiv sve po net, izvadiv struja, rekonektiranje sve toa. Odinstaliranje na drajveri na baterijata. Sve.
Posle dade znak na zivot, plugged in not charging. I stoi na nula, ako izvadam punac gasne. Sve probav do updatiranje na bios.

Ubeden sum deka e nesto softverski bidejki ima eden kup vakvi problemi po net.

Nemam druga baterija ili slicen polnac hardverski da probam denovive.

Imal nekoj slicen problem?
можно е да е паднат напонот испод граница. ако може да се отворе, директно батериите со полнач да се полнат додека се каче напонот може да се управат.
ама ако е ептен паднат напонот испод дозволеното може и да се скроз отидени батериите[DOUBLEPOST=1534949844][/DOUBLEPOST]
Preporaka za nekoj led pc monitor od 24'.
eve na primer ovoj
http://www.anhoch.com/product/43871/monitor-24-s24f356fhu-samsung-led-pls-full-hd-1920x1080-vga-hdmi-4ms-super-slim

PLS ekran (slicno na IPS) flicker free - bez treperenje na pozadinsko, eye saver mode
se za dolga i komotna rabota pred monitor
 
Последно уредено:

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.220
Поени од реакции
5.442
можно е да е паднат напонот испод граница. ако може да се отворе, директно батериите со полнач да се полнат додека се каче напонот може да се управат.
ама ако е ептен паднат напонот испод дозволеното може и да се скроз отидени батериите[DOUBLEPOST=1534949844][/DOUBLEPOST]

eve na primer ovoj
http://www.anhoch.com/product/43871/monitor-24-s24f356fhu-samsung-led-pls-full-hd-1920x1080-vga-hdmi-4ms-super-slim

PLS ekran (slicno na IPS) flicker free - bez treperenje na pozadinsko, eye saver mode
se za dolga i komotna rabota pred monitor
Земав ваков, ми треба компјутерот па немав време за многу избор, само тоа што беше на лагер.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Моментално развивам некој мој GPS Tracker за велосипеди и мотори кој што планирам да го пуштам во употреба, односно да може секој да си го купи и да следи каде е неговиот велосипед, мотор итн. колку км изминал во одреден период, каде најчесто се движел...
Уредот е правен во комбинација од готови компоненти како Arduino, GPS module, OLED display.

Прашањето ми е: Дали за ваков тип на уреди потребна е некаква дозвола за продажа или некакви сертификати кои треба да се извадат за уредот ?

П.С: Уредот е наменет за МК пазар.

Сите информации околу пуштање на електронски уред во продукција се добредојдени! :)
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Абе, даваат попуст во анхоч кога купувате нешто поскапо во кеш?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Абе, даваат попуст во анхоч кога купувате нешто поскапо во кеш?
На различни продукти имаат различни попусти.
Но ако немаш познајник, ептен мал ќе ти биде попустот може и 5% да не е.
Со познајник скоро на се ти се гарантира некаде меѓу 5-8%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom