Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Вчера закажав термин за отпочнување процедура.Жената што ми се јави на тел.ми рече дека поради тоа што сум со документ од родител со државјанство,т.е директно потекло за мене имало сосем друга процедура, се прескокнувал происход и не знам уште што. Дали некој знае да ми каже како ќе терам,кои документи да ги собирам и сл.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Проблемот е таен договор Заев Борисов за затегнување на процедурата за добивање на одобрение за државјанство за граѓаните од Македонија. Ова се зборува наголемо тука во Софија. Максимално е затегната процедурата. А и јотова кочи. Женава има големи политички амбиции и се меша насекаде. Не е баш наклонета кон Македонците. Повеќе кон Украинци и молдавци. ,тие им се резервна работна сила и ги има доста што работат тука, посебно на море.
Имаш вакви паушални изјави од една страна и имаш официјални податоци од Вицепрезидентот што вели дека одбиени се некаде под 10% од барањата.

https://www.president.bg/docs/1532680176.pdf

2 368 издадени - период 01.04 - 30.06.2018.
160 отказ (по произход) - период 01.04 - 30.06.2018.

6.75% одбиени, поточна бројка.

Ае сега доста мудрување.

Рекла-казала муабети лажат, ама докази црно-на-бело не.
 
Член од
8 август 2018
Мислења
44
Поени од реакции
113
Проблемот е таен договор Заев Борисов за затегнување на процедурата за добивање на одобрение за државјанство за граѓаните од Македонија. Ова се зборува наголемо тука во Софија. Максимално е затегната процедурата. А и јотова кочи. Женава има големи политички амбиции и се меша насекаде. Не е баш наклонета кон Македонците. Повеќе кон Украинци и молдавци. ,тие им се резервна работна сила и ги има доста што работат тука, посебно на море.
Lol kakva glupost. Daj be razmisli malku pred da napises nesto
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
42
Поени од реакции
19
Ke mi kaze li nekoj sto treba da napravam od koga ke go podignam udostoverenieto od ambasadata .Tam li se dostavuvat slikicki tamu li ti davat adresa ?
ако си преку амбасада во мк , уплакаш 25евра во уни банка , две копии од пасош , пасош , три слики и 10 евра на шалтер.
Ти даваат да потполниш еден лист за пријавување на адреса , ги подаваш на шалтерот и чекаш 3-4 месеца за егн.После 3-4 месеца одиш во општинаа кај шо си пријавил адреса па во мвр се сликаш и си зимаш пасош
 
Член од
8 јуни 2018
Мислења
69
Поени од реакции
59
ако си преку амбасада во мк , уплакаш 25евра во уни банка , две копии од пасош , пасош , три слики и 10 евра на шалтер.
Ти даваат да потполниш еден лист за пријавување на адреса , ги подаваш на шалтерот и чекаш 3-4 месеца за егн.После 3-4 месеца одиш во општинаа кај шо си пријавил адреса па во мвр се сликаш и си зимаш пасош
Neli e mn toa 3 4 mesecaa.
 
Член од
21 мај 2017
Мислења
101
Поени од реакции
49
Si bese ednas odamna 1840ta... sea e 2897ma... a jas seuste nemam potpisan Ukaz :tapp::facepalm:
Godina ipol na "Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија". Ima li nekoj so poveke staz od mene?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Проблемот е таен договор Заев Борисов за затегнување на процедурата за добивање на одобрение за државјанство за граѓаните од Македонија. Ова се зборува наголемо тука во Софија. Максимално е затегната процедурата. А и јотова кочи. Женава има големи политички амбиции и се меша насекаде. Не е баш наклонета кон Македонците. Повеќе кон Украинци и молдавци. ,тие им се резервна работна сила и ги има доста што работат тука, посебно на море.
Тој муабет не е од сега, уште лани јуни се знаеше[DOUBLEPOST=1534622950][/DOUBLEPOST]
Имаш вакви паушални изјави од една страна и имаш официјални податоци од Вицепрезидентот што вели дека одбиени се некаде под 10% од барањата.

https://www.president.bg/docs/1532680176.pdf

2 368 издадени - период 01.04 - 30.06.2018.
160 отказ (по произход) - период 01.04 - 30.06.2018.

6.75% одбиени, поточна бројка.

Ае сега доста мудрување.

Рекла-казала муабети лажат, ама докази црно-на-бело не.
А колку закочени златен?
Не постои инструмент за прекин на процедурата, освен доколку лицето не е гонето, или не ги исполнува условите на дописот.
Е сега...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom